День святого Валентина 2018: історія свята

 

Навіть складно уявити, що ще років двадцять тому ми не святкували День святого Валентина. Зараз же в нашій країні кожну хвилину цього дня продається кілька сотень червоних троянд, а по всьому світу в хвилину — кілька тисяч. До речі, класичною емблемою Дня Валентина червоні троянди стали згідно з античною легендою: Афродіта, грецька богиня любові і краси, поспішаючи до свого коханого — Адоніса, наступила на кущ білих троянд, і її божественна кров забарвила їх у червоний колір.

Історія свята

Свята любові мають ще більш давню історію, ніж День святого Валентина, вони існували ще за часів стародавніх язичницьких культур. Так, римляни в середині лютого святкували фестиваль еротизму, званий Lupercalia, на честь своєї богині любові. Що ж стосується Валентина, то його історія датується приблизно 269 роком.

В той час Римською імперією правив імператор Клавдій II. Воююча римська армія відчувала гостру нестачу солдатів для військових походів, і Клавдій вирішив, що головний ворог його воїнів — шлюби, бо одружений легіонер думає більше про свою сім’ю, а не про славу імперії. Щоб зберегти в своїх солдатах військовий дух, імператор видав указ, що забороняє легіонерам одружуватися.

Тільки закохуватися солдати не стали менше. На щастя, знайшовся священик на ім’я Валентин з римського міста Терни, він не боявся імператорського гніву і таємно поєднував люблячі серця перед вівтарем. Коли Клавдій дізнався про це, Валентина засудили до страти. Сам же Валентин теж був закоханий. Його обраницею виявилася дочка тюремника, яку напередодні страти священик написав лист, підписавши його: «Твій Валентин».

Згодом, як християнський мученик Валентин був канонізований католицькою церквою. А в 496 році Папа Римський Геласіус оголосив 14 лютого Днем святого Валентина. Правда, з 1969 року в результаті реформи богослужіння святий Валентин був вилучений з літургійного календаря католицької церкви (разом з іншими римськими святими, відомості про життя яких суперечливі та недостовірні). Але це не заважає йому бути одним з найпопулярніших святих, якому поклоняються всі закохані.