Ворожіння на Василів вечір 13 січня напередодні старого Нового року 2018

 

Василів вечір для дівчат на Русі був особливим. Він припадав на восьмий день святок, коли ворожба вважалася найсильнішою. Наші прапрабабусі думали, що святочні ворожіння на василів вечір завжди збуваються.

Одне з найпопулярніших ворожінь васильєв вечір — варення каші — відбувалося до світанку. Старша в домі жінка о другій годині ночі приносила з комори крупу. Найстарший чоловік приносив води з ріки або колодязя. Крупа й вода повинні були стояти на столі доти, поки не истопится піч. До них ніхто не мав права торкатися, інакше могла статися біда.

?

Ворожіння на бажання

Коли потрібно було затирати кашу, усе сімейство сідало за стіл, а найстарша жінка, голосячи, розмішувала кашу зі словами: «сіяли, ростили гречку в усі літо; вродила наша гречка й велика, й рум’яна; звали-позывали нашу гречку в царгород побувати, на княжий бенкет бенкетувати; поїхала гречка в царгород побувати з князями, з боярами, із чесним вівсом, золотим ячменем; чекали гречку, дожидали біля кам’яних воріт; зустрічали гречку князі й бояри, саджали гречку за дубовий стіл бенкет бенкетувати; приїхала наша гречка до них гостювати».

Після цього усі вставали, а господиня виймала кашу з печі зі словами: «ласкаво просимо до нас у двір із своїм добром». Першим ділом дивилися: повен горщик. Немає гіршого нещастя, якщо каша вилізе з горщика. Якщо горщик тріснув — теж хорошого не чекай. Потім знімали плівку ножем: каша повна, червона віщувала щастя всьому дому, майбутній гарний урожай і талановиту доньку. Каша дрібна, біла загрожувала бідами. Сніданок з каші закінчував спроби передбачити майбутнє. При поганих провісників кашу викидали в річку.

?

Яблучний Спас 2016: ворожіння на майбутнє

У деяких місцях для васильєва вечора варили свинячі ноги. Селяни ходили в цей вечір під вікнами, збирали пироги й свинячі ноги, примовляючи: «свинку та борівка видай для васильєва вечірка». Підходячи до вікон, юрба голосила: «кишку та ніжки у верхнє віконце».

Щоб упевнитися в правдивості ворожінь, виходили ввечері на вулицю спостерігати за зірками. Якщо стожари (плеяди) були праворуч від гадальщиков, це означало, що прогнози справдяться. У такому разі старша дівчина, як правило, дочка багатих батьків, що виходила вперед з пирогом, а решта, оточивши її, примовляли:

Ай, зірки, зірки, зірочки!
Всі ви, зірки,
Однієї матінки,
Ви Белорумяны
І дородливы.
Засылайте сватей
По світу хрещеній;
Состряпайте свадебку
Для хрещеного світу,
Для бенкету гостинного,
Для красної дівиці,
Світло рідної Ганни Іванівни.

Якщо ж всі бачили перед собою дівочі зори (лінія зірок у чумацькому шляху), то, засмучені, йшли додому. За переказами, це сузір’я віщувало ще рік дівоцтва, значить, все ворожіння були марними.