Василів вечір для дівчат на Русі був особливим. Він припадав на восьмий день святок, коли ворожба вважалася найсильнішою. Наші прапрабабусі думали, що святочні ворожіння на василів вечір завжди збуваються.

Одне з найпопулярніших ворожінь васильєв вечір — варення каші — відбувалося до світанку. Старша в домі жінка о другій годині ночі приносила з комори крупу. Найстарший чоловік приносив води з ріки або колодязя. Крупа й вода повинні були стояти на столі доти, поки не истопится піч. До них ніхто не мав права торкатися, інакше могла статися біда.

?

Ворожіння на бажання

Коли потрібно було затирати кашу, усе сімейство сідало за стіл, а найстарша жінка, голосячи, розмішувала кашу зі словами: «сіяли, ростили гречку в усі літо; вродила наша гречка й велика, й рум’яна; звали-позывали нашу гречку в царгород побувати, на княжий бенкет бенкетувати; поїхала гречка в царгород побувати з князями, з боярами, із чесним вівсом, золотим ячменем; чекали гречку, дожидали біля кам’яних воріт; зустрічали гречку князі й бояри, саджали гречку за дубовий стіл бенкет бенкетувати; приїхала наша гречка до них гостювати».

Після цього усі вставали, а господиня виймала кашу з печі зі словами: «ласкаво просимо до нас у двір із своїм добром». Першим ділом дивилися: повен горщик. Немає гіршого нещастя, якщо каша вилізе з горщика. Якщо горщик тріснув — теж хорошого не чекай. Потім знімали плівку ножем: каша повна, червона віщувала щастя всьому дому, майбутній гарний урожай і талановиту доньку. Каша дрібна, біла загрожувала бідами. Сніданок з каші закінчував спроби передбачити майбутнє. При поганих провісників кашу викидали в річку.

?

Яблучний Спас 2016: ворожіння на майбутнє

У деяких місцях для васильєва вечора варили свинячі ноги. Селяни ходили в цей вечір під вікнами, збирали пироги й свинячі ноги, примовляючи: «свинку та борівка видай для васильєва вечірка». Підходячи до вікон, юрба голосила: «кишку та ніжки у верхнє віконце».

Щоб упевнитися в правдивості ворожінь, виходили ввечері на вулицю спостерігати за зірками. Якщо стожари (плеяди) були праворуч від гадальщиков, це означало, що прогнози справдяться. У такому разі старша дівчина, як правило, дочка багатих батьків, що виходила вперед з пирогом, а решта, оточивши її, примовляли:

Ай, зірки, зірки, зірочки!
Всі ви, зірки,
Однієї матінки,
Ви Белорумяны
І дородливы.
Засылайте сватей
По світу хрещеній;
Состряпайте свадебку
Для хрещеного світу,
Для бенкету гостинного,
Для красної дівиці,
Світло рідної Ганни Іванівни.

Якщо ж всі бачили перед собою дівочі зори (лінія зірок у чумацькому шляху), то, засмучені, йшли додому. За переказами, це сузір’я віщувало ще рік дівоцтва, значить, все ворожіння були марними.