Коклюш у дітей: симптоми, лікування, як заражаються, форми, можливі ускладнення, профілактика

Коклюш — гостре заразне захворювання, яким хворіють діти всіх вікових груп, але особливо важко переносять його найменші.

Ще зовсім недавно коклюш представляв значну загрозу життю дитини. Від цього захворювання та його ускладнень перш гинуло багато дітей.

Що ж це за хвороба? Як її уникнути? Як вона поширюється? Чому і як потрібно її лікувати?

Коклюш у дітей: симптоми, лікування, як заражаються, форми, можливі ускладнення, профілактика

Коклюш симптоми у дітей

Зміст:

 • 1 Коклюш симптоми у дітей
 • 2 Лікування кашлюку у дітей
  • 2.1 Відео: Зараження кашлюк, симптоми, значення вакцинації
 • 3 Профілактика коклюшу у дітей
  • 3.1 Як розпізнати коклюш Доктор Комаровський (Відео)
  • 3.2 кашель при коклюші Доктор Комаровський (Відео)

Ваша дитина почала кашляти і з кожним днем все сильніше. Ні відхаркувальні ліки, ні тепле лужне пиття, ні гірчичники не допомагають. Кашель стає нав’язливим, нападоподібний, особливо він турбує дитину в нічні години і перед пробудженням.

А через 10-12 днів малюк починає заходити, обличчя червоніє, на очах сльози, напад закінчується виділенням в’язкої густої мокроти. Зовнішній вигляд дитини також змінюється: він стає млявим, обличчя одутле, повіки набрякли, набряклі, навколо легка синява. З носа часто йде кров. Після особливо сильних нападів кашлю на обличчі, плечах видно дрібні крапкові крововиливи. Тепер уже сумнівів немає — у вашої дитини хвороба коклюш.

В даний час, коли з’явилося багато засобів для лікування і повсюдно почали проводити профілактичні щеплення, число захворювань на кашлюк зменшилась, зменшилась і їх тяжкість. Однак більш стерте, легкий перебіг хвороби, кашель без типового «закочування», призводить до того, що батьки не звертаються за своєчасною медичною допомогою, і часто кашляющий дитина продовжує відвідувати дитячу установу.

Це завдає шкоди і хворому малюкові, який не отримує належного лікування, і небезпечно для оточуючих дітей, так як захворювання в цих умовах легко поширюється, і від однієї дитини відразу може заразитися кілька людей.

Як повинні діяти батьки? У всіх випадках, коли протягом п’яти днів кашель дитини не зменшується, а застосовувані домашні засоби не ефективні, дитину слід обов’язково показати лікарю.

Дітей раннього віку (до 1 року) і всіх хворих з ускладненнями необхідно госпіталізувати.

Якщо дитина залишений вдома, то, перш за все, потрібно подбати про його правильному харчуванні, прогулянках і режимі дня. Харчування повинно бути повноцінним, тобто калорійним і змістовним (містити вітаміни, особливо «А», «С», групу «В»). Вітамін «А» знаходиться в маслі, вершках, молоці, яйцях, сирі, риб’ячому жирі, печінці. Його провітамін — каротин міститься також в помаранчевих і червоних овочах і фруктах (моркві, томатах, абрикосах, плодах сухої шипшини).

Гуляти з малюком треба по можливості більше, так як на повітрі зменшується кашель, і дитина дихає рівніше і глибше. Але, звичайно, необхідно враховувати характер погоди, сезону одягати дитину, слідкувати, щоб він не охолоджувався і не перегрівався.

При хвилюванні, плачі кашель посилюється. Тому потрібно з хворою дитиною вести себе спокійно і стримано, відволікати дитину, займаючи його читанням вголос, тихими іграми. Режим відволікання також сприятливо впливає на хворого, змушує забути про хвороби, про кашлі.

Читайте також: Температура у дитини

Лікування кашлюку у дітей

В даний час є багато медикаментів та інших лікувальних засобів, застосовуваних при тяжких формах хвороби та ускладнення — протівококлюшний гамма-глобулін, деякі антибіотики, фізіотерапевтичні процедури. Але лікування потрібно проводити лише за призначенням лікаря і під його керівництвом. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням, так як воно може завдати непоправної шкоди хворому.

Відео: Зараження кашлюк, симптоми, значення вакцинації

Найголовніше — це попередити можливість захворювання. Організм здорової дитини володіє великими захисними можливостями, і далеко не всі особи, що контактували з хворим, обов’язково хворіють. Однак діти ослаблені, що перенесли багато хвороб раніше, заражаються легше, хворіють важко. І чим раніше дитина ізолюється від підозрілого на коклюш хворого, тим менше шансів заразитися.

Важливим способом попередження хвороби є профілактичні щеплення. Введення кашлюкової вакцини створює імунітет дитячого організму до захворювання на кашлюк (імунітет). А якщо дитина все ж знаходився у тривалому контакті з хворим і захворює, то, як правило, легко і без ускладнень.

Профілактика коклюшу у дітей

Первинна щеплення (вакцинація) складається з трьох ін’єкцій вакцини. У нашій країні її починають робити всім здоровим дітям в 3 місяці, а потім повторюють ще 2 рази з перервою в 30-40 днів.

Успіх вакцинації, тобто напруженість, інтенсивність набутій несприйнятливості, багато в чому залежить від того, наскільки дитина була здорова до щеплення. Якщо у нього є нежить, кашель, підвищена температура або порушення діяльності кишечника, то щеплень робити не можна.

Як розпізнати коклюш Доктор Комаровський (Відео)


В залежності від характеру захворювання потрібно почекати від двох тижнів до двох місяців після одужання. Перед щепленням дитина повинна бути оглянута лікарем. Не рекомендується проводити вакцинацію, якщо дитина страждає сильно вираженим рахіт або недокрів’ям. Такі діти погано виробляють імунітет.

Щеплення, вироблена нездорового дитини, може викликати ускладнення. Якщо пологи були важкими, дитина був недоношених або у нього спостерігалися судомні напади в перші місяці життя або пізніше, то про це обов’язково мати повинна поставити до відома лікаря. Таким дітям щеплення від коклюшу слід робити пізніше і обов’язково після спеціального обстеження у невропатолога.

Отже, батьки повинні запам’ятати декілька основних правил:

 • Кашлюковим більше п’яти днів дитини, якщо кашель наростає, необхідно терміново показати лікаря;
 •  

 • Кашлюковим дитини не можна допускати в дитячий колектив і тимчасово, до встановлення лікарем причин кашлю, потрібно ізолювати від інших дітей;
 •  

 • В основі лікування хворого на кашлюк дитини, залишеного будинку, лежить повноцінне харчування, розумні, організовані прогулянки, правильний режим;
 •  

 • Профілактичні щеплення — важливий засіб попередження хвороби.
 • Батьки повинні допомогти лікарю своєчасно виконати вакцинацію та ревакцинацію проти кашлюку. Докладна інформація про дитину, про його розвиток, апетит, поводженні, захворюваннях допоможе лікарю найкращим чином вирішити питання про щеплення.

  Який кашель при коклюші Доктор Комаровський (Відео)