Діти на канікулах. Як змусити дитину займатися.

Нарешті канікули, і, здається, можна зовсім забути про уроки. А просто зробити їх більш цікавими і захоплюючими. Якщо ви пригадаєте своє шкільне дитинство, то напевно погодитеся, що влітку менше всього хотілося занурюватися в шкільну програму. Яким вироком звучала фраза, адресована відстаючим учням: «Будеш займатися на канікулах!» Та й відмінники чи зраділи б такій перспективі.

Займаємося граючи

Зміст:

 • 1 Займаємося граючи
 • 2 Іноземні мови
 • 3 Математика
 • 4 Правопис
 • 5 Природознавство

Тим не менше кожне літо треба було щось вчити, повторювати, читати. Спочатку таблицю множення, потім — «Війну і мир». Все це не мине і наших дітей. Більше того: тепер, коли вік, з якого малюків починають навчати і розвивати, значно знизився, проблема літніх занять актуальна навіть для дошкільнят. Батьківське серце нарікає: може, залишити дітей у спокої? Звичайно, вирішувати вам.

 

Діти на канікулах. Як змусити дитину займатися.

 

Однак не варто забувати, що після літа неодмінно настає осінь, і першого вересня знову почнеться навчання. А три місяці — досить довгий термін, особливо в дитинстві. І, щоб у вересні діти не губилися в здогадах, про що йде мова навколо, варто час від часу згадувати, що було в школі та дитячому садку. Але як же складно дітям влітку зосередитися! І як складно мамам змусити їх займатися і самим викроїти час для «викладацької діяльності»! Але хто сказав, що уроки мають бути неодмінно нудними? Ось кілька ідей, які можуть допомогти в складній справі літніх занять.

Іноземні мови

Діти на канікулах. Як змусити дитину займатися.

 

Чи не найбільше занепокоєння у сучасних мам викликають іноземні мови. Згадаймо, що у англійців є хороша традиція в п’ять годин пити чай і розмовляти. По-англійськи, зрозуміло. Кажуть, англійці знають толк в задоволеннях. Так не піти нам їх прикладу і не влаштовувати чаювання з розмовами англійською? Гарним початком може стати підготовка до чаювання. Розвісьте картки з англійськими словами: чайник, чашка, ложка, вилка, пиріг. Попросіть дитину познайомити вас із традиціями сім’ї, показати вам будинок, сад і околиці, розповісти про сусідів. Не біда, якщо дитина не вживе всіх цих слів за столом, він їх вже підучив, коли накривав на стіл.

Традиційним літнім розвагою Росії з незапам’ятних часів були дачні подання. До речі, з самодіяльних літніх театрів виросло чимало знаменитих акторів. Звичайно, завдання, що стоять перед більшістю батьків, скромніше. Нам важливіше те, що для наших діточок театр може стати розвиваючим заняттям. Головне — правильно організувати процес. Адже підготовка вистави — не тільки один із чудових способів освоїти складну п’єсу, запам’ятати вірші, але і хороший привід змусити дитину читати вголос, чітко промовляючи слова, що дуже корисно для розвитку фонематичного слуху. Крім того, це хороший і нестандартний спосіб направити кипучу дитячу енергію в мирне русло.

Важливо почати.

Запросіть сусідських дітей, запропонуйте п’єсу, влаштуйте читку, розподіліть ролі і обов’язки. Крім акторства, можна зайняти дітей і в інших пов’язаних з театром областях. Так, одну дитину можна призначити костюмером, іншого — завідуючий постановочною частиною, третій доручити роль режисера. Зазвичай дітлахи з захопленням з головою поринають у цей захоплюючий процес. І нічого, що Тетяні Ларіної виявиться всього десять років від роду. Адже головне — репетиційний процес. А саме уявлення — хороший спосіб підтримати самооцінку дитини і просто повеселитися. До речі, учням мовних спецшкіл може бути під силу якщо не ціла п’єса англійською або французькою, то хоча б інсценування окремого вірша.

Математика

Діти на канікулах. Як змусити дитину займатися.

 

Що таке математика? Це додавання, віднімання, множення, ділення в певній послідовності, якщо, звичайно, дитина ще не добрався до логарифмів. Якщо вам складно змусити дитину сісти за приклади, влаштуйте математику на кухні. Надіньте фартухи, дістаньте який-небудь простенький рецепт, наприклад яблучного пирога «шарлотка». І вперед. Нехай ваше чадо керує процесом. Не варто також нехтувати і маленькими математичними вправами. Частіше просіть допомогти вам. Наприклад, нарвати зелені: кропу — три гілочки петрушки — в два рази більше кропу, а кінзи — в три рази менше петрушки. Зробіть почесною дитячої обов’язком накривати на стіл. Це теж математика. Наприклад, мама і бабуся не їдять суп, зате тато їсть два десерту. А запрошений до обіду сусід Петя не любить оселедець. Скільки і яких приладів і тарілок треба покласти на стіл.

Саме влітку ми можемо освоїти з дітьми ті навички, які так потрібні в житті і які неможливо придбати в місті.

Навчитися відрізняти їстівні гриби від неїстівних і правильно їх чистити, готувати плов на багатті, збирати лікарські трави, варити варення, а також дезінфікувати та перев’язувати рану — це та мамина школа, без якої дитині буде важко в житті.

Тато теж не залишиться осторонь. Є маса занять, яким необхідно вчитися під чоловічим керівництвом: плавати, розводити багаття, ставити намет, ловити рибу, орієнтуватися в лісі за компасом. Всі ці заняття, хоч і не мають прямого відношення до шкільної програми, але, безсумнівно, допомагають дитині дорослішати. Вони гартують характер і розширюють кругозір, навіть якщо ваше чадо не піде надалі по стопах Федора Конюхова та інших відомих мандрівників.

Правопис

Діти на канікулах. Як змусити дитину займатися.

 

Ось вже в чому не можна обійтися без ручки і паперу, так це в правописі. Але і це непопулярне у дітей заняття можна зробити веселіше, якщо час від часу змінюватися з дитиною ролями. Нехай іноді диктант пише мама. А суворий вчитель (дитина) повинен буде знайти і пояснити мамині «помилки», які вона зробить навмисне. Якщо вони ніяк не знаходяться, можна запропонувати дитині звірити написане з оригіналом. Запевняю вас, знаходити чужі помилки для дітей, особливо для лівші, так само корисно, як писати самим. До речі, тексти для диктантів можна робити смішними, пародійними — яскравими, які не нудно буде писати. Багато успішні педагоги давно прийшли до висновку, що навчання повинно бути емоційно забарвленим.

Ваша дитина вже давно читає сам? Все одно, є така можливість — запропонуйте йому почитати на ніч. З вашою допомогою він освоїть набагато більш серйозні книги, ніж ті, що зміг би подужати сам. Користь буде ще більшою, якщо ви будете обговорювати з сином або донькою прочитане. Можливо, в цих розмовах вам відкриється щось нове про власну дитину, про що ви навіть не здогадувалися. Наприклад, що ваша дитина вже не такий маленький.

Природознавство

Діти на канікулах. Як змусити дитину займатися.

 

У міських дітей спілкування з природою зазвичай обмежується поливом кімнатних рослин і годуванням хвилястих папужок. Це протягом року. А ось влітку юні жителі мегаполісів мають унікальну можливість поспостерігати за «справжніми» представниками флори і фауни. Для цього зовсім не обов’язково розставляти пастки на пташок, розоряти гнізда і вдаватися до інших насильницьких методів. Є чимало цілком мирних і простих у виконанні витівок, які ви можете здійснити разом з дитиною і його друзями, щоб розширити і розфарбувати живими фарбами шкільне природознавство. Якщо ви живете з дитиною на дачі:

 • З юними «слідопитами» можна разом намагатися вгадати, лапка якого звіра або птаха залишила на землі відбиток. Ще цікаво копіювати сліди різних представників фауни і навіть скласти на основі своїх спостережень невеликий каталог. Не біда, що в ньому буде всього 5-6 зразків, — головне, що дитина спостерігав їх власними очима.
 • Як познайомитися з лісовим звіром, не завдаючи йому шкоди? Можна спробувати його підгодувати.
 • Для спостереження за життям рослин спробуйте відвести дитині містечко під власну грядку або клумбу. Вчіть його правильно доглядати за посадками: поливати, розпушувати грунт, удобрювати. В той же час не забороняйте експериментів.
 • Можна закрити частину великого аркуша фігурної наклейкою, а через деякий час її зняти. Ця ділянка залишиться світлим. Так дитина отримає наочне уявлення про процес фотосинтезу.
 • Можна спробувати виростити на ділянці «дике» рослина, викопавши в лісі молоденьке деревце — горобину, берізку, дубок, ялинку та ін.

У поїздках дітям особливо цікаво поспостерігати за незнайомими рослинами і тваринами.

 • Спробуйте сфотографирвать крупним планом бабку, квітка, черепашку, морську раковину.
 • Їдучи, візьміть з собою на пам’ять красиві камінчики та інші цікаві знахідки.