Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?

Зміст статті:

  • Кухонні розетки — скільки ж їх потрібно?
  • Розетки на кухні — які потрібно?

Проблеми розміщення розеток на кухні при капітальному ремонті або будівництві вирішуються спочатку, на етапі проектування і коректуються по ходу, якщо потрібно внести незначні зміни. Але от якщо робиться ремонт косметичний, то, на жаль, в цілях «економії» досить часто приймається рішення залишити все як є, а потім мучаться, вирізують отвори в меблів і так далі. Особливо під вбудовану техніку, про яку так давно мріяли… Радянська класика — вимикач і розетка за шафою: або руку між стіною і шафою на півметра просунь, двері відкрий, там, в дірці побачиш…

А чи не краще, маючи проект або ескіз майбутньої кухні, заздалегідь продумати розташування розеток на кухні так, щоб потім не було болісно боляче?

Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?

Будь ласка, розгляньте, як і де можна і потрібно раціонально розміщувати кухонні розетки з максимальним комфортом, і які правила потрібно дотримуватися жорстко, а які — так, як буде зручніше.

Кухонні розетки — скільки ж їх потрібно?

Якщо розеток на кухні встановлено недостатньо, то результат — висмикни один прилад, щоб включити інший, розгалужувачі, що стирчать з розетки, або висять кишки-подовжувачі з трійниками і пожежами. Чи варто цей кошмар тих кількох сотень рублів?

З досвіду експлуатації зручних кухонь з достатнім, але не занадто великою кількістю правильно розташованих електроприладів, можна вивести формулу кількості розеток: потрібно (як мінімум) на 20-25% більше, ніж стаціонарно встановлених електроприладів. Тобто, якщо ви нарахуєте 10 приладів (холодильник, пралка, чайник, телевізор, тостер і т. д.), то розеток має бути 12-13 (нагадаємо — як мінімум!).

Чому так? Все просто: пилосос включити або м’ясорубку, міксер з блендером або іншу техніку, причому терміново — а у вас є для цього потрібний запас кількості розеток, і смикати нічого не доведеться.

Розетки на кухні — які потрібно?

1. За ступенем вологозахисту (так як кухня — приміщення з високою вологістю) в небезпечних для конденсату, бризок і пара місцях потрібно встановити відповідні розетки на кухню: ступінь захисту IP 44, мають гумові герметичні ущільнювачі і кришки.

Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?

В інших місцях, віддалених від небезпеки, — звичайні розетки.

2. Захист від дітей, у багатьох моделях таких розеток передбачені спеціальні пластикові шторки, закривають контакти під напругою, які автоматично відсуваються при підключенні нормальної електричної вилки.

Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?

3. Струм і потужність.

  • На розетках зазвичай вказані два варіанти: 10 А (відповідає 2,2 кВт) та 16 (відповідає 3,5 кВт), але це теорія, а на практиці якщо їх довго навантажувати таким струмом, то тільки розетки відмінної якості (Legrand, Siemens або турецькі Vi-Co) будуть працювати довго, а решта — перегріються і розплавляться, і це за умови, що всі контакти в них будуть добре затягнуті, що буває вкрай рідко…

Увага!!! Сумарна потужність приладів ніколи не повинна перевищувати допустиму для розетки, тобто: електрочайник (2 кВт) і мікрохвильовку (800 Вт) в одну розетку одночасно включати заборонено!

  • Крім необхідної якості розеток важливо врахувати ще один нюанс — параметри електропроводки: Перетин жили кожного проводу, що йде на кухню, не повинне бути менше 2,5 кв. мм, хоча розетка розрахована на 16 А (дивіться схему):

Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?

  • Кількість ліній, що живлять розетки на кухні, повинно бути таким, щоб забезпечити харчування всіх приладів приблизно з дворазовим запасом. Це означає, що якщо скласти потужності всіх електроприладів на кухні, що може бути в середньому від 5 до 25 кВт, то проводка повинна забезпечити вдвічі більше.

Таблиця примірних потужностей кухонних приладів:

Електроприлад Потужність Тип підключення Електроплита 3 500 – 12 000 Як правило, потрібен спеціальний підключення Духова шафа 2 500 – 12 000 Пральна машина 1 500 – 3 000 Бойлер 1 500 – 12 000 Електрочайник 500 – 2 500 Підключаються до звичайних розеток Посудомийка 1 000 – 3 500 Холодильник 500 – 2 000 (в момент запуску) Мікрохвильовка 700 – 2 500 Кухонний комбайн до 1 500 Тостер До 1 000
  • Потужні прилади — електроплити, духові шафи і подібні — повинні харчуватися кожен від окремої лінії електропроводки відповідного перерізу і через захисну автоматику потрібного номіналу, зазначені в техдокументації.
  • Такі прилади, як пральна машина, посудомийка та інші, що мають металевий корпус, по-перше, повинні в обов’язковому порядку заземлюватися і підключатися через УЗО або дифавтомат. Деякі спеціально призначені для цього розетки вже оснащені вбудованим пристроєм захисного відключення.

Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?

  • Всі окремі лінії живлення кухні і їх автоматика, розташовані в розподільному щиті, підписуються, щоб точно знати, яка і куди веде. Проводи повинні мати мідні жили.
  • Якщо електроприлади ще не придбані, то при покупці звертайте увагу на їх вилки: є моделі з прямими, а є — з розгорнутими на 90 градусів штепселями, більш зручними для включення до розетки на стінці (дроти не стирчать у приміщення).
  • Особливо зручні вбудовані і висувні розетки для кухні. Вбудовані мають поворотний механізм, завдяки якому з невидимого положення вони відкриваються як обкладинка книги і відкривають доступ до контактів. Висувні розетки ще більш просунуті, так як їх можна встановити в будь-яку поверхню, горизонтальну або вертикальну, висуваючи як і коли зручно. Обидва види можуть мати крім звичайних 220 В додаткові гнізда: інтернет, телефонія, телебачення або підключення периферійних комп’ютерних пристроїв.

Правильно розташувати розетки на кухні — де і скільки?
Особливості розташування розеток на кухні

1. Над робочою поверхнею стільниці: близько 10 см від нижнього краю розетки (не критично, але зручно). Це відповідає приблизно 115 см від рівня підлоги. Але тільки не раковиною й не за варильної або плитою.

2. Для потужної вбудованої техніки: від підлоги до верхнього краю розетки – до 10 см (з урахуванням стандартного цоколя таких меблів). Якщо в кухонному гарнітурі передбачений такий самий нижній виступ (цоколь), то кілька розеток можна встановити там, але доступ буде через шафу. Розетки для вбудованих меблів повинні бути розташовані не за нею, а поруч — це обов’язкова вимога.

3. Розетка для телевізора — за самим телевізором.

4. Розетка для холодильника, стоїть окремо, краще безпосередньо над ним, якщо можливо, інакше доведеться його рухати, щоб відключити, але це не вимога, а підказка.

5. Витяжка і підсвічування: зручно, коли розетка знаходиться близько — зазвичай над нею.

6. Є вільний кут — встановіть подвійну розетку, і ще одну — під обіднім столом (ніколи не була зайвою!). Ці розетки в кухні встановлюються як і інші, звичайні — близько 30 см від підлоги.
І на закінчення про встановлення розеток в кухню

Так, хороші розетки, провід і автоматика коштують не дешево, проте безпека — не найкращий предмет для «економії». Адже мова йде не тільки про пожежну безпеку житла, але і про здоров’я, навіть життя людей. А зробите все якісно і насолоджуватися безвідмовною роботою будете довго і без побоювання.