Хламідіоз при вагітності — часто зустрічається захворювання, яке ніколи не спить, а лише чекає відповідного моменту, коли організм знаходиться в стані спокою, щоб атакувати його. Таким моментом є період вагітності, коли організм спрямовуючи всю свою силу на внутрішньоутробний розвиток плоду слабшає і не може повністю протистояти небезпечним вірусам і мікробам. Порушення гормонального фону, дисбактеріоз, слабкий імунітет, все це формують сприятливе середовище для розвитку інфекцій, включаючи хламідії.

Хламідіоз, що це?

Зміст:

 • 1 Хламідіоз, що це?
 • 2 Наслідки хламідіозу
 • 3 Симптоми хламідіозу
 • 4 Діагностика хламідіозу
 • 5 Лікування хламідіозу
 • 6 Домашні методи лікування хламідіозу
 • 7 Профілактичні заходи хламідіозу

Хламідії — це свого роду група мікробів, які мають схожість з патогенними бактеріями та вірусами. Вченими виявлено велику кількість підвидів хламідійних бактерій. Багато з них живуть в людському організмі, а деякі розмножуються в тканинах тварин. «Людський» підвид хламідій, а саме хламідійний трахомат або хламідійна пневмонія, передаються статевим шляхом і відносяться до групи ЗПСШ. Ці типи мікроорганізмів складають близько 80% всіх інфікованих хламідіями, які в свою чергу складають близько 40% всього населення планети.

Хламідіоз здатна переростати в гостру форму, але саме відсутність симптомів на початковій стадії зараження є серйозна перешкода в боротьбі з цією інфекцією. Прямий носій, не підозрюючи про факт інфікування під час статевого зв’язку передає інфекцію всім партнерам, що сприяє поширенню захворювання. Статистика говорить, що близько 30% жінок і 50% чоловіків є інфікованими. Найчастіше інфекція виникає під час статевого контакту (найбільш поширений спосіб), а також зареєстровані випадки зараження через загальні предметів гігієни. Однак, існує ще один спосіб зараження, який називається «вертикальний», коли від хворої матері інфекція передається ще не народженій дитині.

Наслідки хламидиоза

Унікальність цього захворювання в тому, що навіть у перехворів людини в подальшому не виробляється імунітет на цей вірус. Ось чому немає вакцинації і, отже, методів профілактики інфекції. Список ускладнень, які виникають при хламідіозі, великий. Для чоловіків це:

 • запалення уретри;
 • простатит;
 • везикули і орхіти;
 • розвиток безпліддя

У представниць жіночої статі, які частіше хворіють на ЗПСШ за фізіологічних особливостей репродуктивної системи, виникає небезпека таких наслідків після інфікування:

 • ектопія шийки матки;
 • хламідійний кольпіт;
 • інфекція яєчників, придатків, фаллопієвих труб;
 • запалення прямої кишки;
 • перешкода фаллопієвих труб і тенденція до адгезії;
 • сальпінгіт;
 • безпліддя.

У випадку з вагітним пацієнтом список наслідків для майбутньої матері і її дитини збільшується. При зараженні навколоплідної рідини, яку дитина періодично проковтує, його організм отримує інфекцію, яка призводить до запалення зорового і слухового апаратів. Порушення нервової системи стають причиною розвитку енцефалопатії та інших серйозних захворювань. Всі внутрішні органи, такі як печінка, серце, нирки, які ще не дозріли до потрібних форм і, відповідно, не отримали адекватного захисту, піддаються впливу інфекції.

Якщо говорити про здоров’я вагітної жінки, то наявність хламидийного вірусу в організмі у багато разів збільшує ризик мимовільного викидня. Аборт, застигла вагітність — наслідки гострої хламідії на ранніх термінах вагітності. Хламідіоз також викликає полигидрамниозы, посилює токсикоз, що значно ускладнює перебіг вагітності. Виявлення інфекції на початку вагітності і успішне лікування, дозволяє зберегти вагітність і народити здорову дитину.

Симптоми хламидиоза

Симптоматика при хламідіозі може не спостерігатися протягом тривалого часу, але у зв’язку з вагітністю ослаблений організм посилає сигнали перших симптомів вже через 1-3 тижні після інфікування. Ознаки хламідій включають в себе:

 • виділення з статевих органів або уретри, зазвичай без кольору і запахів;
 • занепад сил, апатія, гіпоксія, яскраво виражене бажання спати;
 • спазми в області матки, які посилюються з потеплінням і купанням;
 • парурия, що супроводжується легким печінням.

У медицині має місце таке поняття, як синдром Рейтера, причиною якого є патогенні бактерії. Цей синдром містить у собі поразку сечовипускального канал, зорового апарату і ураження судинної системи.

Жінка, яка стежить за станом тіла і організму, відразу може помітити зміни, які на самому початку здадуться несуттєвими. У період вагітності ранні симптоми можна пояснити тим, що відбувається реорганізація організму в підготовці до пологів, і ніяк не запідозрити наявність інфекції. Саме тому лікарі щоб не довести проблему до пологів, наполягають на проходження повного обстеження вже на ранніх етапах вагітності. Секс-партнера також пропонується повне обстеження і при необхідності лікування, паралельно з жінкою. Якщо курс лікування пройде тільки жінка, інфекція повернеться з першим незахищеним статевим актом, перекреслюючи всі зусилля лікарів.

Діагностика хламидиоза

Більшість жінок дізнаються про зараження хламідіями тільки після реєстрації в жіночою консультацією з-за яскраво вираженої симптоматики, чи вставши на облік по вагітності. Сигнали про те, що перевірку на хламідії не слід відкладати, наступні:

 • Нездатність до зачаття під час незахищених статевих контактів;
 • Спонтанні викидні;
 • Наявність інших видів ЗПСШ

Хламідійний вірус відноситься до внутрішньоклітинного, що ускладнює його виявлення в класичній групі аналізів. Тому для тестування потрібно не тільки біоматеріал зі слизової оболонки, але і з живих тканин. Обов’язково необхідні загальний аналіз сечі і крові, у чоловіків зразок сперми.

Щоб упевнитися в діагноз хламідіозу використовується метод РИФ — реакція прямої імунофлуоресценції), заснований на виявленні антитіл до існуючих антигенів. Але він не є основним, оскільки не дає повної картини хвороби та докладного опису певного штаму мікроорганізмів. Крім того, використовується ПЛР-діагностика — визначення ДНК патогена.

Метод характеризується високою вартістю і технологічністю. Метод культивування і гібридизація вимагають багато часу, але результатом є більш повне опис хвороби і точна картина методів лікування. Вибір лікарського препарату, досліджується на певний штам, що дозволяє прогнозувати подальшу поведінку інфекції і коригувати швидкість відновлення.

Молекулярний метод, як і иммунохроматографический метод є більш точним, але він проводиться тільки в мережевих клініках, де є необхідні технічні умови і кваліфіковані медпрацівники. Звернення до такого обстеження може бути отримано від лікуючого лікаря, але воно буде здійснюватися за рахунок самого пацієнта.

При виявленні ознак зараження плода необхідно провести обстеження навколоплідних вод на наявність хламідійної інфекції. Процедура проводиться під наглядом ультразвукового апарату. Своєчасний метод допоможе захистити дитину від серйозних наслідків.

Лікування хламидиоза

Лікування хламідій засноване на застосуванні антибактеріальної терапії. У період вагітності антибіотики становлять небезпеку насамперед для майбутньої дитини, тому, при гострому перебігу захворювання, лікар призначає лише загальнозміцнюючі препарати, які не можуть проникати в амніотичну рідину. Якщо дані препарати не допомагають, лікар призначає антибіотики групи макролідів та флоксоцинов (3-го/4-го покоління). Лікування характеризується одноразовим прийомом лікарського засобу, та подальшим відновленням мікрофлори кишечника. Комплексна терапія складається з антибіотика, вітамінних добавок, імуностимуляторів.

Через два тижні після прийому останньої таблетки необхідно провести контрольне обстеження. Слід пам’ятати, що при таких інфекційних захворюваннях сексуальний партнер підлягає примусовому лікуванню, в іншому випадку лікування жінки не дасть результату, так як буде повторне інфікування.

Домашні методи лікування хламидиоза

Комплексне лікування включає в себе також і народні засоби які прискорюють лікувальний процес. Вагітним жінкам дозволяється пити відвари трав, які володіють антибактеріальними властивостями, наприклад, борова матка або насіння кропу. Вони можуть вживатися як всередину, так використовуватися і у вигляді спринцювання.

Профілактичні заходи хламидиоза

Найбільш надійною профілактикою первинної і рецидивуючої інфекції є сталість у статевих стосунках і використання методів контрацепції.

А також серйозне ставлення до створення сім’ї і планування вагітності, яка вимагає здачі всіх аналізів щоб уникнути проблем зі здоров’ям на момент виношування дитини.