Настала перша в цьому році п’ятниця, 13-е. З різних причин в культурах багатьох країн цей день прийнято вважати невдалим.

Саму популярну версію про містичну силу цього дня дає опис Таємної вечері: у ній брали участь 13 осіб, Ісус і 12 його учнів. 13-м був зрадник Іуда. В цей же день тижня згідно з переказами Адам і Єва були вигнані з раю. Інше пояснення полягає в тому, що конклави відьом завжди складалися з 13 учасниць. Вважається, що в цей день усі упирі, відьми та інша нечисть збирається на демонічний шабаш з усіх кінців світу.

Крім того, астрологи вважають, що саме число 13 за законами нумерології позначає початок всього нового. У середні століття на противагу дюжині (числа 12) люди, які займалися темними справами, вирішили проголосити чортову дюжину, яка позначається цифрою 13. П’ятниця в якості негативного дня в поєднанні з «чортовим числом обрана тому, що сни з четверга на п’ятницю вважаються віщими.

?

П’ятниця 13 — магічний день

Психолог Доналд Доссі придумав кілька років тому термін параскевидекатриафобия — страх 13-го числа, що випадає на п’ятницю. Тих, хто боїться числа «13», називають трискаидекафобами. Таким людям для збереження душевного спокою психіатри радять не планувати серйозних і відповідальних справ на цей день.

До слова, в поточному році, згідно з календарем, на 13-е число п’ятниця випадає всього два рази — у січні і жовтні.

Але не у всіх п’ятниця і число 13 викликають панічний жах. Греки, наприклад, вважають «чортову дюжину» щасливим числом і байдужі до п’ятниці — вони не люблять вівторок. Ще в часи середньовіччя «чортову дюжину» називали «пекарській» — додавали безкоштовно тринадцяту булочку, якщо хтось замовляв 12 штук. Французький кінорежисер Клод Лелуш назвав свою кіностудію «Фільм 13», він починає знімати тільки 13-го числа, а під час зйомок часто одягає капелюх з 13-ю дорогоцінними каменями. Індіанці майя і ацтеки це число вважали священним, а згідно китайській «Книзі змін» воно свідчить про те, що все добре і справи йдуть на лад.

П’ятницю особливо люблять в Португалії та Іспанії і вважають сприятливим днем для плавання, так як Колумб почав свою першу подорож, під час якої була відкрита Америка, саме в п’ятницю.