Ця п’ятниця — перша з двох містична дата в цьому році. Також 13 число випаде на п’ятницю в жовтні.

Прийнято вважати, що в цей день слід бути особливо обережним, так як людини підстерігають невдачі і неприємності. Особливо забобонні люди навіть з дому не виходять — психіатри ставлять діагноз «параскавідекатріафобія» (боязнь п’ятниці 13). Ця фобія розглядається як окремий випадок трискаидекафобии (боязнь числа 13).

Історія забобон про п’ятницю 13

Ще стародавні римляни вважали «13» числом смерті, руйнування, нещасть. Деякі теологи вважають, що саме в п’ятницю, 13-го Єва скуштувала заборонений плід і дала його Адаму. Також є думка, що в п’ятницю, 13-го Каїн убив свого брата Авеля. Також деякі вважають, що п’ятниця 13-е є нещасливим з-за того, що розп’яття Христа довелося саме на п’ятницю, а Юда, що зрадив Ісуса, був тринадцятим апостолом. Є також думки, пов’язані зі Священним писанням.

?

Єрмолаєв день

Популярним поясненням особливого ставлення до п’ятниці 13-го є історія Ордена тамплієрів. Саме в п’ятницю 13 жовтня 1307 року французький король Філіп IV Красивий наказав заарештувати членів ордену, включаючи всі його верховне керівництво. В результаті подальшого процесу за звинуваченням у єресі та богохульства його членів орден був розпущений, а багато заарештовані у Франції тамплієри були піддані тортурам і пізніше страчені, в тому числі, шляхом спалення.

Викладена історія добре відома з роману Дена Брауна «Код да Вінчі», хоча він був далеко не першим, изложившим її у зв’язку з особливим ставленням у деяких людей до п’ятниці 13-го числа.

За найбільш старими повір’ями, в п’ятницю 13-го завжди на шабаш зліталися 12 відьом, збиралися упирі та інша нечисть, а в самий розпал веселощів, коли сходить повний місяць, тринадцятим з’являвся сам Сатана.

?

Прикмети на Трійцю

В кінці XVIII століття забобон про п’ятницю 13-ої настільки сильно зміцнилася у свідомості британців, що влада вирішила довести абсурдність цієї прикмети. Для цього був побудований корабель під назвою «П’ятниця», будівництво якого почалося в п’ятницю 13-го. На воду він був спущений теж у п’ятницю 13-го, і на очах у широкої публіки знову ж таки в п’ятницю 13-го судно вийшло у відкрите море. З тих пір «П’ятницю» більше ніхто не бачив: корабель разом з екіпажем зник безвісти.

З п’ятницею 13-го також пов’язане одне з найбільш гучних корабельних аварій XX століття — 13 грудня 1907 року один з найбільших на той час кораблів — семимачтовая шхуна «Томас Лаурсон» — зазнала аварії на підводних рифах.

Іспанські і португальські моряки п’ятницю 13-е, навпаки, вважають сприятливим днем для відплиття. Це пояснюється тим, що Христофор Колумб саме в п’ятницю почав своє плавання до берегів Америки.

Повір’я в п’ятницю 13-го

Соціологічні опитування показують, що кожен п’ятий європеєць боїться числа «13».

Цієї дати бояться багато хірурги. На цей день деякі лікарі не призначають операцій, а вже призначені операції переносять на будь-який інший день. Лікарі переконані в тому, що ризик невдачі операції, проведеної в пятницу13-го, зростає вдвічі. Наприклад, британські хірурги скасовують 50% операцій, призначених на п’ятницю, 13-е.

?

Ільїн день

Також багато комп’ютерні користувачі вважають «чорну п’ятницю» найнебезпечнішим днем з точки зору вірусних атак. На зорі комп’ютерної епохи багато творці вірусних програм встановлювали механізм спрацьовування шкідливих властивостей вірусу саме на цей день.

В п’ятницю 13-е не рекомендується укладалися угоди і справляти весілля. Вважається, що краще в цей день взагалі не виходити зайвий раз з дому.

Щоб уникнути страшних наслідків п’ятниці 13-ого числа, згідно з народним повір’ям, потрібно просто відвідати в цей день церква.

П’ятниця 13 в кіно

В кінці XX століття, популяризації терміна «П’ятниця, 13-е» послужила серія однойменних фільмів про серійному вбивці в хокейній масці Джейсона Вурхизе, який оживає в день своєї смерті, в п’ятницю 13-го, і починає мстити всім. Всього було знято 12 фільмів серії.

Кіностудія Paramount Pictures планує показати черговий фільм жахів серії «П’ятниця, 13-е» взимку 2017 року.