В Ірландії 17 березня щорічно відзначають одне з найголовніших національних свят — День святого Патріка. Святий Патрік вважається покровителем країни і він дуже любимо місцевими жителями. В його день влаштовуються грандіозні святкування.

Святий Патрік є покровителем Ірландії, проте народився він за її межами — на території сучасної Шотландії або Уельсу (думки істориків з цього приводу розходяться). Коли Патріку було 16, його викрали пірати і відвезли в Ірландію, де змусили пасти овець. Саме в роки рабства Патрік звернувся до Бога.

Зрештою йому вдалося втекти від господарів і повернутися в Британії, але на батьківщині він пробув недовго: на початку 430-х років, вже будучи в сані єпископа, Патрік за велінням Бога повернувся в Ірландію, щоб активно вести місіонерську діяльність, звертаючи ірландських язичників у християнство. В Ірландії він хрестив тисячі людей і побудував сотні храмів.

День святого Патріка як офіційний релігійне свято католики почали відзначати на початку XVII століття (до цього він був неофіційним народним святом). У 1903 році він був оголошений національним святом Ірландії в пам’ять про прийняття християнства в країні, а також в якості свята культурної спадщини Ірландії в цілому. Крім Ірландії, він є державним святом в Північній Ірландії, на острові Монтсеррат і в провінції Ньюфаундленд і Лабрадор (Канада).

Головний колір дня — це зелений, національний колір всій Ірландії. Ну а символом дня є, звичайно ж, трилисник — святий Патрік використовував його як символ Святої Трійці, щоб наочно показати єдність Отця, Сина і Святого Духа. В День святого Патріка всі ірландці носять щось зелене і обов’язково в петлицю втягається трилисник.

Свято святого Патріка має релігійне походження, але багато чого в ньому пов’язано і з язичницькими віруваннями стародавніх кельтів. Наприклад, одним з головних героїв цього дня є лепрекон — міфічна істота, яка, як вірили (і вірять досі) ірландці, володіє скарбом у вигляді горщика з золотом. Якщо лепрекона зловити і тримати його, не відводячи погляд, він зізнається, де ховає свій горщик.

В День святого Патріка у всіх містах Ірландії проходять барвисті фестивалі, урочисті ходи і паради з народними танцями кейлі, театралізовані вистави, концерти фолк-музики з неодмінною грою на волинці.

?

День святого Патріка

На вулицях продають ель, пиво, різні смаколики. До речі, рясні узливання зовсім не є обов’язковим атрибутом свята — навпаки, до початку 1970-х років в Ірландії в цей день закривалися всі паби.

День святого Патріка — це, мабуть, самий відомий ірландський свято, його відзначають не тільки в самій Ірландії, але і за її межами. При цьому особливо яскраво і барвисто святкують День святого Педді (так ласкаво називають свого небесного покровителя самі ірландці) в Буенос-Айресі, багатьох містах Великобританії, Канади, Австралії, Нової Зеландії та США — там проживає багато вихідців з Ірландії.

Останніми роками День святого Патріка як свято ірландської культури почали неофіційно відзначати навіть у країнах, де ірландської діаспори практично немає. Найчастіше заходи з нагоди Дня святого Патріка спонсорують виробники пива.