Цитомегаловірусна інфекція у дітей симптоми і причини

Серед ВУІ цитомегаловірусна інфекція – одна з найпоширеніших. Для такого захворювання, як цитомегаловірусна інфекція, характерною є поліморфність клінічних проявах, що означає надзвичайне різноманіття ознак і симптомів.

Цитомегаловірусна інфекція у дітей симптоми і причини

Проте форма, тобто морфологія цитомегаловирусного ураження досить типова, так як є цитомегалические клітини з їх специфічними включеннями, які медики називають образно «око сови». Це радує і означає, що цитомегаловірусна інфекція досить ретельно вивчена, а значить і преодолима.

Етіологія

Зміст:

 • 1 Етіологія
 • 2 Епідеміологія
 • 3 Яка ж сукупність процесів розвитку хвороби, тобто патогенез?
  • 3.1 Патогенез вродженої ЦМВІ
 • 4 Патологоанатомічні зміни при вродженої ЦМВІ
 • 5 Цитомегаловірусна інфекція симптоми
  • 5.1 Гостра форма вродженої ЦМВІ
 • 6 Хронічна форма вродженої ЦМВІ
 • 7 Симптоми цитомегаловірусу (Відео)

Етіологія – це причини, за якими з’являється хвороба, у тому числі і цитомегаловірусна інфекція. Збудником ЦВМИ є вірус сімейства Herpcsviridae. Він знаменитий тим, що не піддається дії інтерферону (білки, що виробляються клітиною для захисту), термолабильный (чутливий до змін температурного середовища), може виживати при кімнатній температурі, але завмирає при температурі 56 градусів за Цельсієм. По суті вірус, який волає захворювання під назвою цитомегаловірусна інфекція, це вірус сімейства герпесів, його ще називають ДНК-вірус.

Цикл розвитку вірусу становить близько чотирьох діб. Є таке поняття в медицині, як тропність, тобто тяжіння, тяга. Так от вірус, який викликає таку хворобу, як цитомегаловірусна інфекція, має тропність по відношенню до клітин епітелію слинних залоз, сечових шляхів, шийки матки. Таким чином, визначилися з локалізацією, «заселенням» вірусу.

Вірус визначають при центрифугуванні (поділ) шлункового соку або спинномозкової рідини, а також секрету (рідини) з цервікального каналу (канал в шийці матки). Антигени цитомегаловірусної інфекції знаходять також і в грудному молоці, навіть у лейкоцитах крові. Чи є закономірність розвитку і распространеии цього вірусу? Зрозуміло, медицина їх вивчила, і називаються вони — епідеміологія.

Епідеміологія

Джерелом і рознощиком хвороби, іменованої цитомегаловірусна інфекція, є самі хворі люди, а також всі рідини, які називають біологічними – кров, грудне молоко, сеча та слина, секрет піхви. Шлях передачі, передачі ЦМВІ може бути як вертикальним, так і горизонтальним. Горизонтальним вважається шлях при контактуванні з зараженої слиною, сечею, при переливанні крові, а також при трансплантації (пересадці) органів і тканин.

Вертикальний шлях – це родові шляхи, передача вірусу через грудне молоко, але в основному цитомегаловірусна інфекція вражає дітей під час або після пологів. За статистикою американських медиків близько 50% жінок чутливі до вірусу ЦМВІ, а майже у 3-х відсотків з усіх обстежуваних зараження відбувається під час вагітності. Вітчизняні медики кажуть про тих же 3-х відсотках жінок.

Найбільшу небезпеку цитомегаловірусна інфекція несе дитині, якщо інфікована мама в гострій формі первинно, тобто її імунна система не має досвіду опору. Інфекція здатна подолати плацентарний бар’єр, а ступінь ризику і загроз залежить від загального стану матері.

Яка ж сукупність процесів розвитку хвороби, тобто патогенез?

Патогенез вродженої ЦМВІ

Оскільки вірус ЦМВ – це ДНК-вірус, він найтіснішим чином пов’язана зі структурою клітини людини. Він так уміло імплантується в клітку і здатний настільки довго маскуватися, що часто сидить там роками, провокуючи різноманітні захворювання.

Первинне зараження в період вагітності виливається в вірусемію (попадання вірусу в кров і розмноження його по всьому тілу). Імунітет вагітної жінки зазвичай пригнічений, він намагається адаптуватися до нової форми життя, виходить, що це хороший період для розмноження ворожих агентів.

Захворювання статевої системи та екстрагенітальні лише погіршують ситуацію, викликану ворогом по імені цитомегаловірусна інфекція. Все це, зрозуміло, не тільки не захищає плід, але і навпаки – відкриває всі можливі шляхи для його інфікування in utero (в утробі). Якщо імунітет мами стійкий до ЦМВІ, то ніякої вірусемії бути не може, плід захищений, і це хороша новина, одна з небагатьох в інформації про ВУІ.

Класика синдрому, званого цитомегаловірусна інфекція, спостерігається лікарями не частіше, ніж 1 випадок на кожні 3000-5000 пологів. У плід інфекція підступно проникає через кров (пуповинну) або при ураженні плаценти, яка повинна по ідеї захищати дитину. Буває, що цитомегаловірусна інфекція проникає через навколоплідні води, якщо порушені плодові оболонки. Іноді дитина заковтує інфіковані навколоплідні води, ось тоді цитомегаловірусна інфекція неминуча. Такий же шлях інфікування характерний і для интранатального (з моменту пологів до самого народження) періоду, коли уражається близько 5 % дітей.

Цитомегаловірусна інфекція у дітей симптоми і причини

Цитомегаловірусна інфекція може проникнути в організм через пошкоджену шкіру дитини. Статистка свідчить про досить рідкісному внутрішньоутробному інфікуванні, причому плід часто цілком здоровий навіть при зараженої плаценті. Якщо мами виношує близнюків, нерідкі випадки, коли цитомегаловірусна інфекція є в одного з дітей і зовсім не зачіпає іншого.

Таким чином, виходить, що конкретної і чіткої інформації про противірусний бар’єрі між мамою і малюком сьогодні поки не існує. Більше того, є думка, що для розвитку такого захворювання як цитомегаловірусна інфекція в організмі плода зараження плаценти взагалі не грає ніякої ролі. Адже цитомегаловірусна інфекція може проникати і через абсолютно здорову плаценту так званим гематогенним шляхом, тобто через кров. Особливо це актуально, якщо мами захворіли ЦВМИ в гострій формі, а хвороба перейшла в вірусемію.

Чим довше триває ця стадія, тим більш ймовірний ризик такої хвороби, як цитомегаловірусна інфекція у малюка. Зрозуміло, стан плаценти має значення, особливо наявність в ній ділянок некротичної тканини – петрификатов. По-грецьки камінь буде звучати як petros, а ось facio – це вже латинське слово, що означає російське поняття «робити». Такі ділянки немов заповнені солями кальцію, як би дрібними кам’янистими вкрапленнями.

Бувають у пошкодженій плаценті і ділянки инфарктированные (некроз, відмирання), тромбированные. Всі ці проблеми і створюють умови для проникнення такого ворога, як цитомегаловірусна інфекція гематогенним шляхом в плід. Які ж патологічні зміни в анатомії плода при ЦМВІ?

Патологоанатомічні зміни при вродженої ЦМВІ

На жаль, усі патологічні зміни виявляють в процесі аутопсії дітей, загиблих від смертельно небезпечної хвороби — цитомегаловірусної інфекції. Патологія стосується багатьох органів і систем. Мозок, наприклад, має множинні ураження у вигляді плям з некротичними кордонами. Епітеліальні клітини з ураженими включеннями спостерігаються в вестибулярної мембрані (у вусі), равлику вуха і інших його частинах. Скронева частина кістки має аномалії, які в разі виживання призводять до глухоти.

Цитомегаловірусна інфекція, точніше її клітини виявляються в сітківці ока, а в печінці спостерігається інфільтрація, зупинка струму жовчі (стаз), некроз (відмирання) печінкових клітин та інші жахливі ознаки. У більшості тканинах залоз (слинних, ендокринної та панкреатичної) також знаходять сліди роботи ворога по імені цитомегаловірусна інфекція. Вона уражає легені та нирки. Є клінічні симптоми, ознаки, які можуть своєчасно виявити ЦМВІ і не допустити загибелі дитини?

Цитомегаловірусна інфекція симптоми

Цитомегаловірусна інфекція у дітей симптоми і причини

Медицина визначає дві форми захворювання, званого вроджена цитомегаловірусна інфекція: гостра форма і перебіг захворювання; хронічна, затяжна форма.

За статистикою, на кожну дитину, яка має ознаки ЦМВІ, припадає трохи менше десятка малюків, хворих цитомегаловірусною інфекцією, але без клінічних проявів. Як раз ці діти і потрапляють в групу з ураженням центральної нервової системи, слуху і зору.

Гостра форма вродженої ЦМВІ

Ступінь ураження, інфікування безпосередньо залежить від терміну зараження. Про те, що інфікування відбулося у пренатальному періоді, каже прояв симптомів у перші ж дні після пологів. Якщо цитомегаловірусна інфекція розвивається пізніше, то можливе зараження у постнатальному періоді.

Невблаганна статистика свідчить, що 17% дітей, інфікованих внутрішньоутробно, народжуються мертвими. Близько 56% народжуються, але залишаються нежиттєздатними, так як у 3-х % з них може бути цироз печінки, що майже у чверті з них — патологія ЦНС, у 8 % — патологія жовчних проток, захворювання легень – у 6 %, а у 28 % дітей спостерігається генералізована форма цитомегаловірусної інфекції.

За класичною шкалою Ангар діти з ЦМВІ проходять з дуже низькою оцінкою, і таких малюків майже 42%. Цитомегаловірусна інфекція не щадить нікого і 63,2 % заражених дітей народжуються недоношеними, а якщо і в строк, то з ознаками внутрішньоутробної гіпотрофії. Всі рефлекси таких дітей пригнічені, смоктання і ковтання порушені. Цитомегаловірусна інфекція викликає тремор, патологію черепних нервів, що призводить до косоокості, порушення симетрії міміки. Гіпотонія м’язів спочатку після пологів змінюється гіпертонусом або судомами. Все це повинно насторожити лікаря і, зрозуміло, маму.

Дітки, які страждають таким захворюванням, як цитомегаловірусна інфекція і мають в анамнезі патологію центральної нервової системи, відновлюють свої рефлекси дуже повільно, на відміну від дітей з енцефалопатією, що виникла від нестачі кисню – гіпоксією. Оскільки апетит їх страждає, маса тіла повільно наросте. Довго тримається і тремор, і гіпертонус м’язів. А ось підвищення температури для такої хвороби, як цитомегаловірусна інфекція, що не характерно. Рентген черепа, як правило, показує кальцифікатів, в основному в зоні білої речовини мозку (перивентрикулярной зоні).

Обстеження мозку – доплерографія, УЗД показують наступне: дифузне (від латинського diffundo – розсіяне, поширене) підвищення його щільності; кісти, практично в 20% випадків, в основному у лобовому кутку, в області білої речовини (перивентрикулярно); внутрижелудочковые крововиливи, майже у чверті дітей; крововиливи в білій речовині мозку — у 24% народжених дітей; розширення бічних шлуночків різного ступеня – близько 21% інфікованих малюків.

Якщо дитина інфікована в интрантальном періоді, симптоми, якими характерна цитомегаловірусна інфекція, відсутні. Але потім, через пару місяців все одно виявляється незвичайна для дитини млявість і сонливість. Діти часто зригують, втрачають вагу. Часто лише на другому чи третьому місяці починає проявлятися гідроцефалія або мікроцефалія, часом та спастичні паралічі. Як правило, дитина має затримку у фізичному і психічному (моторному) розвитку. Деколи очі мають характерні для цитомегаловірусної інфекції зміни. Вони (зміни) називаються хориоретинитами, бувають і катаракти, зорові нерви часто атрофуються.

Цитомегаловірусна інфекція у гострій формі проявляється і у вигляді жовтяниці, яка пов’язана з пошкодженням печінки, його ще називають ЦВМИ-гепатит. Аналізи показують підвищення еритроцитів (червоних кров’яних тілець). Часто таку жовтяницю плутають з фізіологічної, але ЦВМИ-жовтяниця розвивається лише на другому тижні життя і триває місяць, а то і два. Перебіг захворювання хвилеподібний, печінка завжди збільшена. Майже 90, а часом і 95% хворих діток мають печінка виступає з-під ребер. Біохімія крові показує підвищений білірубін, надмірну активність трансаміназ (ферментів, які переносять між молекулами частинки амінокислот), луги.

У 40 % новонароджених збільшена селезінка, при пальпації (промацуванні) вона визначається на два-три сантиметри нижче визначеного місця, з відчуттям м’яка. Цитомегаловірусна інфекція, що протікає гостро, схожа на гемолітичну хворобу саме через прояви патології печінки і селезінки. Тромбоципения – зниження рівня тромбоцитів, що призводить до кровотеч і поганого згортання, супроводжується при ЦМВІ висипом, званої геморагічної. Причини таких симптомів поки погано вивчені, але наука наполегливо продовжує вивчати цитомегаловирусную інфекцію. Анемія не характерна для дітей, хворих ЦМВІ, але може розвиватися трохи пізніше.

Одним з основних ознак цитомегаловірусної інфекції є пневмонія, яка включає і ураження дрібних бронхів з розвитком периобронхита. Така пневмонія, яку викликає ЦМВІ, може «стартувати» з перших днів життя дитини. Спочатку спостерігається кашель, потім субфебрильна температура, задишка. Якщо терміново не вжити заходів, процес може закінчитися швидко, як правило летально, дитина гине. Цитомегаловірусна інфекція зачіпає і шлунково-кишковий тракт. Розлад живлення – диспепсія, як наслідок – дистрофія – все це ознаки ЦМВІ. У поєднанні з жовтяницею і геморагічної висипом такі ознаки говорять про захворювання — цитомегаловірусна інфекція.

Загибель дитини може наступити в перші тижні після народження, рідше рахунок йде на місяці. Смерть настає від вторинної інфекції, особливо, якщо це бактеріальне ураження. Хвороба набуває генералізовану форму і несумісна з життям. Це найстрашніша форма цитомегаловірусної інфекції, але буває і хронічна форма.

Хронічна форма вродженої ЦМВІ

При хронічній формі ЦМВІ лікарі часто спостерігають хвилеподібний перебіг захворювання. Буває також, що хронічне протягом цитомегаловірусної інфекції може наступити після перенесеної гострої форми.

Якщо зараження відбулося в перший триместр, патологічні зміни дуже варіативні. Дитина у внутрішньоутробному розвитку набуває різні вади, часто мікроцефалію або вади центральної нервової системи. У печінці розвивається хронічний гепатит, також можливо його трансформування в цироз. Легені реагують на захворювання, склеротичними змінами, фиброзами (ущільненнями сполучної тканини). Ендокринна система також страждає, уражається і підшлункова заліза, а значить, можливий діабет або, як мінімум, панкреатит. У будь-якому випадку, це краще, ніж гостра форма, хоча і хронічної ЦМВІ досить загроз і приводів для занепокоєння.

 

Симптоми цитомегаловірусу (Відео)