Як зробити фартух на кухні і з чого: оцінка матеріалів, робіт, витрат

Зміст статті:

 • «Фартух» на кухні: три приклади для створення робочої стінки
 • Як зробити фартух на кухні з традиційних матеріалів
 • МДФ-панелі, пластик, інші подібні матеріали
 • Скло
 • З чого можна зробити кухонний фартух ще: дорогі варіанти

«Фартух» на кухні: три приклади для створення робочої стінки

У статті розглядаємо три популярні варіанти робочої стінки:

 • Плитка та мозаїка (залишаються у лідерах з причин традиційності).
 • МДФ-панелі (даний тип монтажу підходить і для пластику).
 • Скло. (за типом монтажу даного матеріалу модно змонтувати і інші матеріали, наприклад, ламіновану фанеру).

Як зробити фартух на кухні з традиційних матеріалів

Плитка, мозаїка, керамограніт

За даною схемою можна виконати робочу стінку для кухні з будь-яких типів кераміки: плитки, мозаїки, керамограніта. Необхідний інструмент: зубчасті шпателі, чисті ємності, дистанційні хрести, рівень.

Порядок робіт:

 • Для розрахунку матеріалу береться площину нижче рівня робочої поверхні на 3…5 см і на стільки ж вище нижнього краю навісних шаф. У разі відкритих просторів (витяжка, колонка) необхідно враховувати і дані площі. В залежності від розмірів плитки, визначаються остаточні розміри площі для кладки. Зазвичай відстань між столами і шафами становить 60-80 см для них вибирають плитку висотою до 400 мм, щоб знизити обсяги підрізування матеріалу.
 • Вся стіна (а не тільки там де буде плитка) перед початком робіт повинна бути вирівняна, прогрунтована. Варіант швидкого вирівнювання – поклейка гіпсокартону по всій площині стіни. Штукатурка площині (навіть без досвіду) може зайняти 1…3 робочих дні.
 • Монтаж облицювання. На рівні нижнього ряду плитки набивається жорстка планка, встановлена за рівнем. Плитка укладається від центру стіни в сторони до кутам – так ви зробите малюнок симетричним. За одну зміну можна сміливо викладати до 3 рядів, починаючи з нижнього.
 • Установка фартуха на кухні з плитки (і інших керамічних матеріалів) розміром до 5…6 м в довжину займає до 7 днів: підготовка стіни – 1..3 дні, технологічна перерва на сушку підготовленої стіни – 2…3 дні, і 1 день на монтаж самої плитки.

   

  МДФ-панелі, пластик, інші подібні матеріали

  З чого зробити кухонний фартух, коли недостатньо коштів на дорогі матеріали? З перерахованих в підзаголовку варіантів. Є два способи роботи з ними: встановити на каркас або приклеїти. Приклеювання буде актуальним, якщо у вас рівна стіна: це простіше, швидше, чистіше. Якщо немає бажання вирівнювати стіну, то необхідно попередньо встановити каркас. У залежності від перепаду по вертикалі, вибирається необхідна товщина дерев’яних планок, на які з допомогою клеймеров потім ви встановите панелі. Каркас монтується з урахуванням тих же розмірів, як при розрахунку площі плитки (див. вище).

  Дані типи робочої поверхні підійдуть для захисту стіни в області мийки, робочих столів. Її переваги: дешевизна і простота монтажу. Цей варіант робочої стінки можна використовувати як тимчасовий. Але на довгий термін роботи від нього не розраховуйте – через 3…5 місяців панелі втрачають свої початкові характеристики.

  Важливо! МДФ-панелі, пластик, інші горючі матеріали не потрібно розташовувати в зоні підвищених температур: печі, колонки. Це не однозначно призведе до пожежі (хоча може). Але вплив тепла часто призводить до зміни зовнішнього вигляду даних матеріалів, зміни їх геометрії. Забруднення і мийка сприяють погіршення естетичних характеристик.

  Як зробити фартух на кухні і з чого: оцінка матеріалів, робіт, витрат

  Скло

  Для самостійної роботи зі склом необхідний певний будівельний навик і сміливість. Повторювати невдалі спроби – дуже дорого.

  Як робити фартух на кухні зі скла:

 • Фартух з скла встановлюють, коли меблевий гарнітур вже зібраний, тому розміри знімають після ремонту на кухні. Вирівняну площину під цей вид матеріалу – ніхто не відміняв, і для скла вона повинна бути ідеальною.
 • Скло встановлюють двома способами: або в металеву рамку, або на анкера з декоративними ковпачками. У другому випадку необхідно просвердлити отвори в склі. Краще замовити цю операцію в майстерні, де буде проводитися нарізка і обробка фасок.
 • Товщина скла – від 6 мм, саме скло – розпеченим, тобто зміцненим.
 • Зверніть увагу на перевезення. Листи матеріалу повинні бути перекладені м’якою тканиною, пензлем або декількома шарами повітряно-пухирчастої плівки. Розбити таке скло важко, а от подряпати – дуже легко.
 • Поклейку тематичного малюнка можна замовити в будь-якому рекламному агентстві (там його і на плівку завдадуть).
 • Підготовлене і доставлене скло можна встановити самостійно, але краще запросити помічника – листи володіють достатньою вагою і не зручні в переміщенні.
 • При роботі робочу стінку необхідно ретельно очистити від сміття і пилу – невеликі вкраплення можуть пошкодити плівку, залишити подряпини на склі.
 • Як зробити фартух на кухні і з чого: оцінка матеріалів, робіт, витрат

  З чого можна зробити кухонний фартух ще: дорогі варіанти

  До дорогих варіантів відноситься виготовлення робочих стінок з дерева, натурального каменю, декоративних мозаїк.

  Дерево можна використовувати, попередньо ретельно обробивши його захисними складами, в тому числі і антипіренами. Покриття лаком та полірування, якщо вони вам під силу, додадуть матеріалу блиск, захистять від вологи, кіптяви і жиру. Пам’ятайте, що вибираючи даний тип матеріалу, ви повинні будите ретельно стежити за ним: крім прибирання, раз в 2…3 роки потрібні повторні обробки і покриття лаком.

  Кам’яні робочі стінки – дорогі. Виточити площину з мармуру, полімерного кам’яного матеріалу (крихти) – недешеве задоволення. Установка пов’язана з великими витратами коштів або власних сил. Це важкий, але надійний матеріал, який не вимагає спеціального догляду крім миття.

  Декоративні мозаїки. Незважаючи на дорожнечу і красу, є складними в плані догляду: чим більше на поверхні різних елементів рельєфу, тим складніше її мити, вичищати накопичені жирові відкладення і кіптява з усіх щілин. Але це – красиво. Якщо естетика вам дорожче зручності – можете сміливо вибирати даний тип фартуха.

  Як зробити фартух на кухні і з чого: оцінка матеріалів, робіт, витрат