Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

Аутизм у дітей — це комплексне порушення розвитку, яке має проявиться в ранньому віці. Як правило, це перші 3 роки життя дитини і воно обумовлене порушенням функціонування нервової системи.

Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

Аутизм у дитини

Зміст:

 • 1 Аутизм у дитини
  • 1.1 Ризик розвитку аутизму у дитини
 • 2 Симптоми аутизму у дітей
 • 3 Як часто зустрічається аутизм
 • 4 Діагностика аутизму
 • 5 Аутизм у дитини ознаки
  • 5.1 Затримка мовного розвитку
  • 5.2 Бажання розкласти все по порядку
 • 6 Лікування аутизму
  • 6.1 Поведінкова терапія для дітей-аутистів
 • 7 Аутичні діти в школі
 • 8 Ліки для дітей з аутизмом
 • 9 Аутизм у дітей — Школа доктора Комаровського (Відео)

Згідно сучасним уявленням аутизм це генетична схильність, яка слідує за дитиною від батьків, або можливі варіанти генетичної поломки у конкретної дитини без успадкування. Але тут слід зробити акцент на тому, що це схильність, яка може проявитися під впливом зовнішніх факторів. Такими факторами є наявність в сім’ї родичів не тільки з аутизмом, але і з іншими психічними розладами наприклад шизофренією.

Це в принципі обтяженість сімейного анамнезу по шизофренії та інших психічних розладів. Крім того, в групу ризику потрапляють діти, які народилися недоношеними, також якщо вік батьків перевищує 40 років. Також в групу ризику потрапляють люди, які проживають у великих мегаполісах, мається на увазі забрудненість навколишнього середовища різноманітними важкими металами і будь-якими шкідливими речовинами. Це саме ті чинники, які дають генетичній програмі реалізуватися.

Ризик розвитку аутизму у дитини

На сьогоднішній день методик прогнозування аутизму ще не народжених дітей, не існує. Всі програми ранньої діагностики передбачають можливість виявлення аутизму у дитини до 18 місяців.
На перед ви цього знати не можете і дитина з аутизмом може народиться в будь-якій сім’ї. Тобто раса, соціальна приналежність, способи виховання дитини не мають суттєвого впливу.

Симптоми аутизму у дітей

Згідно з нинішньою класифікацією з 2013 року критеріями постановка діагнозу аутизм є дві групи:

 • Порушення соціальної комунікації

Відомо, що діти з аутизмом мають порушення пов’язані з розвитком мовлення, тобто це як відсутність мовлення, так і відставання в розвитку або невідповідне функціонування. Наприклад, дитина може цитувати величезні діалоги з фільмів, мультиків, з реклами, але поспілкуватися з дитиною, ви не можете. Він не зможе сказати, як його звуть, скільки йому років, де він живе.

Діти з аутизмом уникають спілкування з людьми, не тому, що це їм не потрібно, а тому, що вони не знають як взаємодіяти з оточуючими. Вони не уміють читати емоції по обличчю, їх треба спеціально навчати цьому.

 •  Повторювані форми стереотипного поведінки

Дуже часто у дітей з аутизмом присутні такі стереотипії як махання руками, кручення на місці, підстрибування. За теперішнім уявленням ці стереотипії це механізми саморегуляції, дитина таким чином призводить свій стан більш або менш рівновагу.

Стереотипії не потрібно намагатися ліквідувати, так як вони допомагають дитині.
Крім таких явних поведінкових моментів це може бути однотипність у вподобання в їжі, до розташування предметів, визначеними маршрутами. Наприклад якщо ви пересунеться який-небудь предмет в кімнаті дитини це може викликати бурхливі негативні емоції.

Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

Як часто зустрічається аутизм

Раніше був дуже низький рівень таких пацієнтів, хоча насправді аутизм існував завжди. У даний момент починаючи з 80-х років спостерігається постійне щорічне збільшення кількість людей з цим діагнозом у всьому світі. Зараз близько 70 мільйонів людей у всьому світі мають діагноз аутизм.

І середня його частота з кожним роком збільшується, буквально кілька років тому це був 1 випадок на 100, зараз це 1 на 68 і навіть за деякими джерелами 1 на 63. В середньому якщо ми візьмемо два шкільні класи, то це приблизно одна дитина з аутизмом на два класу.
Проведено величезну кількість досліджень, які показують, що у всьому світі, в незалежності від країни, від континенту, частота розладів аутистичного спектру однакова і становить 1 — 3% від загальної популяції. Ця патологія має гендерну особливість, тобто у хлопчиків в 4 — 5 разів частіше зустрічається аутизм, ніж у дівчаток.

Діагностика аутизму

Діагноз аутизм може поставити тільки психіатр, а повинен запідозрити лікар первинної ланки, той, який бачить дитини з самого народження і може оцінити його розвиток, тобто це сімейний лікар або педіатр.

На що слід звернути увагу при діагностиці аутизму це, якщо дитина до півтора років не типово розвивається. Відсутність комунікаційних навичок (дитина не хоче спілкуватися з дорослими, він не відгукується на своє ім’я, реагує на звернення близьких родичів, але не реагує на інших людей).

Також важливо як грає дитина: він не за призначенням використовує іграшки (наприклад машинки не їздять, а він їх вивчає, розглядає під різним кутом, крутить колеса, облизує, нюхає).

Крім того слід звернути увагу на реакції дитини, якщо у дитини на незначні подразники дуже бурхлива реакція і ви тривалий час не можете її зупинити. Це можуть бути дотики, звуки, яскраве світло, тобто в принципі те, що нормальна дитина так би не реагував.
Дуже важливо, що у дітей з аутизмом порушений сон, вони дуже важко засинають, дуже довго, у них дуже поверхневий сон.

Аутизм у дитини ознаки

Важливо розуміти, що дитина з аутизмом виглядає зазвичай, тобто поки не проявилися поведінкові моменти, проблеми у спілкуванні, ви можете і не запідозрити, що у дитини є аутизм.

 • Порушене соціальне взаємодія

Ступінь порушення залежить від ступеня тяжкості аутизму. У важких випадках дитина взагалі не спілкується з оточуючими, не відгукується на своє ім’я, не дивиться в очі, обличчя не виражає емоцій.
Важливою ознакою аутизму є відсутність емоцій, згадайте призводити чи коли-небудь, що-небудь дитини в захват, викликало сміх, посмішку, якщо ви впали намагається дитина вас пошкодувати, видно по ньому, що він переживає за вас.

 

Уміння просити важливий базовий комунікативний навик, нормальна реакція просити, вважається зазначенням жестом на бажану річ або просто покликати маму. Прохання у вигляді штовхання дорослого до потрібного предмета, не вважається нормальною.
Типова реакція на оточуючих, особливо на нових людей, це уникання іноді це інтерпретують як крайню ступінь сором’язливості, яка проте з віком не знижується.

Аналіз зорового контакту особливо важливий в дитячому віці, нормальним вважається погляд дитини очі в очі, якщо дитина проводить поглядом мимо очей, не дивлячись на ваші спроби привернути до себе увагу, це може бути проблемою.

Навики гри з однолітками — аутичні діти, як правило, не грають з іншими дітьми, їм більш важливі іграшки, які вони безсоромно можуть відібрати у інших дітей або бігання по колу або просто спостереження з далека.

Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

Затримка мовного розвитку

Для аутичних дітей характерна затримка мовного розвитку. Діти повинні точно в 2,5 року мати у своєму обороті десятки слів. В 3 роки дитина повинна вміти складати і говорити реченнями.
Ряд батьків до останнього заперечують наявність проблем, аргументуючи тим, що дитина вимовляє дуже складні фрази, почуті від дорослих або по телевізору. Це насправді може бути відбита мова, тобто безглузде повторення, це ніяк не можна назвати нормальним розвитком мовного апарату.

У більш дорослому віці мовлення дитини більш швидка, плутана, при спілкуванні тяжіють перебивати і скочуються до хвилюючої теми, що не має відношення до поточної розмови. На жаль близько 1,3 аутичних дітей взагалі не користуються мовленням.

Бажання розкласти все по порядку

Всі ми з дитинства граємо в пірамідки, мабуть це найпоширеніша дитяча гра. Завдання даної гри вибудувати елементи пірамідки в потрібний порядок, але у аутичних дітей часто спостерігається пристрасть викладати в певному порядку іграшки і предмети не передбачені для такого порядку. Ще приклад, дитину цікавить не сама іграшка, у вигляді машинки, як щось ціле, а коліщатко від машинки, яке хочеться крутити годинами. Це все порушення принципу зв’язування, в мозку. Мозок не здатний розкласти все по поличках і тому фокусується на окремих детальках.
Стійкі звички також є візитною карткою аутизму, наприклад звичка до одного типу їжі.

Лікування аутизму

Якщо діагностувати у дитини аутизм в ранньому віці, до трьох років і відразу ж почати корекцію, інтенсивне втручання, то в цьому випадку можна сподіватися на сприятливий результат і багато діти до шкільного віку наздоганяють у розвитку своїх однолітків і в принципі можуть навчатися у звичайній школі.

При комплексному підході корекції аутистических розладів, звичайно можна домогтися більшого ефекту якщо поєднувати поведінкову терапію з мікро струмового рефлексу терапією, яка допомагає відновлювати порушені зв’язки в головному мозку, то в цьому випадку ефект лікування досягається швидше.
Найголовніше-це спільна робота з корекції аутизму, фахівців і родини.

 

Поведінкова та медична терапія для дітей-аутистів може допомогти їм рости і вчитися.

Хоч і немає ніякого лікування від аутизму, існує багато поведінкових методів лікування та ліків, які можуть значно поліпшити стан аутичної дитини, здатність вчитися і загальну якість життя.

В лікуванні аутизму є два елементи. Один з них включає принципи поведінкового аналізу, в якому використовуються підказки і нагороди, щоб допомогти дітям вчитися. Інший елемент припускає використання відповідної для розвитку практики. Це означає, що цілі втручання визначаються таким чином, що найлегший навички або знання — це зміст наступної мети навчання. Таким чином, діти досягають успіху, і навчання відбувається швидше.

Поведінкова терапія для дітей-аутистів

Два ознаки аутизму – труднощі у спілкуванні і з соціалізацією вирішуються за допомогою поведінкової і додаткових терапій. Рекомендована терапія для дітей-аутистів включає:

 • Прикладний поведінковий аналіз. Це структурований терапевтичний підхід до навчання дітей-аутистів, допомагаючи їм зупинити небажану поведінку. Кілька десятирічних досліджень, підтримують використання даного аналізу.
 • Втручання мова — мова. Комунікативний розлад є основною проблемою аутизму. Тому всі діти повинні отримати втручання, яке передбачає розвиток мовлення і мови. Патології можуть допомогти дітям з аутизмом більш ефективно спілкуватися і розуміти тонкі моменти соціальних взаємодій.
 • Трудотерапія. Професійні доктора допомагають аутичним дітям вчитися тим речам, які їм потрібно виконувати вдома і в школі, наприклад, як одягатися, використовувати ножиці і чітко писати.
 • Фізіотерапія. Фізіотерапевти працюють з дітьми для розвитку активності, рівноваги, постави та координації.

Аутичні діти в школі

Діти з аутизмом стикаються з багатьма проблемами в школі, але мета терапії всередині і поза класу полягає в тому, щоб допомогти їм бути успішними у шкільній роботі і зі своїми однолітками.

Об’єднання дітей з аутизмом з нормально розвиваються дітьми дуже корисно для їхнього розвитку, якщо вчителі та однолітки також отримають деякі рекомендації. Щоб допомогти в цьому, команда професіоналів, включаючи батьків, педагогів і терапевтів, розробляє індивідуальну програму навчання для кожної дитини, яка визначає, які зміни і втручання необхідні протягом шкільного дня. Програма регулярно переглядається, щоб переконатися в її актуальності.