Страх – це почуття, яке може виникнути у людини в будь-якому віці. Тільки більшість дорослих здатна хоч якось контролювати себе в ці моменти. Для психіки ж дитини це набагато більш сильна емоція не так-то легко піддається контролю. Дитячі страхи: види, причини, боротьба зі страхами. Чому виникають дитячі страхи? Потрібно з ними боротися?

Види страхів

Діти з самого раннього віку відчувають почуття страху. Це невід’ємна частина формування особистості, реакція на зовнішні впливи. З допомогою страху природа захистила дітей від різних небезпек. Страх невідомості не дає дітям йти далеко від батьків, страх перед чужими людьми оберігає від особистостей, здатних заподіяти зло.

Відзначено, що чим старше стає дитина, тим більш абстрактними і складними стають страхи. Якщо для дитини у віці одного – двох років це страх розставання з мамою, боязнь незнайомців, то у дітей чотирьох – п’яти років може виникнути страх перед уявними монстрами, страх втрати близьких. Підлітки йдуть у ще більш тонкі матерії. Вони боятися бути ізгоями серед однолітків, смішними або незрозумілими.

Причини виникнення страхів

Страхи бувають реальними, а бувають що виникли в результаті складних нервово-психічних процесів. Незалежно від виду, що з’явився в дитини страху, механізм їх виникнення завжди приблизно однаковий. Різниця полягає лише в тому, що запустило механізм формування страху у свідомості малюка.

До основних стимулів виникнення страхів можна віднести:

  • пережитий стрес, ситуація, коли дитину по-справжньому щось злякало;
  • залякування з боку дорослих;
  • особливості нервової системи дитини, багата уява;

Як боротися з дитячими страхами

Якщо батьків почало турбувати те, що дитина демонструє занадто багато видів страхів або страхи його якісь несподівані, особливі, що заважають нормальному життю, то краще всього, звичайно, проконсультуватися з дитячим психологом. Але і самі батьки, не будучи фахівцями, можуть допомогти дитині впоратися з проблемою.

В якості засобів боротьби з дитячими страхами можна спробувати застосувати:
Серйозне ставлення до проблеми. Це не означає, наприклад, що потрібно робити вигляд, що ви боїтеся того ж, що і дитина.

Навпаки, покажіть, що ви розумієте, що для малюка це серйозна проблема. Ні в якому разі не смійтеся над страхом, яким би незначним і несерйозним він вам не здавався.

Довірчі бесіди

Приділіть дитині час, дайте виговоритися. У розмові, навівши переконливі доводи, ви можете допомогти дитині позбутися страху.
Вкажіть шлях вирішення проблеми. Якщо розмови не допомагають, переходите до практичного вирішення завдання.

Якщо малюк вважає, що під ліжком живе чудовисько, у світлий час доби разом обстежте простір. Або заведіть «охоронця» — посадіть перед сном під ліжко бойового робота, який буде оберігати малюка.

Якщо маленька дитина боїться інших дітей, не змушуйте його знайомитися і грати силою. Гуляйте спочатку неподалік, показуйте, як весело грають інші хлопці разом. Іноді ненав’язливо пропонуйте приєднатися.

Терпіння і розуміння, спокійне ставлення батьків обов’язково приведуть до позбавлення від багатьох страхів. Тим більше що багато з них – типова вікова проблема, яка, якщо не заважати і не посилювати її, йде сама собою.