Хрещення Господнє, один з найбільших дванадесятих християнських свят, що відзначається 13 днів, з 15 до 27 січня (за Новим стилем). Дня Хрещення Господнього (19 січня) передують 4 дні підготовки. Починається свято 15 січня, в день пам’яті пророка Малахії, який передбачив світу явище Іоанна Предтечі і Спасителя. Остання неділя перед Хрещенням називають навечерием свята. В цей день в церквах проходять Літургії, на яких читають уривки з писань Старого Завіту, присвячені Хрещенню Христову.

Хрещення Господнє передує одноденний Водохресний пост (18 січня), який також називається Водохресний Святвечір. Водохресний піст передбачає суворі обмеження в їжі. Єдине блюдо, яке дозволено вживати, — «бідна кутя» — пісна каша з зернових (як правило, пшона).

Різдвяний піст віруючі присвячують молитви і сповіді, благаючи Господа про прощення і позбавлення від гріхів. Цікаво те, що перші 3 дні предпразднства збігаються зі Святками. Водохресний Святвечір символізує собою завершення святкових гулянь і початок підготовки до очищення для нової, духовної і безгрішною життя. Кульмінація свята — 19 січня. Саме в ніч з 18 на 19 січня Іоанн Предтеча (Хреститель) хрестив Ісуса у водах ріки Йордан. Вісім наступних днів попразднства присвячені пам’яті християнських Святих і Пророків, які мають відношення до головної теми свята, Хрещення Христа.

Витоки свята Хрещення Господнє

У перекладі з грецької слово Baptisma (Хрещення) означає «обмивання», «занурення у воду». Відразу варто обмовитися, що до баптизму в його сучасному розумінні відвічне значення цього грецького слова має дуже віддалене відношення. Перші письмові свідчення про святкування Дня Хрещення Господнього відносяться ще до I — II століттям, до Апостольських часів. Історичні корені свята сягають своїми коренями ще в більш ранній час і пов’язані з культурними традиціями східних християн, які відзначали свято Епіфанія (свято явища нової божественної сили).

Чому Хрещення Господнє називають Богоявленням?

По суті, Святе Богоявлення — це синтез трьох християнських свят, які слідують один за іншим: Різдва Христового, Святок і Хрещення Господнього. Вважається, що подія хрещення Ісуса в Йордані було пов’язано з явищем Батька-Бога і Святого Духа, яке стало знаменням, сповіщає світ про прихід Спасителя.

Читайте також:

Водохресні традиції 2017

Зі святом Святого Богоявлення, водохресними морозами і водохресною водою пов’язано багато ритуалів і звичаїв, які, здебільшого, беруть початок у традиції Єрусалимської Церкви.