Зміст статті:

 • Дешевше вагонки нічого не придумати
 • Монтаж каркасу для пластикових панелей
 • Обшивка каркаса пластиком
 • Переваги та недоліки пластикових панелей

Коли в процесі ремонту квартири приходить черга кухні, її господарям доводиться замислитися: що б там не говорили, а в ремонті кухні є безліч нюансів, які не докучають при облаштуванні інших кімнат. Наприклад, тут проведені різні сантехнічні комунікації; є газ і все, що з ним пов’язано; зберігаються і готуються продукти; дуже часто присутній витяжка зі своїми особливостями і саме головне – тут є робоча стіна, яка вимагає особливого підходу.

Вся специфіка даного приміщення вимагає поставитися до ремонту кухні з належним пієтетом, розклавши все по поличках. Основними вимогами до обробки кухні завжди були і будуть чистота, функціональність і зручність. Досягти цього можна різними способами. Класичним вважається оформлення кухні з допомогою керамічної плитки, проте сучасні технології дозволяють відійти від давно второваних шляхів. Зараз дуже модно застосовувати в ремонті кухні пластик, в самих різних його іпостасях. Враховуючи те, що, наприклад, установка стінової панелі на кухні нітрохи не складніше укладання плитки (крім того, в більшості випадків, такий варіант набагато дешевше), багато людей схиляються до того, що використання пластику при облаштуванні кухні цілком їм підходить.

Дешевше вагонки нічого не придумати

Коли заходить мова про «пластикової ері» в ремонтній еволюції конкретної сім’ї, в першу чергу на розум приходить так звана «вагонка» – полівінілхлоридні панелі відносно невеликої товщини, мають всередині порожнечу і жорсткі тонкі перегородки. Теперішні технології дозволили зробити такий будматеріал дешевим, легким і простим у роботі. Він прекрасно протирається і миється, догляд за такими пластиковими панелями зводиться до мінімуму.

Ремонт кухні пластиковими панелями має важливу перевагу: зробити його під силу навіть малодосвідченому домашньому майстрові. ПВХ панелі можуть мати різну ширину (10, 12,5, 20 і 25 см), довжина ж смуги від виробника складає 6 метрів. При купівлі смуги зазвичай ріжуть навпіл – так їх легше транспортувати, а половину довжини вистачить для абсолютної більшості робіт. Принаймні, висота стель в стандартних квартирах не вимагає більшого.

Крім власне пластикових панелей, для втілення в життя задуманого знадобляться профілі і деякі інструменти. Можливо, кількість інструментів буде дещо більше, ніж при інших видах робіт. Зате вправності і досвіду тут потрібно не так багато, як, скажімо, при укладанні плитки, особливо, якщо при цьому потрібно реалізувати складні варіанти дизайну.

Монтаж каркасу для пластикових панелей

Самий складний етап у монтажі кухонних пластикових панелей – прибивання до стіни несучого каркасу, який і буде основою для подальшого кріплення пластику.

Деякі майстри працюють з дерев’яними рейками, причому досить-таки успішно. Тим не менш, згідно з відгуками більшості людей, що безпосередньо стикалися з облаштуванням каркаса, з профілем працювати в рази зручніше. Взяти хоча б його порізку (при необхідності). Досить застосувати ножиці по металу і плоскогубці, щоб реалізувати будь-які задуми і впоратися з будь-якими несподіванками в процесі роботи. А вони можуть мати місце перешкоди у вигляді труб, підвіконь та інших елементів інтер’єру ще ніхто не відміняв. У випадку з укладанням плитки, такі проблеми вирішуються набагато складніше в силу специфіки роботи з нею. Часто доводиться діяти «жорстко», прибираючи зовсім або ховаючи в стіни різні предмети, що заважають. Пластикові панелі тим і гарні, що з їх допомогою можна легко приховати практично що завгодно, не особливо при цьому напружуючись. Якщо до чого-небудь знадобиться доступ згодом, у пластик з легкістю врізаються ревізійні дверцята, які відмінно виглядають і мають прекрасну функціональність.

Панелі кріпляться горизонтально, хоча можна кріпити їх і вертикально, це не принципово. Можна сміливо стверджувати, що горизонтальне кріплення буде здійснювати зручніше, особливо для недосвідчених майстрів.

З інструментів обов’язково знадобляться:

 • висок, рівень, олівець, лінійка, рулетка;
 • перфоратор або дриль, свердла;
 • плоскогубці, ножиці по металу;
 • шуруповерт або викрутка;
 • пробки, саморізи, «блохи».

При використанні дерев’яних рейок, процес кріплення дещо спрощується, проте дій з рейками можна зробити набагато менше і працювати з ними незручніше. Для початку, рейки практично ніколи не бувають ідеально рівними, найчастіше вони десь згинаються, а іноді навіть перекручуються. Природно, при купівлі рейок, вибирають найбільш рівні, але під час роботи з ними будь-майстер зрозуміє, в чому полягає перевага алюмінієвого профілю. Його і виставити по рівню набагато простіше, і сам процес кріплення не в приклад легше. В цілому, незважаючи на більш просте кріплення рейок, метушні з ними набагато більше, та й результат може бути зовсім «не айс», принаймні, для досвідченого ока. Оскільки ремонт пластиком кухні в підсумку має на увазі недорогий, але «блискучий», у всіх відносинах, зовнішній вигляд приміщення, слід все ж віддати перевагу профілю.

Процес монтажу включає кілька етапів.

 • На стіні відзначають лінії, по яким будуть прибиватися рейки або профіль.
 • Потім починають кріплення несучого каркаса до стіни в зазначених місцях. Рейки прикручують безпосередньо до стіни або «профільному» принципом – на монтажні алюмінієві скоби, т. зв. «пэшки» (їх загинають у формі букви «П»). Зі скобами процес прискориться і спроститься, оскільки при прибиванні рейок безпосередньо до стіни, їх площину по схилу доведеться виставляти за допомогою «підручних засобів», підкладаючи в місцях кріплення до стіни шматочки гіпсокартону, плитки, тих же скоб і т. д. Застосовуючи скоби, в даному випадку використовують саморізи по металу, якими їх кріплять до рейок. Якщо використовується профіль, в хід підуть «блохи» (маленькі саморізи для кріплення металевих виробів між собою, мають вигляд невеликих грибків).
 • Надлишки скоб (пэшек») відрізають ножицями або просто загинають в сторони, щоб вони не заважали.
 • Зрозуміло, весь кріплення повинен створювати площину. Не завадить також виставити всі рейки або профілі за рівнем: хоча це не принципово, і вони можуть йти під будь-якими кутами, потрібно пам’ятати про те, що на них зверху кріпляться листи пластику, і робити це буде набагато зручніше, якщо знаєш, як пролягає каркас.
 • Обшивка каркаса пластиком

  Сама установка панелей на кухні починається після повної збірки каркаса. Тепер завдання майстра – прикручувати пластикові листи до каркаса, підганяючи їх один до одного, не даючи утворюватися при цьому щілинах. Тут знадобляться:

  • F-подібний профіль (кріпить старт, фініш і перекриття в кутах);
  • L-подібний профіль (використовується для старту і фінішу);
  • H-подібний (застосовують для кріплення стиків) – необов’язковий;
  • кутові профілі (внутрішні і зовнішні);
  • профіль-плінтус.

  Коли все необхідне під рукою, можна приступати до обшивки.

 • Починають з кріплення т. н. старту – стартової смуги, в яку вставляють перший лист. Звідки почати обшивку, вирішує майстер разом з господарями, індивідуально в кожному конкретному випадку. Зазвичай починають укладання пластику від кута, або від краю отвору. Фактично, це не має великого значення, оскільки, навіть якщо доведеться різати не помістився по ширині лист, цього не буде видно, все приховає стартова, фінішна, або кутова смуга. Точно такі ж смуги служать обмежувачами вгорі і внизу аркуша. Виходить отакий коробок, в який вставляються листи. Будь-які їх нерівності і дефекти, які практично неминучі при транспортуванні, порізки і просто переміщення аркушів по квартирі, залишаться невидимими для стороннього спостерігача.
 • Кожен аркуш прикручується до рейок, які були набиті через певні проміжки на стіні. Для цього аркуші мають спеціальні виступи із зворотного боку. По дереву використовуються саморізи по металу, по металу – «блохи». У дерево з легкістю вгоняются і скріпки. Це швидко і зручно, але для такого монтажу знадобиться ще один інструмент – степлер.
 • Кожен наступний лист вставляється в попередній, максимально щільно, щоб уникнути зазорів, які будуть виглядати як неохайна щілину і псувати весь зовнішній вигляд остаточного вироби. Деякі виробники роблять спеціальні засувки (виступи в пластиці), які дозволяють з’єднувати листи в чітко визначених місцях. У цьому випадку, листи вставляються до клацання.
 • ВАЖЛИВО не Можна сказати, що в даному випадку все виходить ідеально: іноді засувки зроблені так, що щілина все одно залишається, а засунути лист до кінця не представляється можливим – засувки не дозволяють це зробити. Це слід враховувати при купівлі листа, адже, працюючи з звичайними листами, можна підігнати їх так, як вважає за потрібне майстер.

  Ще одним плюсом всієї конструкції з пластиковими панелями можна назвати повну замінність «отыгрываемость». Тобто, якщо щось раптом пішло не так: не вистачило пластику, були пошкоджені панелі в результаті складання або експлуатації, у майстра виникла в голові варіант зміни дизайну тощо – все можна легко розібрати і перевстановити за новою, причому без псування виробу. Легко зрозуміти, що у випадку з наклеєною плиткою, такі маніпуляції зробити буде дуже складно, а іноді просто неможливо.

  Переваги та недоліки пластикових панелей

  Перевагами використання пластикових панелей можна назвати:

  • дешевизну, швидкість збірки і перезбирання (при необхідності);
  • можливість міняти дизайн «на льоту»: можна комбінувати плити різного кольору і фактури, причому не тільки поруч стоять – Н-профіль дає можливість стикувати різноспрямовані і різнокольорові блоки в межах однієї смуги;
  • водонепроникність конструкції (особливо при застосуванні силіконового герметика);
  • прекрасні діелектричні якості;
  • легкий догляд.

  До недоліків панелей можна віднести певну пожежонебезпека і низьку опірність до механічних пошкоджень (що, втім, нівелюється відносно нескладною заміною пошкоджених ділянок).