Астма у дітей симптоми, лікування, профілактика

Астма у дітей — є хронічним запальним процесом дихальних шляхів. Вдихуване повітря потрапляє в легені через бронхи або сотні крихітних канальців. У астматиків цей процес порушується, так як при контакті з шкідливим речовиною ці канали стискаються. Це викликає труднощі в диханні, іноді навіть небезпечні для життя. Під час нападу астми пацієнт починає кашляти, дихає із труднощами, при кожному видиху чутний характерний свист. Якщо приступ важкий, обличчя хворого стає синім. Навіть легкий приступ часто може бути пов’язаний з гіпоксією і, отже, з тривогою і панікою батьків.

Астма у дітей симптоми, лікування, профілактика

Астма у дітей симптоми

Зміст:

 • 1 Астма у дітей симптоми
 • 2 чи Можна вилікувати астму у дітей?
 • 3 Що таке алергічна реакція?
 • 4 Можуть антиастматики мати побічні ефекти?
 • 5 Як перевірити, чи є у дитини алергія на що-то? Можна її розпізнати у зовсім маленьких дітей?
 • 6 Профілактика астми у дітей
  • 6.1 Астма і зміна клімату?
  • 6.2 Астма і тварини вдома?
 • 7 Астма у дітей відео

У маленької дитини найбільш поширеною причиною астми є атопічний діатез (у просторіччі алергія) має генетичну основу. Тому астма, як правило, виникає у кількох членів сім’ї. Найчастіше її викликають інгаляційні алергени, тобто речовини, що знаходяться в повітрі — пил, кліщі, пилок дерев і трав, шерсть тварин. Рідше харчові алергени — молочний білок, горіхи, шоколад, фрукти цитрусові.

Про астмі у дитини можна говорити тоді, коли він два або три рази перехворів спастичним (обструктивний) бронхіт, що супроводжується спазмом або набряком (особливо якщо це захворювання не супроводжувалось гарячкою). Проте хвороба не завжди має алергічне підстава — також може бути і неатопічної астма, викликана, наприклад, повторюваними респіраторними інфекціями.

Астма у дітей симптоми, лікування, профілактика

Чи можна вилікувати астму у дітей?

На щастя, багато діти «переростають» це захворювання, однак деякі, хворіють на все життя. Якщо астма розвивається на алергічному фоні, перш за все, необхідно боротися з причиною — видалити алергенні чинники навколишнього середовища дитини. На жаль, це не завжди можливо, і тоді, єдиними виходом, є ліки. Найбільш часто використовуються інгалятори зі стероїдами і препарати, що розширюють бронхи. Спеціальні пристрої з масками дозволяють вдихати препарати навіть немовлятам і маленьким дітям. Те ж саме відноситься до неатопической астмі.

Алергічний астматик додатково отримує антигістамінні препарати, а іноді і інші ліки, які усувають побічні ефекти сполук, що вивільняються в ході алергічної реакції. Дитина повинна перебувати під постійною опікою алерголога, який обере кращі методи лікування.

Що таке алергічна реакція?

У спрощеному розумінні алергічна реакція виглядає так: організм, в який проникають бактерії або віруси, виробляє антитіла для боротьби з порушником. Після пройденої хвороби він тримає антитіла в арсеналі зброї, на випадок, якщо противник знову атакує. Організм також має додаткове озброєння — IgE-антитіла, якими він намагається захистити себе від різних алергенів. Однак від IgE більше шкоди, ніж користі. IgE з’єднується з так званим огрядними клітинами (сполучна тканина), а коли ворог вторгається в організм, з них вивільняється гістамін — це викликає симптоми алергії:

 • алергічний нежить — якщо відповідний IgE прикріплений до огрядним клітин в носі;
 • астму — коли зчеплення відбувається в бронхах;
 • висип — коли огрядні клітини з’єднуються з IgE в тканинах шкіри.

Іноді алергіки можуть мати відразу кілька симптомів. При виникненні ланцюга алергічних реакцій, застосовуються препарати різної дії.