Адаптація дитини в дитячому саду

Адаптація дитини в дитячому садуБагато батьків замислюються про те, що чекає їх чадо в дошкільному освітньому закладі як пройде адаптація в дитячому саду.

 

Як відомо, декретна відпустка не буває вічним. Мамі рано чи пізно доводиться знову виходити на роботу. Дитині ж слід відвідувати дитячий садок.

 

Адаптація дітей до умов дитячого садка

Зміст:

  • 1 Адаптація дітей до умов дитячого садка
  • 2 Період адаптації дитини до дитячого саду
  • 3 Як адаптувати дитину до дитячого саду?
  • 4 Перші дні в дитячому садку
  • 5 Адаптація дитини в дитячому саду (Відео)

Дітям будь-якого віку, а в ідеалі психологи радять відправляти дітей в дитячий сад в 3,5 роки, буває важко звикнути до нових незнайомих для них умовами. Життя дитини змінюється кардинальним чином.

У звичайну рутинну обстановку вихором вриваються нові дорослі люди – вихователі та інший персонал дитячого саду, величезне, за їхніми мірками, кількість абсолютно незнайомих дітей, наявність чітко розпланованого режиму дня, а найголовніше, з ним постійно не будуть відтепер перебувати мама і тато. Всі ці факти вводять дитину в шоковий стан.

Кожен малюк має потребу в певному часовому проміжку, щоб звикнути до умов перебування в дитячому садку. Дану необхідність прийнято називати адаптацією, або пристосуванням до мінливих умов і нової обстановки.

Дитячий садок для абсолютно будь-якої дитини є незнайомим простором, знайомство з якими пов’язане з колосальною витратою психічної енергії, внаслідок чого зазвичай відбувається перенапруження фізичних і психічних сил дитячого організму.

Поведінку малюків в адаптаційний період призводить батьків в жах. Багатьох мам відразу ж відвідує думка про те, що їх чадо просто не пристосована до умов дитячого садка. Лякають батьків особливості поведінки характерні для всіх дітей, які вперше надходять у дошкільний освітній заклад.

Стрес дитини характеризується в першу чергу відривом від матері. Також в абсолютно незнайомій обстановці будь-якій дитині буде дуже важко вести себе так, як цього вимагає навколишня обстановка. Він просто не знайомий з новою моделлю поведінки, що від нього вимагають, і внаслідок цього дитина буде страждати, боячись що-небудь зробити неправильно.

З адаптаційним періодом може збігтися і криза трирічного віку, який суттєво ускладнить умови її протікання.

 

Період адаптації дитини до дитячого саду

Адаптація дитини в дитячому саду

Зазвичай болюча для дитячої психіки адаптація проходить самостійно, через близько 4-х тижнів. Якщо ж дитина не може звикнути до умов перебування в дитячому садку більше місяця, то в такому випадку до роботи залучається спеціаліст в особі психолога.

Щоб уникнути затяжної і важкої адаптації до дитячого саду батьки повинні:

1. Готувати своїх дітей до відвідування дошкільного навчального закладу заздалегідь.

2. Приділяти належну увагу дитячому здоров’ю.

3. Вчити дітей елементарним самостійним навичкам.

4. Встановлювати чіткий структурований режим дня.

 

Як адаптувати дитину до дитячого саду?

Початок навчання в садку часто перетворюється для малюка в стрес. Зміна обстановки, новий режим дня, постійне спілкування з однолітками і необхідність слухатися нянечку, а головне, відсутність батьків – все це викликає страх і занепокоєння. Тому важливо дати дитині час на адаптацію до дитячого саду.

Читайте також: Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

І перше, що треба розуміти: підготовка до садка повинна починатися заздалегідь. Можна приводити дитину пограти на майданчиках, щоб він звикав до інших дітей. Але, головне, він повинен знати, що є місце, куди він буде ходити, як батьки на роботу. Що там цікаво і весело, багато дітей і купа іграшок. У дитини має сформуватися позитивний образ саду. І тоді він сам захоче туди ходити.

Також потрібно подумати про режим дня, це теж дуже важливо для адаптації дитини до дитячого саду.

Навіть дорослій людині важко ламати себе і вставати рано, якщо звик спати допізна, маленькому – тим більше. Тому заздалегідь варто навчити дитину вставати рано, спати вдень і лягати спати не пізніше дев’ятої вечора. Важливо, щоб він прокидався легко, це запорука гарного настрою. А значить – безболісної адаптації.

 

Перші дні в дитячому садку

Перший час в самому садочку дитини варто залишати не більш ніж на годину. Часто буває, що в перший день, малюк не вередує і спокійно залишається один надовго. Як відомо, діти активно цікавляться всім новим. Але вже назавтра можуть початися проблеми. Тому варто збільшувати час перебування в садку поступово. Залишати дитину спочатку на півгодини, потім на годину. Пізніше до обіду або денного сну.

Перший час мамі не потрібно йти далеко. Досить чекати в коридорі або на майданчику. На адаптацію може піти два тижні, або два місяці – все індивідуально, але важливо не поспішати і дати дитині стільки часу, скільки він вимагає. Якщо він продовжує сприймати розставання з мамою дуже болісно, варто відправляти дитину в садок з татом або іншим близьким родичем.

Йдучи, батьки повинні зникати, поки дитина захоплена грою. Важливо прощатися з любов’ю. Обійняти малюка, поцілувати, погладити по голівці. Щоб він знав, що його не залишають у незнайомому місці назавжди, і мама за ним повернеться. При цьому варто використовувати часові орієнтири, які будуть йому зрозумілі. Наприклад: «Я заберу тебе після тихої години», або після прогулянки. І, звичайно, не можна спізнюватися.

А після садка дитині слід приділити максимум уваги. По-перше, похвалити. Адже він такий молодець, що зміг провести день без мами і тата, зовсім як дорослий! По-друге, розпитати його про те, як пройшов день, подружився він з кимось, або посварився. Що він їв на обід, у що грав і що йому найбільше сподобалося.

Питання можуть бути самі різні, головне висловити зацікавленість. Малюк повинен знати: він може розповісти вам все, що з ним сталося. І якщо в садку у нього з’являться проблеми, батьки зможуть їх вирішити.

Адаптація до дитячого садка — це перша сходинка соціалізації маленької людини. Тому до неї варто підійти з терпінням і відповідальністю. І тоді вона пройде безболісно як для дитини, так і для батьків.

 

Адаптація дитини в дитячому саду (Відео)