Водохреща — 19 січня (ст. стиль 6 січня). Досягши 30-річного віку, Господь Ісус Христос, перед тим як відправитися проповідувати нове вчення, прийшов на річку Йордан, де прийняв хрещення від Іоанна, поклавши таким чином початок таїнства хрещення.

Водохреща — 19 січня (ст. стиль 6 січня). Досягши 30-річного віку, Господь Ісус Христос, перед тим як відправитися проповідувати нове вчення, прийшов на річку Йордан, де прийняв хрещення від Іоанна, поклавши таким чином початок таїнства хрещення. Коли Христос виходив з води, небо відкрилося, і зійшов Святий Дух в образі голуба. Пролунав голос: «Ти Син Мій улюблений! В Тобі Моє благовоління!». У зв’язку з цим 19 січня називається і Хрещенням, і Богоявленням.

Читайте також:

Чому католики святкують Різдво 25 грудня

У цей день відбувається хресний хід на річку, де звершується молебень та освячення води в пам’ять про хрещення Ісуса Христа Іоанном. Після освячення води зазвичай відбувається купання в ополонці, причому без шкоди для здоров’я. Занурюються все: і старий, і молодий, і хворі і немічні. В такі дні російського народу прибувають ті самі здоров’я і сила, які настільки дивують усіх іноземців.

Водохресна вода вважається цілющою. Якщо щодня в церкві відбуваються малі (звичайні) водоосвячення, то в Водохреща — два великих. Воду, принесену в будинок, зберігають до наступного року. Її використовують для освячення домашнього начиння, лікування різних хвороб.

Безпосередньо в день Хрещення на вулиці проводиться друге велике водосвяття. У храмі проходить святкове богослужіння, після чого віруючі йдуть хресним ходом, несучи ікони розп’яття і до розташованому неподалік водойми або джерела. Завчасно у льоду прорубують особливу ополонку, має форму хреста. Її називають иорданью. Колись давно перші християни Єрусалиму щороку на свято Богоявлення йшли паломниками до священної річки Йордан, на якій був охрещений Ісус Христос.

Після здійснення обряду водосвяття в хрестоподібної ополонці хворі купалися і недужі, щоб змити з себе гріхи і позбутися хворобы.

Відомо, що хрещення Ісуса Христа, яке відбулося на річці Йордан, стало початком загального поширення таїнства хрещення, тобто обряду, що символізує приналежність особи до православної церкви. Кожна дія священика має глибокий сенс. Не всі мають уявлення про хрещення, хоча багато людей зараз носять новонароджених дітей в церкву, можливо віддаючи данину моді чи поступаючись намовам бабусь і дідусів. Тим не менш перед здійсненням обряду слід дізнатися про його основних моментах.

Охрещуваного зазвичай повертають в напрямку заходу, що символізує зречення від лукавого (диявола), оскільки захід вважається притулком темряви, а сатана — «темрявою духовної».

Перед опусканням в купіль дитини мажуть ароматним церковним олією — єлеєм, щоб він знайшов твердість духу в боротьбі зі спокусами диявола.

Занурення немовля в освячену воду купелі означає очищення від первородного гріха. Вважається, що в цей момент на охрещуваного незримо опускається Дух Святий.

Одягання в біле і надягання на груди хрестика на простий мотузочці символізують повне очищення від гріхів. Тепер людина повинна стежити за своїми помислами і вчинками, вести праведне життя, молитися Богу і пам’ятати про своє прийдешнє спасіння.

Ходіння або носіння немовляти навколо купелі означає наближення до вічності.

Відріжте невеликий прядки волосся символізує добровільне віддання людини Божої волі і ласки.

Одночасно з хрещенням священик проводить так зване миропомазання: малює невеликий пензлика або спеціальної палички і єлею хрести на лобі, вухах, очах, ніздрях, грудях, ногах і руках охрещуваного. Так освячуються всі почуття людини.

І на завершення таїнства священик бере немовля на руки.

Перш ніж відправитися в церкву для здійснення обряду хрещення, людина повинна задуматися, для чого він збирається це зробити. Деякі віддають данину моді і згодом носять хрестик поверх одягу. Робити цього не слід, невипадково хрест іменують натільною. Найкраще носити його під білизною на тонкому ланцюжку або мотузочці.

Втрата крестильного хрестика здавна вважається поганою прикметою, тому краще всього придбати два примірники, хрестильний потім заховати будинку, а другий носити кожен день. Багато хто вірить в те, що хрестильний хрестик допомагає у хвилину душевного смутку, хвороби.

Купуйте хрестик тільки в церкві, зараз там можна купити і срібні, і прості вироби. Якщо ж ви все-таки купили його в магазині, перед здійсненням обряду хрещення попередьте священика про те, що ваш хрестик слід освятити.

Доросла людина, перед тим як охреститися, повинен обов’язково сходити в церкву і з’ясувати, які дії йому слід заздалегідь зробити.

На свято, присвячене хрещенню дитини, запрошують тільки самих близьких і рідних людей. Раніше вважалося, що відвідувати немовляти повинні тільки заміжні жінки, у яких вже є власні діти. Було прийнято приносити з собою частування і багаті подарунки, щоб молода мама, ще не зміцніла після пологів, не поралась біля плити. На Русі почесною гостею на хрестинах була бабуся-повитуха, яка приймала дитину, адже саме від неї залежить успішний результат пологів, поява на світ здорового малюка. Їй першій накладали на тарілку найсмачніші шматочки.

Незважаючи на те, що Хрещення — християнське свято, в цей день дівчата ворожили. Цікаво, що серед молоді саме хрещенське ворожіння вважалося самим правильним і точним.