Серед завдань по вихованню та освіті, суспільство ставить низку питань, спрямованих на морально-трудове виховання школярів. Формування запасу знань у дітей про працю дорослих надається досить важливе значення. При ознайомленні з працею дорослих ставиться мета донести дітям конкретну інформацію у вигляді знань і уявлень про працю, виховати шанобливе ставлення до дорослого праці, оцінювати його по достоїнству. Отже, сьогодні починається ознайомлення дітей з професіями. Дітям про професії розповідати слід якомога раніше. Тоді з’являється перспектива у дитини вибрати собі професію до душі, орієнтуватися на свої побажання і прагнення. А для цього батьки зобов’язані помічати, до чого найбільше прагне їх дитина.

Як познайомити дітей з професіями

Це радять робити якомога раніше. Дбайливе ставлення до дорослого праці, вміння працювати у складі колективу – це ті відмінні якості, які потрібно виховувати в дитині якомога раніше. Окреме значення у вихованні дітей надається ознайомлення з працею дорослих людей. Розповіді про існуючі спеціальностях розширює дитячий світогляд, виховують шанобливе ставлення до чужої роботи.

Знайомлячи з професіями, ми намагаємося розширити уявлення про працю, узагальнюємо дитячі знання про це поняття. В цей же час ми починаємо формувати удетей навички комбінувати різні події, створювати ігрові сюжети, злагоджено діяти з партнерами.

Проходить знайомство дітей з урахуванням місцевих умов з певними видами праці промислової і транспортної галузях, розширюється їх уявлення про трудової діяльності певних професій. При цьому слід урізноманітнити ігрові сюжети, постійно збагачуючи їх новими персонажами.

Як правильно розповідати про професії

  • Прогулюючись з дитиною по вулиці, привчайте його викидати сміття тільки в урни. Розповідайте йому, що вранці двірники прибирають вулиці, щоб вони були чистими і красивими. Відвідуючи магазин, звертайте увагу маляти, що всі товари були доставлені і вивантажені рано вранці, а до вашого відвідування продавці встигли їх розподілити по прилавках.
  • Обов’язково розкажіть про свою роботу. Намагайтеся при цьому роз’яснити сенс вашої праці, його важливі аспекти для оточуючих людей. Наприклад, тато-будівник. Разом з іншими робітниками він зводить будинки, щоб в них могли жити люди. У цьому оповіданні можна зупинитися на інших спеціальностях людей, які працюють з вами в одному колективі. Намагайтеся пояснити дитині, що вам приносить задоволення нести людям користь, від своєї роботи ви отримуєте задоволення. При цьому намагайтеся не вселяти дитині, чим хороша саме ваша професія порівняно з іншими. Це може створити певний зневажливе ставлення до інших людей. Адже якщо розібратися, хто-то повинен і підлогу мити, і сміття вивозити.
  • Дуже зручно розповідати дитині про професії під час ігор. З’являється можливість провести ознайомчі бесіди з різноманітних інструментах і пристосуваннях.
  • Іноді батьки думають, що з майбутньою професією можна визначитися в більш старшому віці, до закінчення школи. І це думка не є помилковою. Методисти стверджують, що основні поняття закладаються в трирічному віці. В цей час дитина активно вбирає в себе будь-яку інформацію.
  • Ще один спосіб оповідання – читання книжок, перегляд кінофільмів. Більш старшого віку можна запропонувати пограти в різні ігри – в лікарню, магазин та інше. У цей час можна обговорювати дії того чи іншого персонажа, прислухаючись до висловлювань дитини. Дуже добре, якщо перед школою ваша дитина відвідує садок. Саме там можна грати в ігри зі своїми однолітками, представляючи себе в них то одним, то іншим героєм.
  • Правильним рішенням буде проводити екскурсійні походи на підприємства. Діти зможуть спостерігати за роботою дорослих, стежити за їхніми діями, бачити спеціальний одяг та робочі інструменти. Після цього рекомендується проводити уроки з професійної орієнтації, старшим класам організовувати тестування, щоб визначити тип особистості.

Є малюки, які ще в саду впевнено стверджують, ким планують стати. Дівчатка збираються співати на сцені, а хлопчаки – рятувати людей з полум’я, бути героями. Трапляється й таке, що дитина ні до чого особливо не прагне, виростаючи, змінює одну професію на іншу, не маючи можливості визначитися остаточно. Але згодом і він знаходить заняття по душі.

Зазначимо, що знайомити малечу з професіями важливо в юному віці. Ваш розповідь допомагає в подальшому формуванні особистості, визначенні її місця в суспільстві