Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

Інфекційний мононуклеоз є вірусним захворюванням, зазвичай заражающим дітей дошкільного віку. Початкові симптоми мононуклеозу можна легко сплутати з застудою або стенокардією. Що таке мононуклеоз і як виглядає його лікування? Як дізнатися, що у дитини може бути мононуклеоз? Які причини мононуклеозу? У цій статті розглянемо, які симптоми має інфекційний мононуклеоз у дітей, інакше відомий як хвороба поцілунків.

Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

Що таке інфекційний мононуклеоз?

Зміст:

  • 1 Що таке інфекційний мононуклеоз?
  • 2 Причини мононуклеозу
  • 3 Симптоми мононуклеозу у дітей
  • 4 Діагностика мононуклеозу
  • 5 Лікування інфекційного мононуклеозу
  • 6 Мононуклеоз і ускладнення у дітей
  • 7 Як виглядає висип при мононуклеозі після прийому антибіотика?
    • 7.1 Важлива примітка!
  • 8 Інфекційний мононуклеоз — Школа доктора Комаровського (Відео)

Мононуклеоз у дітей є інфекційним захворюванням, якого побоюються батьки дошкільнят. Мононуклеоз часто не дає ніяких симптомів — лише у 20 % хворих спостерігаються явні ознаки. Найчастіше мононуклеоз передається через контакт зі слиною хворого, звідси його друга назва — хвороба поцілунків.

Більшість випадків захворювання мононуклеозом відзначається серед дітей і підлітків. Підраховано, що мононуклеозом хворіє близько 95% людей у світі.
Як відрізнити симптоми мононуклеозу від застуди, які мають подібний характер, як його лікувати і як відбувається зараження хворобою?

Причини мононуклеозу

Мононуклеоз — це захворювання, викликане вірусом Епштейна-Барра (скорочено ВЕБ). Зараження відбувається через контакт зі слиною інфікованого: у дорослих найчастіше це поцілунки, у дітей — досить вставити в рот іграшку, яку раніше грав хвора дитина.

Саме тому на мононуклеоз найбільш вразливими діти, тісно контактують зі своїми однолітками: у дитячих яслах, дитячих садах і на дитячих майданчиках. Діти можуть заразитися мононуклеозом при спільному вживанні їжі, наприклад, коду діляться своєю їжею або п’ють з однієї пляшки. Вірус спочатку з’являється у слинних залозах і там розмножується. Однак перші симптоми мононуклеозу з’являються тільки після 30-50 днів з моменту зараження.

Симптоми мононуклеозу у дітей

Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

 

Інкубаційний період досить тривалий і коливається від 4 до 7 тижнів. Варто додати, що поставити діагноз мононуклеозу зовсім не просто — симптоми бувають дуже заплутаними. Слабкість, гарячка, нежить, біль у горлі, збільшені мигдалини або болю в спині — всі ці недуги можна легко приписати застуді або ангіні. Пізніше, через кілька днів, з’являються симптоми більш характерні для мононуклеозу у дітей. Це:

• висока температура: доходить до 40 градусів за Цельсієм і в деяких випадках може зберігатися 2 тижні

• сильний біль в горлі з сірим нальотом на мигдалинах супроводжується специфічним запахом з рота

• збільшені лімфатичні вузли на шиї, під пахвами, під нижньою щелепою і в паху — відрізняються чутливістю до дотиків, твердістю, розміром з волоський горіх або трохи менше

• болі в животі, викликані збільшується селезінкою — це симптом спостерігається у половини хворих

• дуже сильний нежить

• розвиток набряків повік, брів, носової порожнини і симптомів жовтяниці.

• висип — це рідкісний симптом, який може з’явитися на 2 тижні захворювання. Плямиста висипка або папульозно-плямиста, і виглядає як висип, яку викликає скарлатина. Висип звичайно з’являється в області живота.

Варто додати, що частота виникнення мононуклеозу у дітей не до кінця відома — нерідко це захворювання проходить м’яко, і батьки навіть не дізнаються, що їхня дитина хвора мононуклеозом, часто плутаючи його з звичайною застудою. Людина, яка перехворіла мононуклеозом, набуває постійний імунітет на вірус Епштейна-Барра, однак, до кінця життя залишається його носієм.

Діагностика мононуклеозу

Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

Отже, як діагностувати мононуклеоз у дітей? Дослідження, які допомагають розпізнати інфекційний мононуклеоз — це, насамперед, аналізи крові або виконання спеціального тесту.

Якщо лікар має сумніви, він може призначити аналізи крові — вірус у першу чергу вражає білі кров’яні клітини (а точніше – лімфоцити) і змінює їх особливим чином. Найпростіше дослідження, це так званий тест з допомогою паперової смужки, яка має спеціальний реагент. Після нанесення на смужку кількох крапель крові, результат можна побачити протягом декількох хвилин. Ці тести досить точні, хоча бувають і помилкові результати: позитивні — при відсутності захворювання, і негативні — в його присутності.

Читайте також: Отит у дитини симптоми, діагностика, лікування

Якщо дитина серйозно хворий, і лікар підозрює у нього мононуклеоз, незважаючи на негативний тест, він може підтвердити діагноз шляхом виконання додаткового, серологічного дослідження. Це дослідження дороге, але точне – виявляє антитіла, спрямовані проти конкретних частинок вірусу ВЕБ (або його антигенів).

Лікування інфекційного мононуклеозу

Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

Як проходить лікування мононуклеозу у дітей? При захворюванні, викликаного вірусом Епштейна-Барра, противірусні препарати неефективні. Також поки що не існує жодних спеціальних препаратів, які б конкретно боролися з мононуклеозом. Однак це не означає, що немає ніякої можливості, щоб полегшити його перебіг і застосувати відповідне лікування.

Перш за все, використовують знеболюючі препарати, і знижують температуру тіла. Хворі діти повинні уникати активного способу життя — як можна менше бігати, стрибати, і більше відпочивати в ліжку. Також рекомендується легкозасвоюване харчування, яке позбавить від перевантаження печінки і не буде дратувати хворе горло. У цьому випадку відмінно підійдуть перетерті супи, каші, наприклад манна.

Важливо! У разі мононуклеозу у дітей, не варто застосовувати антибіотики. В іншому випадку, якщо діагноз був поставлений неправильно, і були приписані антибіотики, може з’явитися висип по всьому тілу.

Симптоми мононуклеозу зазвичай зникають після 14 — 30 днів.

Як довго хворий може передавати мононуклеоз?

Вже за кілька днів до появи перших симптомів мононуклеозу, вірус ВЕБ, у великій кількості присутній в слині і може передаватися іншій людині. Але часто, навіть через 6 місяців після зникнення симптомів захворювання, вірус знаходиться в слині і все ще небезпечний. У деяких людей виділення вірусу зі слиною зберігається навіть роками. Єдиним захистом є дотримання гігієни.

Чи можна запобігти мононуклеоз у дітей?

Зараження мононуклеозом у дітей запобігти важко. Найбільш ефективний спосіб — це дотримуватися правил гігієни, що не завжди вдається маленьким дітям. Однак перед походом в дитячий сад, дитині необхідно нагадувати, щоб він не пив з однієї пляшки або чашки, не використовував чужих столових приладів і не брав іграшки в рот. Такі ж правила повинні діяти і в рідному домі.

Мононуклеоз і ускладнення у дітей

Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

Інфекційний мононуклеоз рідко викликає ускладнення, але якщо вони виникають — це небезпечно. Найбільш небезпечним ускладненням є розрив селезінки. Цьому сприяє сильний біль, локализированная в лівій, верхньої частини живота, а також симптоми, типові для шоку – слабкість, непритомність, блідість, прискорення пульсу, пітливість. У цій ситуації потрібно негайне втручання хірурга і видалення пошкодженого органу.

Після мононуклеозу може з’явитися погіршення прохідності дихальних шляхів, запалення серцевого м’яза і навколишніх тканин серця, а також незворотні зміни в кістковому мозку або периферичної нервової системи (головного та спинного мозку). Якщо вірус вражає печінку, як правило, виникає жовтяниця, яка також потребує стаціонарного лікування.

Інші можливі ускладнення після мононуклеозу: запалення слинних залоз, запалення підшлункової залози, запалення придатка яєчка.

Як виглядає висип при мононуклеозі після прийому антибіотика?

Мононуклеоз у дітей: причини симптоми і лікування

Важлива примітка!

Після прийому антибіотика (пеніцилін), у разі інфекційного мононуклеозу, з’являється характерний висип по всьому тілу — на обличчі, тулубі, руках і ногах. Вона схожа на висип, яка виникає при кору. Плями мають інтенсивний червоний колір.

Інфекційний мононуклеоз — Школа доктора Комаровського (Відео)