Позаду — довга низка свят, а у православних християн попереду ще один — Хрещення Господнє. Вважається, що в ніч на 19 січня відкривається небо і всі молитви, прохання, бажання там, нагорі, будуть почуті, і, треба сподіватися, виконані. Як не повірити такій спокусливій можливості і не загадати заповітне бажання «синій опівночі»!?

В чарівне нічне небо дивляться у Водохресний святвечір, що передує святу. Однак перш ніж постати перед ним, потрібно поставити на стіл чашу з водою і проговорити при цьому: «вночі вода сама колихнется» — це і є особливий знак. Щоб перевірити, так це чи ні, потрібно знехтувати сном і поспостерігати: якщо в опівнічний час вода в чаші дійсно прийде в рух, то потрібно поспішити подивитися на «розкриті небеса» і просити, просити про своє найзаповітніше. Кажуть, збудеться.

Читайте також:

Водохресні обряди і замовляння на воду 19 січня 2017

Взагалі ж із святвечором пов’язано багато народних прикмет і повір’їв. Але сучасним жінкам «переказів старовини глибокої» можна скористатися небагатьма. Це в давні часи любили поворожити на долю і для цього у них були умови. Особливо в селах. Дівчата зі стогів збирали чистий сніг, щоб, вмиваючись, відбілити свою шкіру і стати ще привабливішою. Цей спосіб, мабуть, більш доступний і простий для панночок і дам наших днів. Правда, ті російські дівчата збирали сніг з стіжків, згідно з народним правилами, але чарівні хрещенські дні, напевно, будь чистий сніг має силу. Водохресний сніг вважається цілющим, їм лікували недуги, чому б не спробувати деякий час вмиватися запасенным снігом і нам, сучасниць?

Вважається, що переддень Богоявлення — час особливого розгулу нечистої сили. Щоб уберегтися від неї, на дверях будинку і споруд у дворі, якщо такі є, вивести вуглиною чи крейдою хрест, після цього ніяка нечисть не посміє проникнути у ваші володіння. У наші дні не варто соромитися такого обряду, про нього знає сила-силенна народу і охоче ним користується, тому сміливо малюйте крейдою хрестики на дверях свого житла не замислюючись про те, як це сприймуть оточуючі.

У Водохресний святвечір виконувалися не тільки ритуали та обрядові дійства, це — день суворого посту. Господині готували кутю — пісну кашу, овочеві млинці, медові оладки, кутю з рису, родзинок, меду, запивали компотом, чаєм.

В Хрещення віруючі хресним ходом ходили до річки на «йордань» — вирубану хрестоподібно або круглу ополонку, де і відбувалося велике освячення води. У наші дні у цього обряду помітно більшає прихильників — дітям, молоді, жінкам і чоловікам цікаво своїми очима побачити нічні дива у водойми. Священик тричі занурює у крижану воду хрест, читаються молитви. Після того як освячену воду наберуть у свій посуд всі бажаючі, ті, хто міцний тілом і духом, купаються в ополонці, доставляючи явне задоволення не тільки собі, але і зацікавленим глядачам. Хто поринав в водохресну річкову або озерну воду, не скаржилися на холод сковує, навпаки, про водичці відгукувалися як в літній час.

Велике православне свято має дві назви — Хрещення та Богоявлення. І в Водохресний святвечір, і в свято велике освячення води відбувається і в храмах, і вода по силі своїй не відрізняється від води, взятої з річкової ополонці. Черги до храмів, звичайно, набагато перевищують ті, що збираються біля водойм. Якщо не буде можливості відвідати в ці великі дні храм, не турбуйтеся. Можна набрати звичайної води з-під крана або іншого джерела, але неодмінно в Водохресну ніч, і користуватися нею як освяченою в церкві.

Правда, вважати її святою, не можна. Хрещенська вода володіє особливими властивостями — вона не псується протягом кількох років, використовують її для освячення тіла, помешкань, предметів побуту. Зберігати її треба з благоговінням — у спеціальному посуді, в темному місці, краще приймати натщесерце і обов’язково з молитвою на устах. Приймаючи або віддаючи водохресну воду ні в якому разі не можна лаятися, сваритися, не лихословити. Від такого ставлення вона псується, втрачає святість. Освячена вода вважається кращим ліками від духовних і тілесних недуг. Ось тільки жінкам в критичні дні приймати її не слід, але якщо жінка хвора, дозволено виключення з правил, і нехай Хрещенська вода буде в допомогу!

Якщо по необережності освячена вода проллється, не поспішайте витерти її ганчіркою — висохне і не залишить слідів. Залишки, невикористані у справу, також не слід виливати в раковину, нею краще вмитися, сполоснути волосся, полити кімнатні рослини. Все піде на користь.