Як зробити каркас для гіпсокартону: шість головних принципів

Як зробити каркас для гіпсокартону: шість головних принципівКаркас під гіпсокартон – металева основа, вісь всієї конструкції, її хребет. Будь то перегородка з ГКЛ, стіна, стеля, полку в передпокої або туалеті, ванній або вітальні, виготовлення каркасу – обов’язковий пункт.

Принцип перший – правильно підібрати розмір каркаса

Каркас для гіпсокартону споруджується найчастіше в трьох випадках: при обробці стелі, монтажі перегородок, а також обробці стіни. Є і часті випадки, коли гіпсокартонний короб встановлюється у ванній чи туалеті, з нього робляться полички та ніші.

Як зробити каркас для гіпсокартону: шість головних принципів

Відштовхуючись від того, що звичайний лист має розмір 2500 на 1200 на 12,5 мм, і вийшли наступні цифри: крок стійок – 600 мм, а щоб надійно закріпити лист, потрібно 2 стійки по краях, одна стійка по центру.

Стандартний розмір каркаса для гіпсокартону складається з комірок 60 на 60 см: виходить, що вертикальні і горизонтальні стійки встановлюються з кроком, розмір якого – 60 див. Дані параметри зумовлені геометричними розмірами листа гіпсокартону.

Розмір може бути іншим, якщо споруджується, наприклад, поличка під телевізор. Тоді розмір комірки буде 400х400 мм Посилений каркас потрібен і в разі, якщо монтується багаторівневий стеля – це потрібно, щоб каркас витримав чималу вагу стельової конструкції.

Є й інші нюанси, наприклад, коли складно визначити розмір кроку. Ділянка стіни з шириною 1 м: стінки каркаса встановлюються на відстані 50 см один від одного. Це робиться тоді, коли каркас монтується на ділянці, ширина якого має розмір менше 1,2 м.

Принцип другий – чітка схема каркаса

Як зробити каркас для гіпсокартону: шість головних принципів

Можна виділити дві схеми, як закріпити металевий каркас правильно.

Також рекомендуємо прочитати:Розміри і види профілів для гіпсокартону
Види профілів для гіпсокартону
Чому бізнес вибирає LED
Вибираємо, який гіпсокартон краще: огляд виробників і матеріалів

Способи фіксації каркасу:

 • Перший спосіб. Металокаркас з профілю, що складається з декількох профілів, які кріпляться до базової основи стелі прямими підвісами. Обшивати каркас ГКЛ слід поперек встановлених профілів.
 • Другий спосіб. Металокаркас включає не тільки основні, але і несучі профілі, що вони кріпляться до базової стелі анкерними підвісами. Для кріплень використовуються анкер-клини. Обшивка каркаса йде вздовж основних профілів.

Наступною схемою можна подати алгоритм дій при установці каркаса:

 • Оцінка стану приміщення.
 • Розмітка розміщення профілів.
 • Розмітка під прилади освітлення.
 • Встановлення каркасу.

Методика практично завжди одна, де б не був потрібен каркас – у вітальні, передпокої, ванні, туалеті, дитячої і т. д. Збірка має свої особливості, але в цілому технологія та сама.

Принцип третій – як правильно зробити каркас для гіпсокартону (відео)

Монтаж каркаса складається з п’яти кроків. Про кожен варто сказати докладніше.

Як зробити каркас під гіпсокартон:

 • Робіть спочатку розрахунки і розмітки. На підлозі зазвичай робляться нариси. Розмітка на стелю відбивається лазерним рівнем.
 • При бажанні закріплення звукоізоляційної стрічки, закріпіть її на стійку або ж напрямні частини каркаса.
 • Напрямні профілі до підлоги або стелі кріпляться дюбелями з кроком в 1 м. У настінного стійкового профілю той же крок.
 • Наступний крок – прикріплення стоєчних елементів каркаса в напрямні профілі. Їх кріплення відбувається за допомогою заклепок або шурупів. Відстань між заклепками і шурупами – 600 мм.
 • Так само кріпляться поперечні елементи до стоєчних профілів.

Варто сказати окремо і про види профілю для каркаса.

Принцип четвертий – пристрій, види профілю

Які профілі для стін і стель використовуються найчастіше? В основному, це два види профілю – ud і cd. Також застосовується арочний профіль.

Як зробити каркас для гіпсокартону: шість головних принципів

Види профілів:

 • UD. Направляючий профіль. Він створює площину поверхні, яку потрібно обшити. Ширина його – 25 мм, а довжина – 300 см
 • CD. Несучий профіль. Використовується для остаточного формування каркаса, головна задача профілю – несуча навантаження. Функція цього профілю – міцність каркасу.
 • Арочний профіль. Це або несучий, або напрямний профіль, відрізняється він тим, що має отвори і надрізи. Тобто його можна плавною дугою зігнути, надавши потрібну форму.

Це самі основні профілі, що до них йде кілька видів кріплень та інших матеріалів, використовуваних при влаштуванні каркаса.

Принцип п’ятий – ковзний каркас

Часто в туалеті дерев’яного будинку застосовується технологія так званої незалежної стіни, або – більш звичне назви – ковзного каркаса. Дана конструкція потрібна в дерев’яному будинку для того, щоб в процесі усадки брусів і колод висота каркасу залишилася тією ж.

Як зробити каркас для гіпсокартону: шість головних принципівНезалежний каркас або плаваючий каркас в туалеті можна зробити так:

 • У колодах стіни від підлоги до стелі пропиляти вертикальні пази з кроком 600 мм. В них вкладаються П-образні металеві рейки. Глибина пазів буде такий, що бічні полиці профілів вийде на 2 см за межі колоди.
 • Якщо висота стелі 270 см, рейки можна закріпити тільки в трьох, максимум чотирьох місцях.
 • Щоб профіль не деформувався, і був незалежним відносно стіни, потрібно не ставити його враспор з перекриттям, а зробити коротше 400 мм. Також в ньому потрібно пропиляти пази такої довжини, що шуруп з шайбою опуститься разом зі стіною, не взявши профіль (рейки) за собою. «Намертво» затягувати шурупи теж не потрібно.
 • Для створення основи кріплення ГКЛ, П-образні профілі перетворюють вже в коробчаті. Вони поєднуються з такими ж профілями, і свинчиваются шурупами-саморізами.

Залишається тільки закріпити листи на рейки, попередньо виконавши розводку проводів до розеток й освітлювальних приладів, а також підвести труби до сантехніки.

Плаваючий каркас в туалеті – кращий варіант, конструкції дозволяє зберегти цілісність при усадки дерев’яного будинку.

Принцип шостий – підготовка стін

Мало буде просто очистити стіни від сміття, потрібно прибрати і старі елементи кріплення – рейки, скоби, шурупи, цвяхи.

Також слід усунути такі дефекти, як щілини і погані стики, адже там не тільки може збиратися конденсат, але і влаштовуватися комахи.

Стіни потрібно просочити протигрибковим засобом, а якщо поверхня дерев’яна – антипіренами. Завершує етап підготовки – грунтовка.

Про те, як правильно грунтувати стіни перед установкою каркаса, ви можете дізнатися, переглянувши наступне відео:

Правильно спорудити каркас, вибрати профілі (рейки), перевірити пристрій на міцність – важливий момент в обшивці гіпсокартоном.