Чому Тетянин день — це свято студентів?

Чому Тетянин день — це свято студентів?

 

Зазвичай на це питання відповідають, що 12 січня 1755 року (за старим — юліанським — календарем) імператрицею Єлизаветою Петрівною був підписаний указ про заснування Московського університету. Нібито один Ломоносова Іван Іванович Шувалов, імператриці цей указ запропонував, вибрав саме цей день тому, що мати його звали Тетяною.

І ось логічний ланцюжок: день народження Московського університету — відповідно Татианинский храм — відповідно головний російський вуз… І Татіана, небесна покровителька всіх російських студентів. У такій, здавалося б, очевидної версії є очевидні натяжки.

Почати з того, що храм Мучениці Татіани був освячений в 1791 році, коли вже ні Єлизавети Петрівни, ні Ломоносова, ні Шувалова в живих не було. І пов’язувати освячення храму з датою 12 січня, коли університет, власне кажучи, існував ще тільки на папері, можна досить умовно.

Читайте також:

Прикольні привітання студентам на мобільний 25 січня

Природно було б присвятити університетський храм кому-небудь зі святих, пов’язаних з науковим або богословською діяльністю. Тим не менш була обрана мучениця, про яку насправді ми знаємо не так багато: жила в Римі в III столітті дівиця, була диакониссой — стародавній церковний чин, що означав милосердне або, як би тепер сказали, соціальне служіння ближнім. Визнала себе християнкою і, зазнавши страждань, прийняла мученицький вінець.

Чи існують якісь сполучення між Татианой і російським студентством? Або навіть трохи ширше — між Татианой і тією частиною російського суспільства, яке називали освіченим прошарком, а тепер — інтелігенцією. По-перше, Татіана своїм життям засвідчила єдність слова і справи, далеко не завжди досягається освіченими людьми. Татіана була, як ми знаємо, дівчиною, виявила у своєму житті чеснота чистоти і цнотливості.

Якщо в душі твоїй немає чистоти і прагнення жити по правді Божій, то всі твої проповіді і заклики до виправлення інших будуть марні. Нарешті, ще одна важлива обставина: вона поєднувала зі своїми віроповчальними переконаннями активну діяльну любов до ближніх. Теж рідкісна чеснота у людей, зайнятих науками.

Стаття по темі:

Привітання з днем Тетяни 25 січня 2017

І останнє. Був такий римський імператор Олександр Північ, можна сказати, релігійний глобаліст тієї епохи. Він зібрав у Пантеоні зображення богів, які шанувались народами імперії: поклоняйтеся кому хочете, але нікого не вважайте безумовно істинним. Справжні християни, серед них була і Татіана, не могли погодитися, що Христос — «один із».

Наполягання на винятковості віровчительних істинності, якщо воно не поєднується з любов’ю, стає фанатизмом, але у Тетяни ця переконаність в істині Христовій була з’єднана з любов’ю до людей. Переконаність в істинності християнства, з одного боку, і, з іншого, відсутність фанатизму — ось шлях святості, який теж такий важливий сьогодні.