Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Пневмонія — інфекційна хвороба, яка викликається вірусами і бактеріями, рідше грибками. Відповідно, дитяча пневмонія може бути вірусного, бактеріального або грибкового походження. Також вона буває односторонньою (запальний осередок формується в одному легкому) і двостороннім (запальний осередок зачіпає обидва легенів).

Вірусна пневмонія симптоми у дітей

Зміст:

  • 1 Вірусна пневмонія симптоми у дітей
  • 2 Лікування пневмонії у дітей
  • 3 Пневмонія у дітей симптоми доктор Комаровський (Відео)

Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Інфекційний фактор проникає в легені, як правило, аерогенним, бронхогенним шляхом. Проникнення збудника полегшується, якщо дитина страждає вірусним захворюванням: респіраторні віруси викликають дегенеративні ушкодження епітелію, послаблюють активність місцевих факторів захисту і тим самим допомагають проходженню мікробів в нижні, респіраторні відділи легень.

Навколо респіраторних бронхіол, в альвеолах, з’являється вогнище запалення. Порушується мікроциркуляція, накопичується запальна рідина, детрит, погіршується бронхіальна прохідність. У дітей запалення швидко охоплює лімфатичні судини, регіонарні лімфовузли. У дітей раннього віку рано приєднуються набряк мозку, парез кишечника.

Імунологічні зміни характеризуються депресією клітинної ланки імунітету, дисбалансом гуморальної ланки, пригніченням місцевих імунних реакцій.

Простежується також реакція інших систем: приєднується тахікардія (співвідношення дихання і пульсу 2,5:1-1,5:1), збільшуються розміри печінки. Гематологічні показники: підвищення ШОЕ, лейкоцитоз, нейтрофільоз.

Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Атиповий перебіг (зазначається при хламидийном, микоплазменном, уреаплазменном генезисі) — початок захворювання поступове, температура субфебрильна або нормальна («афебрильні форми»), симптоми інтоксикації смутні, відсутні типові фізикальні дані. Найчастіше процес двосторонній, дифузний. В аналізі крові може бути незначне збільшення ШОЕ, лейкоцитоз.

Рентгеносемиотика пневмонії

Підтвердженням діагнозу пневмонії є наявність на рентгенограмах (бажано в прямій і бічній проекціях) затемнення, інфільтрації легеневої тканини.

При вогнищевих пневмоніях — вогнища затемнення діаметром від 0,3 до 1 см, посилення судинного малюнка, неструктурность коренів легень (у дітей раннього та дошкільного віку переважають вогнищеві, вогнищево-зливні форми).

  • При сегментарних — інфільтрація в межах одного або декількох сегментів.
  • При інтерстиціальних (проявляються лише у 1% хворих, пневмоцисты, хламідії) — посилення, деформація, сітчатість легеневого малюнка, іноді — облаковидная тінь. У 10-20% випадків інтерстиціальні пневмонії є рентгеноотрицательными.

Для виявлення вогнищ запалення інформативними вважаються методики комп’ютерної, магніторезонансної томографії. Для виявлення плеврального випоту застосовують ультразвукові методики.

Діагностика пневмонії

Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Діагноз грунтується на виявленні типових клінічних ознак, гематологічних і рентгенологічних симптомів. Для визначення етіології застосовують експрес-метод — бактеріоскопію мазка мокротиння, пофарбованого по Граму, метод полімеразної ланцюгової реакції та ін

Лікування пневмонії у дітей

Після визначення діагнозу вирішують питання про місце лікування дитини: вдома чи в стаціонарі. При важких формах — тільки в лікарні, треба госпіталізувати дитину в окремий бокс.

Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Лікування пневмонії у дітей в домашніх умовах

При неважких типах пневмонії дитину можна залишити вдома після проведення рентгенообследования, при організації «стаціонару вдома» (щоденний огляд лікаря, виконання всіх призначень) і достатньої медичної культури батьків, сприятливих мікросоціальних умов.

Режим в гострому періоді — постільний. Важлива аеротерапія. Годують дітей виходячи з їх апетиту. При наявності токсикозу можна виключити прикормки, збільшити кількість годувань, зменшити об’єм їжі на 1/3-1/2 добової норми. При фебрилитете — збільшити на 20% кількість рідини.

Етіотропна терапія

Антибіотикотерапія — найважливіша ланка комплексної терапії дітей, хворих на пневмонію. У перший день лікування антибіотик вибирають емпірично, виходячи з даних анамнезу, клінічних симптомів.

Фізіотерапія

У гострому періоді для посилення антибактеріальної терапії використовують «внутриорганный» електрофорез антибіотиків. З 3-4-го дня захворювання можна застосовувати электротеплолечение (УВЧ, ЭХС, СВЧ), на курс — 5-8 сеансів.

ЛФК. Після нормалізації температури, купірування токсикозу починають масаж грудної клітки, гімнастику.

У період репарації стимулююча терапія (рослинні адаптогени, комплекси вітамінів, мікроелементів). Реабілітаційна терапія спрямована на відновлення функції бронхолегеневої системи, загальнозміцнюючі заходи з обмеженням фармакологічних препаратів, більш широким використанням фіто-, фізіотерапії, ЛФК. Режим — щадний. Дієта — висококалорійна.

Фізіотерапія — грязьові, озокеритові, парафінові аплікації, УФО, електрофорез біогенних стимуляторів.

Диспансерне спостереження триває протягом 1 року. У цей період дитину оглядає педіатр: у віці до 3 місяців — 2 рази на місяць протягом першого півріччя, потім 1 раз в місяць; віком від 3 місяців до 1 року — 1 раз в місяць; віком від 1 до 3 років-1 раз в 1,5 місяця.

Аналіз крові при пневмонії проводять через 3, 12 місяців диспансерного спостереження, планово.

За показаннями призначають додаткове обстеження (ЕКГ, імунограма, дослідження на дисбактеріоз та ін). Протягом періоду диспансеризації проводять противорецидивную терапію (загальнозміцнювальну, закаливающую) на основі комплексів фізіотерапії, фітотерапії, ЛФК. Рекомендують курси протягом 3-4 тижнів щоквартально.

Профілактика пневмонії

Пневмонія у дітей ознаки симптоми і лікування

Первинна — раціональний режим дня та харчування, загартовування. Вторинна — реабілітаційна терапія протягом 1-2 місяці, диспансеризація протягом 1 року, проведення протирецидивних курсів терапії.

Пневмонія у дітей симптоми доктор Комаровський (Відео)