З початку 2015 року в Держдумі Російської Федерації неодноразово розглядалися питання про внесення змін у рамках пенсійного реформування. Протягом усього року вносилися законопроекти, але ситуація так і дійшла до певного консенсусу.

Така урядова неузгодженість викликана цілим рядом причин. Єдність спостерігається тільки в одному: пенсійна реформа 2017 — міра необхідна, але відкритим залишається питання про зміни в законодавстві щодо індексації і збільшення пенсій, зміни пенсійного віку.

На думку експертів, головною причиною, по якій пенсійна реформа так і не прийнято досі, є наближаються, урядові вибори. Ні президент, ні утворилися в Держдумі коаліції не готові ризикувати найбільш цінними голосами в країні — голосами пенсіонерів. Адже налаштувавши цю категорію населення проти себе, результат може бути дуже несподіваним. А це, відповідно, не на руку нікому.

Страх перед соціальним протестом суспільства, нестабільність економічної ситуації в країні, безперервні пошуки шляхів вирішення скорочення держбюджету — все це не дозволяє прийняти і ввести в дію цілий ряд питань, що стосуються пенсійних реформ на 2016 — 2017 роки.

Плановані нововведення у рамках пенсійної реформи

Пріоритетними питаннями в урядовому апараті є:

  • Підвищення пенсійного віку;
  • Планова індексація пенсійних виплат.

Як перший, так і другий питання викликає бурю протестів не лише у населення, а і у окремих парламентаріїв, які відстоюють інтереси народу, і одночасно роблять заяви, які, безсумнівно, є частиною передвиборної тактики. Після проведеного в Кремлі наради Володимир Путін чітко заявив, що в 2016 році підвищення пенсійного віку не набуде чинності. Але надалі цей захід, за словами президента, все ж потрібно.

З одного боку політики шукають всі можливі шляхи для скорочення держбюджету, з іншого — впливають на ті категорії населення, які потребують додаткового соціального захисту. Внесення змін в проект «Материнський капітал 2017», індексація пенсій і зарплат держслужбовців, військових — це далеко не останні нововведення, що розглядаються при плануванні розподілу бюджетних коштів на період 2016 — 2017 рр ..

Збільшення пенсійного віку 2017

Станом на 2015 рік в Росії діє закон, згідно з яким на пенсію можуть розраховувати особи, які досягли 55 років для жінок і відповідно 60 років для чоловіків. Діють також умови за насчитанному стажу роботи. У цьому випадку розраховуються пенсійні коефіцієнти, розмір яких обчислюється з мінімальної кількості років, опрацьованих по трудовій книзі.

Так, у 2015 році мінімальний коефіцієнт, що дозволяє вихід на пенсію з подальшою виплатою госсодержания, становить 6.6, що відповідає 6 років роботи з офіційного працевлаштування. Відповідно на 2016 рік коефіцієнт вже збільшений до 9 балів (7 років), у 2017 — 11.4 (8 років). Важливо відзначити, що ці показники єдині і для чоловіків, і для жінок. У тому випадку, якщо стажу зовсім немає, відповідно до законодавства РФ така людина може розраховувати виключно на отримання граничного мінімуму. Це так звана соціальна пенсія, яка передбачена для всіх осіб, які досягли 60 і 65 річного віку (показники відповідно для жінок і чоловіків).

Зараз мова йде про доцільність підвищення пенсійного віку на 1 і 2 роки. Окремі політики вважають, що у зв’язку з соціально-демографічними факторами доречним буде збільшення цього показника відразу на 5 років для всіх категорій населення. У будь-якому разі жоден законопроект не прийнятий одноголосно ні Держдумою, ні Кремлем.

Більш того, даний напрямок пенсійної реформи не буде розвинене в 2016 році, що стосується 2017 року, питання поки залишається відкритим. Відомі лише попередні підрахунки, згідно з якими економія держбюджету за умови збільшення пенсійного віку складе більше 150 мільярдів рублів на рік.

Індексація пенсійних внесків

Необхідність індексації пенсій в Росії на рівень інфляції є найважливішим кроком, який відкриває шлях до скорочення бюджетних витрат на 2016 рік. Експерти вже в кінці 2015 року пророкують зростання інфляції в Росії на 12%. Саме настільки ж, на думку чиновників, необхідно збільшити індексацію пенсій. Впровадити цю ідею хочуть вже з лютого 2016 року, а в 2017 році ця цифра може тільки збільшитися.

Олексій Кудрін, який раніше обіймав посаду міністра фінансів, заявив, що такі маніпуляції спричинять за собою додаткові витрати, які, на його думку, можуть досягти позначки 650 мільярдів рублів. Відповідно виділити такі кошти фінансове відомство навряд чи зможе.

Саме тому, як наслідок даних розрахунком, замість 12%-ої індексації пропонується ввести 4%-ву, компенсувавши це підвищенням пенсійного віку.

Відповідний законопроект вніс на розгляд Держдуми Антон Дроздов. Голова правління ПФ запропонував розмір індексації на 2016 рік у розмірі 5.5%, на 2017 — 5.2%. Крім того, він запропонував зберегти розмір пенсійних внесків, який в 2015 році склав 22%. Варто також зазначити, що при розкрою держбюджету 2016 враховувалися зміни в країні. Зокрема у бюджеті закладені кошти для виплати пенсійних допомог особам, які офіційно проживають на території Криму.

Думки політиків про реформу

Рішення президента РФ про неприйняття закону про збільшення пенсійного віку підтримали багато політики. Зокрема Олексій Улюкаєв, який обіймає посаду міністра економічної політики, заявив, що така міра є правильною, але з нею потрібно почекати принаймні до кінця 2016 року.

Існують також і ті, хто активно виступає за впровадження даної реформи. Так, Міністерство Фінансів РФ розглядає необхідність підвищення пенсійного віку в якості одного з найбільш ефективних заходів економії державного бюджету. Його голова Антон Силуанов заявив, що питання вимагає негайного вирішення.

Прийняття проекту Пенсійного фонду на 2015-2017 роки

У жовтні 2015 року Держдумою все ж було досягнуто єдність в питанні прийняття проекту Пенсійного фонду на 2015-2017 роки. В рамках даного проекту було встановлено розмір пенсійного забезпечення, який до початку 2017 року повинен скласти 14000 рублів.

За розрахунками аналітиків доходи ПФР повинні в 2016 році становитиме 7.8 трильйона рублів, а в 2017 ця цифра повинна досягти 8.2 трильйонів рублів. Накопичувальна частина пенсій як і в 2015 році формуватися не буде. Старі ж накопичення всі залишаться в НПФ. Невелике збільшення розміру пенсій також передбачено в законі. Так в 2016 році пенсія буде збільшена на 837 рублів, а соціальна пенсія — на 900 рублів. При цьому розмір пенсійного забезпечення для осіб, що не мають необхідного стажу роботи складе 8479 рублів, для всіх інших — 12882 рублів.