Геморой при вагітності види симптоми профілактика і лікування

Проблема виникнення геморою сьогодні зустрічається у половини вагітних жінок. Особливо це стосується тих, хто живе у великих мегаполісах. Малорухливий спосіб життя, прийом ліків і алкоголю, а також неправильне шкідливе харчування сприяють його виникненню. Якщо у вас з’явився геморой при вагітності – чим лікувати цю хворобу? В першу чергу, про появу недуги слід розповісти лікареві.

Визначення та класифікація геморою

Зміст:

 • 1 Визначення і класифікація геморою
  • 1.1 Стадії захворювання
 • 2 Основні ознаки захворювання
 • 3 Профілактичні заходи щодо запобігання геморою
 • 4 Лікування геморою

Це захворювання, що представляє собою переповнені кров’ю венозні судини в задньому проході. Такі венозні сплетення мають назву гемороїдальних вузлів.

Схильні до цього захворювання частіше вагітні жінки у віці після 30 років, які мають генетичну схильність і повторнородящі.

Проктологи ділять геморой на первинний і вторинний. Перший виникає внаслідок поганої спадковості, незбалансованого харчування та пасивного способу життя, вагітності та пологів. Найчастіше в третьому триместрі посилюється тиск матки на гемороїдальні вузли, що викликає геморой під час вагітності.

У момент пологів жінка відчуває тиск голови малюка на всі судини малого таза, що викликає геморой в післяпологовому періоді.
Вторинний геморой зустрічається при захворюваннях, що перешкоджають вільному кровотоку в малому тазу. Це пухлинні процеси, серцево-судинні захворювання і цироз печінки.

Геморой при вагітності види симптоми профілактика і лікування

Стадії захворювання

Також геморой ділиться за розташуванням вузлів. Зовнішній геморой при вагітності відрізняється близьким розташуванням гемороїдальних вузлів до анального входу. В момент дефекації вони випадають з анального отвору. Візуалізуються вони в якості шишок різного розміру. Внутрішній геморой являє собою глибоке розташування вузлів, вдалині від заднього проходу.

По тому, як протікає геморой, він поділяється на гострий і хронічний. Перший протікає з явно вираженою симптоматикою, представляючи загрозу для вагітності. Другий характеризується тимчасовими погіршеннями, а потім поліпшеннями.

Лікування зовнішнього геморою при вагітності проводити легше, ніж внутрішнього, адже вузли розташовані на увазі. Воно зводиться до використання препаратів місцевої дії. До вузлів прикладають мазі і креми.

Прикладом можуть стати мазі гепатромбин Р і реліф. Таблетки не призначають з причини загального кровотоку у матері і плоду. Прийом таких препаратів може нашкодити дитині. Лікування може також проводитися свічками. Вони допоможуть зняти свербіж, біль, набряк.

Основні ознаки захворювання

Геморой при вагітності види симптоми профілактика і лікуванняРозвиток геморою відбувається в кілька етапів. Головне – вчасно подбати про стан свого здоров’я, прийняти необхідні заходи.

Не варто боятися, соромитися і вірити, що сама хвороба відступить.
Перша стадія характеризується наступними ознаками геморою при вагітності:

 • Дискомфортом в задньому проході,
 • Болючим випорожненням кишечника,
 • Під час обстеження проктолог бачить вузли, а також запалення слизової.
 • Друга стадія хвороби характеризується приєднанням до вищепереліченими ознаками:
 • Свербежу,
 • Тягнуть болів з віддачею в область попереку,
 • Випадінням вузлів.
 • Якщо геморой при вагітності кровоточить, це говорить про другій та наступних стадіях. Потрібно негайно звертатися за допомогою фахівця. Третя стадія характеризується посиленням больових відчуттів, а випали вузли вправляються згодом вручну проктологом.

  Якщо хвороба прогресувала до четвертої стадії, то це стає небезпечним для виношування малюка. Можливі рясні кровотечі, сильний больовий синдром, розвиток тромбозів.

  При появі будь-якого ознаки розвитку захворювання звертайтеся до лікаря. Лікування геморою при вагітності повинен здійснювати професійний лікар-проктолог.

  Профілактичні заходи щодо запобігання геморою

  Якщо вчасно прийняти заходи щодо профілактики, лікування не потрібно.

  Профілактика геморою при вагітності повинна включати нормалізацію стільця, корекцію раціону харчування з метою включення в нього їжі, поліпшує перистальтику. Тому необхідно їсти більше фруктів, овочів, меду, каш (особливо корисні перлова і вівсяна). Бажано обмежити вживання жирного м’яса, молочних продуктів з високою жирністю, солоних, маринованих, пряних страв, здоби.

  Якщо жінка пасивна по своєму способу життя, то необхідно скорегувати її фізичну активність. Бажано взяти за правило ранкову гімнастику. Робити її достатньо 15 хвилин щодня. Вона зменшує застій у венах і покращує перистальтику кишечника. Корисно лежати на подушці, піднявши таз.

  Читайте також: Перший триместр вагітності, небезпеки та ризики

  Краще відмовитися, по можливості, від тривалого сидячого і стоячого положення.
  Важлива гігієна. Під час вагітності вона набуває ще більшого значення, так як дозволяє попередити розвиток запальних процесів. Бажано після дефекації відвідувати душ. При відсутності такої можливості використовувати вологі серветки і папір. Необхідно уникати переохолодження.
  Профілактика геморою вагітним жінкам необхідна, вона дозволить уникнути розвитку хвороби.

  Лікування геморою

  Якщо все ж розвитку хвороби уникнути не вдалося, як вилікувати геморой при вагітності? Якщо жінка відчула ознаки наявності геморою у себе, то фахівцем буде призначено медикаментозне лікування. При першій стадії розвитку вагітна жінка зможе обійтися засобами місцевої дії. Для цього використовуються свічки, спеціальні мазі і креми. Свічки від геморою при вагітності одночасно дозволяють знеболити неприємні відчуття, викликають проносний ефект, знімають запалення і звужують судини. Будь-які ліки від геморою при вагітності призначаються лікарем.

  Геморой при вагітності види симптоми профілактика і лікування

  Малорухомий спосіб життя — одна з головних причин виникнення геморою

  На пізніх стадіях хвороби лікарська допомога є необхідністю. Тільки фахівець зможе вправити вручну випадають вузли, призначити, а потім провести хірургічне лікування. Рішення про проведення операції приймається лікарем в кожному випадку окремо. Сьогодні можна проводити малі (безкровні) операції. До них відносяться:

 • Інфрачервона і лазерна коагуляція. Дія відбувається на підставу вузла в декількох місцях. Це призводить до опіку з подальшим некрозом і відпаданням сайту.
 • Лігування – на вузол надівається спеціальне кільце, що змушує його відмирати клітини і відторгатися.
 • Склеротерапія – у вузол вводяться препарати, що дозволяють зміцнити стінки судин.
 • Якщо стан жінки дозволяє відкласти оперативне втручання, то воно переноситься на період після народження малюка. Але іноді прояви геморою зникають після пологів.

  Варто відразу сказати, що до оперативного втручання доходить рідко. Однак, не варто нехтувати профілактикою, а у разі появи симптомів – лікуванням у проктолога.

  Можна скористатися багаторічним досвідом предків, застосувати народні засоби від геморою при вагітності. Але варто сказати, що до вибору таких методів лікування варто підходити з обережністю, краще проконсультуватися зі своїм лікарем.

  Ось деякі рецепти:

  • Геморой при вагітності види симптоми профілактика і лікуванняЗастосування очищеного часнику. Він не перетравлюється в кишечнику, буде виходити в незмінному вигляді і припікати ранки.
  • Приготування суміші з чорносливу, кураги та родзинок, взятих по 300 грамів, подрібнити на м’ясорубці, додати 200 грамів меду. Приймати по ложці перед їжею.
  • Свіжий сік горобини звичайної приймати в обсязі 100 мл 3 рази на день. Можна додати цукор і запити водою.
  • Як примочки можна використовувати ватяний тампон, попередньо змочений у обліпиховій олії.

  Якщо вам зустрінеться рецепт по прийняттю ванночок з відваром лушпиння цибулі і ромашки, а також розчину марганцівки, не слід вдаватися до такого методу лікування під час вагітності. Адже можна занести інфекцію в піхві.
  Чим небезпечний геморой під час виношування?

  Часто виникає питання про небезпеку геморою при вагітності для матері і плода. Це захворювання не становить загрози для життя, але може позначатися на перебігу вагітності і родової діяльності. Початкова стадія після пологів може відразу стати третьою або четвертою, а це вже потягне оперативне втручання.

  Також несприятливим фактом стане розвиток анемії у мами в разі неодноразового повторення кровотеч. А недолік гемоглобіну призводить до гіпоксії плода. Це загрожує затримкою розвитку малюка.
  Якщо відбудеться інфікування вузла, почнеться гнійно-запальний процес. Мікроорганізми можуть потрапити в кров, а потім до плоду, що призведе до внутрішньоутробного інфікування.

  Тому при будь-якому ознаку появи геморою вагітній жінці потрібно звернутися до лікаря для призначення правильного та адекватного лікування. Бажано, звичайно, щоб ця делікатна проблема обійшла вас стороною. А для цього необхідно дотримуватися профілактичні заходи.