Гідроцефалія мозку у новонароджених симптоми лікування профілактика

Гідроцефалія мозку у новонароджених або, іншими словами, водянка головного мозку супроводжується збільшенням шлуночків мозку із-за скупчення зайвої спинномозкової рідини.

Гідроцефалія мозку у новонароджених симптоми лікування профілактика

Щоб розібратися в цьому понятті необхідно розглянути будову мозку. Він складається з декількох порожнин спинномозковою рідиною (ліквором), які з’єднуються один з одним. Всього шлуночків чотири: два бічних, вони сполучені з третім щілиноподібні, який тонким каналом пов’язаний з четвертим шлуночком.

Саме в кровоносних судинах цих відділів виробляється ліквор, а канали шлуночків надалі переміщують його під тверду оболонку головного і спинного мозку (субарахноїдальний простір), звідки ліквор абсорбується в кров і поширюється по тілу.

Спинномозкова рідина служить для регулювання внутрішньочерепного тиску, підтримки нормального водно-електролітного гомеостазу, процесів обміну між мозком і кров’ю. Ліквор щодня всмоктується і виробляється заново. У дорослої людини його обсяг становить 120-150 мл, а у немовляти всього 50 мл. Тому порушення в продукуванні і циркуляції ліквору у новонароджених веде до його надмірного накопичення, як наслідок, водянці мозку.

Існує кілька видів гідроцефалії:

 • замещающаяся, оклюзійна, закрита (розвивається, коли в шлуночках виникає перешкода для виходу спинномозкової рідини і вона циркулює тільки в межах субарахноїдального простору);
 • некомпенсована (виникає через пошкодження мозкових тканин, які всмоктують ліквор);
 • сполучена, відкрита (всі інші випадки).

При цьому гідроцефалія може мати первинний характер або бути ускладненням іншого захворювання головного мозку, кровоносної і нервової системи (вторинна). Існують і інші класифікації, але ці самі використовувані.

Появи гідроцефалії у новонароджених

Зміст:

 • 1 Появи гідроцефалії у новонароджених
 • 2 Гідроцефалія головного мозку новонародженого симптоми
  • 2.1 Діагностика гідроцефалії
  • 2.2 Лікування гідроцефалії у новонароджених
  • 2.3 Наслідки гідроцефалії
  • 2.4 Як уникнути гідроцефалії у новонародженого

Генетичних причин у гідроцефалії дуже мало. У 20% випадків водянка починається ще в утробі і продовжує розвиватися, коли дитина з’явиться на світ. Але найчастіше це відбувається безпосередньо після народження. Основна причина гідроцефалії у новонароджених – внутрішньоутробні інфекції, які викликають вади розвитку головного мозку і центральної нервової системи. Першим поштовхом до розвитку водянки є крововиливи в мозок і безпосередньо в шлуночках. Травмовані в процесі пологів і недоношені діти в цій групі перші кандидати на розвиток водянки.

Ще одна найчастіша причина гідроцефалії — менінгіт. Він перешкоджає нормальному всмоктуванню ліквору.

У рідкісних випадках гідроцефалія у новонароджених є симптомом пухлин. Вади розвитку судин мозку теж рідкісна причина. Можливо гідроцефалію викликають черепно-мозкові травми або отруєння токсичними речовинами.

Гідроцефалія головного мозку новонародженого симптоми

Головний симптом гідроцефалії у новонароджених – помітне збільшення голови. Ці зміни стосуються безпосередньо її окружності. Кістки у немовлят досить гнучкі, щоб розтягуватися від надлишку ліквору. Навіть здоровим немовлятам постійно вимірюють окружність голови, щоб вчасно діагностувати водянку. Є спеціальний графік зі значеннями нормального росту голови дитини в кожному місяці, за яким орієнтуються лікарі. У запущених випадках гідроцефалії переважання головної частини над лицьовій помітно неозброєним оком. Водянка порушує природні процеси ендокринної системи і може викликати патології росту і ваги.

Другий симптом – виступаючий джерельце. У дітей з гідроцефалією він не може затягнутися аж до 3-х років і виступає над кістками. Сильний тиск на кістки черепа можуть їх розтягнути і зробити уразливими для механічних пошкоджень.

Третій симптом – диспропорції лоба. Під впливом гідроцефалії, яка тисне на кістки, чоло стає виступаючим і збільшується. Шкіра блідіше, помітна венозна мережа (і на обличчі теж).

Четвертий симптом — розвивається синдром ґаті про це, тобто, мимовільне опускання очей (погляду), під впливом тиску.

П’ятий симптом – судоми. Вони можуть бути такої інтенсивності, щоб перетворюватися в справжні напади. Це обумовлено надмірним тонусом нижніх кінцівок при гідроцефалії.

Шостий симптом – часті срыгивая переходять у блювоту. Може тремтіти підборіддя. Дитина мимоволі закидає голову назад.

Сьомий симптом – гальмування на психомоторному рівні. Гідроцефалія робить новонароджених втомленими, млявими, апатичними. Дитина може відчувати головний біль і вередувати. Маля не проявляє інтересу до самостійного розвитку: не намагається встати, базікати і грати. Хоча іноді може спостерігатися надмірна збудженість.

Восьмий симптом – підвищений внутрішньочерепний тиск з-за чого живлення мозку відбувається з перебоями, кровообіг уповільнюється. В таких умовах гідроцефалії мозкові клітини не отримують потрібні речовини і можуть загинути. Підвищений внутрішньочерепний тиск майже неможливо розпізнати в домашніх умовах, але досвідчений педіатр обов’язково помітить зовнішні зміни і перевірить тиск. Тому завжди відвідуйте обов’язкові консультації у лікаря. Це допоможе вчасно діагностувати гідроцефалію у новонародженого.

Читайте також: Температура у дитини

Діагностика гідроцефалії

Будь-медичне дослідження починається з вивчення анамнезу. Лікар (спочатку педіатр, потім неонатолог, невропатолог і нейрохірург) аналізує інформацію про вагітність, пологи, стан дитини безпосередньо після народження.

Гідроцефалія мозку у новонароджених симптоми лікування профілактика

Для більш точної постановки діагнозу використовуються такі методи:

 • нейросонографія (НСГ аналізується стан шлуночків і ліквору дітей до 2-х років; аналіз визначає будь-які зміни у шлуночковій системі, чужорідні освіти, патології розвитку, в тому числі гідроцефалію);
 • ультразвукове дослідження мозку (ефективне УЗД можливо тільки у дітей з незакритим джерельця і тонкою кісткою виска, яка краще за інших в голові пропускає ультразвук);
 • комп’ютерна томографія (КТ дає більш точне зображення в поперечному зрізі, ніж НСГ; її застосовують при серйозному підозрі на гідроцефалію, коли НСГ та УЗД не дали повних результатів);
 • магнітно-резонансна томографія (МКТ крайня міра діагностики, коли інші дослідження не дають можливості встановити правильний діагноз; процедура дорога, але точна і допомагає виявити причину гідроцефалії у новонароджених).Гідроцефалія мозку у новонароджених симптоми лікування профілактика

На жаль, не всі ці апарати є в державних клініках, тому обстежити дитину краще в приватних медичних установах. Слід провести всі призначені лікарем аналізи: гідроцефалію часто плутають з іншими захворюваннями немовлят.

Лікування гідроцефалії у новонароджених

Спостереження та лікування новонародженого з гідроцефалією не можна проводити без участі нейрохірурга. Тільки він може точно розпізнати показання для операції. Якщо хвороба не розвивається пацієнту призначають спеціальні препарати для меншої вироблення ліквору, що знижують внутрішньочерепний тиск (при наявності), сечогінні засоби та гормональні препарати.

В іншому випадку призначається термінова операція. Хірургічне втручання для усунення гідроцефалії може відбуватися з різним технікам, але з однією метою – відновити відведення ліквору з мозкових шлуночків. Найпопулярніша операція – метод вентрикуло-перитонеального шунтування (ІПБО) – передбачає імплантацію системи штучних катетерів, яка регулює кількість отводящегося ліквору в організм спеціальним клапаном. Система приєднується до бічного шлуночка і викидає ліквор в очеревину, де вона всмоктується кишечником і зупиняє гідроцефалію.

Існує також метод вентрикуло-атриального шунтування гідроцефалії (ВАШ), коли ліквор штучно викидається в праве передсердя. Операція за методом Торкильдсена дозволяє видаляти ліквор в потилицю, а метод люмбо-перитонеального шунтування (ЛПШ) сполучає спинний мозок з очеревиною допомогою катетера.

Сучасна медицина пропонує ендоскопічну вентрикулостомию. Вона дозволяє не імплантувати систему відтоку. Ендоскопом хірург створює ще один шлях для виходу ліквору. Ця процедура ефективна тільки для пацієнтів з декількома формами гідроцефалії, що становить 10% від усіх хворих.

Наслідки гідроцефалії

Запущена гідроцефалія у новонароджених загрожує збоями мови, постійним мігренню, розладами зору. Водянка провокує епілептичні напади. Можливо серйозне порушення у всебічному розвитку дитини. У разі бездіяльності гідроцефалія призводить до летального результату.

Запущена стадія гідроцефалії у новонародженого назавжди змінює форму голови. Навіть вгамувати захворювання, в майбутньому розмір черепа ускладнить життя дитини. Вага голови буде впливати на шийні хребці, втомлювати, а зовнішній вигляд пригнічувати психічний стан людини. Тому важливо розпізнати водянку і зупинити її розростання, щоб не зіпсувати зовнішність малюка.

Своєчасні операції дають можливість дітям з гідроцефалією вести нормальний спосіб життя. Якщо система відтоку ліквору встановлена правильно, гідроцефалія ніяк не позначиться на якості життя дитини.

Як уникнути гідроцефалії у новонародженого

Уникнути вродженої гідроцефалії у хлопчиків, викликаної хромосомною аномалією, не можна, але всі інші причини уникати можливо. В першу чергу перед вагітністю необхідно пройти обстеження і по можливості вилікувати всі основні захворювання і мамі, і татові. У період виношування майбутня мама повинна берегти своє здоров’я, адже саме від неї інфекції можуть передатися дитині і викликати гідроцефалію. У більшості випадків причиною є мамині захворювання і недотримання гігієни під час вагітності. Шкідливі звички можуть надавати вплинути на розвиток гідроцефалії, як і прийом зайвих медикаментів, неправильне харчування, нестача вітамінів і слабкий імунітет.

Необхідно вчасно діагностувати і лікувати всі хвороби, які можуть викликати гідроцефалію. Непередбачуваним буває менінгіт: його не можна запобігти і передбачити викличе він гідроцефалію у новонародженого.