8 березня — перший офіційний державний весняне свято в багатьох країнах світу, асоціюється в свідомості людей з поверненням на Землю сонячного світла і настанням довгоочікуваного тепла, пробудженням природи і кохання в наших серцях, з духмяним ароматом тюльпанів.

Традиційно у міжнародний жіночий день прийнято щиро висловлювати своє захоплення і висловлювати подяки всім представницям слабкої статі, говорити їм компліменти, дарувати квіти і робити інші приємні сюрпризи та подарунки.

Але мало хто зараз пам’ятає, що спочатку день 8 березня носив суто політичне забарвлення, символізуючи боротьбу жінок за свої права (в тому числі за рівне виборче право), за рівноправність з чоловіками в сім’ї і в цілому в житті.

У далекому 1910 році в Копенгагені, будучи одним з делегатів Міжнародної конференції жінок, Клара Цеткін висунула воістину революційна пропозиція — обрати певний день у році, коли жінки всього світу зможуть заявляти про свої права привселюдно, тим самим привертаючи увагу суспільства до проблем слабкої статі в боротьбі за соціальне і економічну рівноправність.

?

8 березня 2017, поздоровлення в прозі

Відомо, що в політично непростий час жінки були обмежені у багатьох своїх правах. Вважалося, що їх доля — побутові турботи, в той час як чоловіки заявляли про себе як про «божі створіння», більш розвинених духовно і інтелектуально, і тому мали набагато більше прав і можливостей по життю.

Неприхована несправедливість, що виражається в чоловічому перевазі, ображала представниць слабкої статі, завдаючи удару по їх самооцінці і занижуючи їх місце в соціумі. Бажаючи «скинути з трону» чоловіче его, ображені і озлоблені жінки організовували численні руху (збори, мітинги, демонстрації) покликані викорінити їх дискримінацію в суспільстві і зрівняти права обох статей. Звідси зародилися «радикальні» поняття: фемінізм, сексизм, емансипація, суфражизм (від фр. «suffrage» — виборче право), гуманізм та інші.

Клара Цеткін висловила «крик душі» жінок усього світу, які споконвіку боролися за рівні з чоловіками права і можливості. Тому її пропозицію здобуло підтримку абсолютної більшості учасниць конференції, і з тих самих пір 8-е березня стало значитися днем народження жіночого пролетаріату, отримавши назву «Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за свої права».

Існує кілька версій того, чому для цієї мети була обрана саме ця дата. Згідно з однією з них, в 1857 році в Нью-Йорку текстильниці численних швейних фабрик організували протестний марш вулицями міста, тим самим висловлюючи своє обурення важкими умовами праці (в тому числі великою кількістю робочих годин у добі) і низькою заробітною платою.

Відповідно до іншої версії, Клара Цеткін навмисно вибрала цю дату для позначення жіночого соціалістичного руху, пов’язавши її з історією єврейського народу. За давньою легендою, Естер — гаряче любима дружина перського царя Ксеркса — скориставшись його безмежними почуттями до себе, врятувала іудеїв від їм загрожує винищення.

Своєю хитрістю і жіночими чарами, Естер змусила Ксеркса дати обіцянку, що він знищить всіх ворогів, які зазіхають на її народ. Таким чином, в день 13 Адара замість запланованого тоді «єврейського погрому» постраждали численні перси.

?

Привітання з 8 березня колезі

З того часу цей день став значущим святом для всіх представників єврейського народу і отримав назву «Пуріма». Будучи в календарі «ковзним», в 1910 року він співпав з днем 8 березня за православним календарем.

Незалежно від того, яка з вищезгаданих передумов стала першопричиною встановлення дати 8-ого березня днем щорічної «бунту слабкої статі», цей день міцно укорінився в нашому календарі як «жіночий день».

Почавши відзначатися більш-менш регулярно з 1913 року, 8-е березня не втрачає своєї актуальності і донині, втративши первинний політичний наліт і ставши приємним приводом для захоплення представницями прекрасної статі (їх красою, хазяйновитістю, ніжністю) і черговим «приводом» для всіх чоловіків сказати «спасибі» своїм жінкам просто за те, що вони є!