Перший прикорм при грудному вигодовуванні. Правила введення прикорму

Прикорм – це перший і дуже важливий крок до адаптації малюка до дорослого життя. Від його проведення залежить майбутнє здоров’я і розвиток дитини. Тому батьки повинні ознайомитися з основними правилами і рекомендаціями щодо введення прикорму.

Дуже багато батьків за відомою лише їм причини ніяк не можуть дочекатися того моменту, коли їх малюкові можна буде давати «нормальну, доросле пишу». Для того щоб не сталося катастрофи, надзвичайно важливо в точності дотримати час введення в раціон немовляти страв прикорму, а також додаткових продуктів харчування.

Перший прикорм при грудному вигодовуванні. Правила введення прикорму

Знайомство з дорослою їжею не ставить мету наситити голодної дитини. Для нього грудне молоко або адаптовану молочну суміш так і залишається головним харчуванням. Прикорм ж вводиться для того, щоб ШКТ дитини поступово знайомився з їжею, яку доведеться перетравлювати надалі.

Коли починати прикорм

Зміст:

 • 1 Коли починати прикорм
 • 2 Перший прикорм, з чого почати
 • 3 Сік перший прикорм
 • 4 Як вводити яєчний жовток в прикорм
  • 4.1 Алергія на яєчний жовток у дитини
 • 5 Коли вводити сир в прикорм
  • 5.1 Який сир краще для прикорму
 • 6 Прикорм овочеве пюре
 • 7 Перший прикорм каші
 • 8 Прикорм — Школа доктора Комаровського (Відео)

Перший прикорм при грудному вигодовуванні. Правила введення прикорму

ВООЗ рекомендує починати перший прикорм, коли малюк досягає 6 місяців незалежно від типу вигодовування. Це велика помилка, що дітям на штучних сумішах необхідна доросла їжа вже в 4-5 місяців. Сучасні виробники дитячого харчування випускають продукцію, максимально наближену по складу до материнського молока.

Терміни можна відсунути, якщо дитині вистачає материнського молока, і він при цьому відмінно себе почуває (нормальна активність, регулярний стілець, надбавка у вазі відповідає віку). Батькам слід звернути увагу на такі критерії, говорять про готовність дитячого організму до прикорму:

 • подвоєння ваги від дня народження;
 • здатність впевнено тримати голову;
 • вміння самостійно сідати, перевертатися, спроби встати;
 • при вигляді ложки з водою або молоком витягає губи;
 • інтерес до дорослої їжі.

Після прояви цих особливостей батьки повинні проконсультуватися з педіатром і тільки після його схвалення починати вводити прикорм. До 6 місяців замислюватися про нові стравах для малюка не варто. Також не рекомендується самостійно використовувати покупне дитяче харчування, навіть якщо на ньому вказаний віковий ценз 3-4 місяці.

Перший прикорм, з чого почати

Перший прикорм при грудному вигодовуванні. Правила введення прикорму

Наступний важливий момент введення прикорму відноситься до вибору продукту. Педіатри рекомендують починати:

 • Кисломолочні продукти. Краще купувати продукцію, призначену для дітей – нежирний сир і кефір.
 • Круп’яні каші на основі сухого молока. Для першого прикорму важливо використовувати однокомпонентні каші.
 • Овочеве пюре. Підійдуть овочі із зеленим забарвленням (броколі, кабачки та ін).
 • Батьки можуть вибрати одну з перерахованих груп продукту і починати перший прикорм. Для того щоб він був вдалим, варто дотримуватися правил:

  • знайомство з продуктом починається з 5 р.;
  • якщо відсутні алергічні прояви, в наступний раз порція збільшується вдвічі;
  • за тиждень кількість продукту доводиться до добової норми – 50-60 р. або мл;
  • прикорм пропонувати до годування грудьми або штучної суміші;
  • кожен день прикорм дається в один і той же час;
  • наступний продукт вводити через тиждень після першого;
  • якщо дитина категорично відмовляє їсти запропонований продукт, не варто насильно запихати їй ложку в рот;
  • не пропонувати новий продукт хворій дитині.

  При цьому слід враховувати, що поки організм дитини не звик до перших продуктів прикорму, не можна йому пропонувати м’ясні, рибні та овочеві страви.

  Деякі батьки, захопилися модною тенденцією годувати малюка груддю до повного припинення лактації, використовують так званий педагогічний прикорм. Він полягає в тому, що дитину саджають за стіл зі всіма членами сім’ї і дають дорослу їжу в невеликих кількостях.

  Таке введення прикорму дуже небезпечний захід. Дитина банально може поперхнутися не протертою їжею, не кажучи вже про ризик розвитку алергії. Тому батьки повинні забезпечити безпеку і якість процесу знайомства дитини з новим продуктом.

  Сік перший прикорм

  Дитині виповнюється один місяць. Це означає, що, крім грудного молока чи суміші, а також того невеликої кількості пиття, яке ви йому даєте, крихті необхідний сік.

  Раніше в цьому віці дітям воліли давати фруктові, овочеві або фруктово-овочеві відвари (яблучний, капустяний, шипшини, яблучно-морквяно-капустяний і так далі). Вважалося, що призначення зазначених відварів дуже корисно малюкам до призначення фруктового соку. Вже чи не тому, що протягом приблизно дев’яти місяців в році соки просто не з чого було видавлювати, так як фрукти в магазинах практично були відсутні?

  Перший прикорм при грудному вигодовуванні. Правила введення прикорму

  У наш час прийнято відразу давати фруктові соки, уникаючи овочевих та інших відварів, які до того ж не відрізняються особливо приємним смаком. Слід пам’ятати: не все, що продається у відділах дитячого харчування і не все, що виписується дільничним педіатром з молочної кухні, можна беззастережно давати вашій дитині.

  Так, наприклад, не треба без необхідності зловживати кисломолочної (ацидофільної) сумішшю «Малютка», передчасно годувати малюка кефіром (або «бифидокефи – ром») і цільним молоком, вводити сир до терміну і перегодовувати дитини сиром. Деякі батьки думають, що якщо їх дитина одержує штучне вигодовування, то вводити «дорослий» прикорм можна значно раніше.

  Насправді це не зовсім так: у разі штучного вигодовування більша частина продуктів (крім суміші) зазвичай вводиться на десять — чотирнадцять днів раніше, ніж при вигодовуванні грудним молоком. В останні роки деякі педіатри рекомендують пізніше введення в раціони малюків соків і фруктових пюре (з тримісячного віку).

  Мабуть, це виправдано лише в тих випадках, коли у дитини є ознаки алергії або кишкових розладів. Здорова дитина із задоволенням і з користю буде пити фруктові соки, якщо їх вводити поступово, починаючи з кількох крапель і з часом доводячи до потрібної кількості.

  Сік для першого прикорму може бути як фруктовими, так і овочевим або змішаним (фруктово-овочевим або фруктово-ягідним). Не варто гнатися за так званим різноманітністю. Дитині буде цілком досить одного-двох видів соків. Він буде абсолютно задоволений, якщо ви почастуєте його «примітивним» яблучним соком. До тримісячного віку взагалі не варто гнатися за різноманітністю, а слід обмежитися яблучним, грушевим та вишневим соками.

  По досягненні трьох місяців можна спробувати морквяний або яблучно-морквяний сік, до цього віку краще уникати соків з м’якоттю. Чистого виноградного соку також краще не давати, оскільки він може викликати в кишечнику процеси бродіння і приводити до появи болів у животі.

  Не слід використовувати також сік кавуна, дині і ананаса, хоча останній цілком може входити до складу деяких багатокомпонентних соків, які виробляються іноземними компаніями для дітей грудного віку.