Причини неспокійного сну дитини

З народженням малюка, молоді батьки стикаються з новими проблемами кожен день. Неспокійний сон дитини — одна з них. Проводячи безсонні ночі поруч з ліжечком маляти, мама і тато намагаються знайти вихід з цієї ситуації, але для початку потрібно розібратися чому їх малюк погано спить.

Неспокійний сон дитини причини

Зміст:

 • 1 Неспокійний сон дитини причини
 • 2 Неспокійний сон дитини, що робити
 • 3 Що робити якщо дитина неспокійно спить
 • 4 Поширені порушення сну
 • 5 Причини порушення сну
  • 5.1 Нічні кошмари
  • 5.2 Харчові причини
  • 5.3 Малюк голодний
  • 5.4 Пора міняти підгузник
  • 5.5 Порушений температурний режим
 • 6 Методи налагодження режиму сну
 • 7 Дитина вночі погано спить Як поліпшити сон малюка і виспатися Доктор Комаровський

 

Причини неспокійного сну дитини

 

Часто, маленька дитина не може заснути із-за якихось фізіологічних нездужань. Дитині може бути жарко, або він замерз, може захотів їсти або його підгузник переповнився, може у нього болить живіт або ріжуться зуби. Але буває так, що самі батьки роблять помилки у вихованні, які призводять до порушення сну:

 • У дитини неустоявшийся режим дня. Багато батьків відмовляються від денного сну, припускаючи, що втомлена дитина швидше засне. Зовсім навпаки, вымотанное за день дитя довго буде крутитися в ліжку, намагаючись заснути. Також, деякі намагаються укласти малюка спати пізніше, вважаючи що дитина довше проспить, це теж не так. «Пересидівши» час для походу в ліжко, дитина ще довго може бути активним, незважаючи на пізній час.
 • Дуже багато привчають свого малюка засинати на руках, заколисувати його ліжечко, або взагалі катати в машині, поки малюк не «вирубиться». Дитина, укачиваемый перед сном, швидко до цього звикає, і вже підрослому дитині буде складно заснути у звичайній ліжка, доведеться хіба що вішати для нього гамак. А дитина, що спить в автомобілі не висипається точно так само, як дорослий в літаку, наприклад.
 • Різні вогники іграшок та блискітки на шпалерах відволікають дитину. Часто, батьки кладуть у ліжечко малюка іграшки з безліччю світяться лампочок і може бути навіть звуків, і наклеюють на стелю яскраві зірки і планети. Це все відволікає дитину і зберігає його активність у нічний час.
 • Батьки, які завжди дотримувалися особливий ритуал укладання малюка в ліжко, вважають що малюк вже виріс і сам може засипати. Дуже багато хто, думаючи, що їх дитина вже подорослішав, відміняють щоденну ванну перед сном або казку, а дитина-то вже звик до всіх цих дій, і при різкому зникнення чогось звичного для нього, малюк буде вередувати і довго не засне.
 • Буває так, що дитина справді нездужає, і батьки дозволяють засипати йому на своєму ліжку. Іноді це робити можна, але якщо мама і тато не можуть стриматися, побачивши «щенячьи вічка» свого малюка, раз за разом пускаючи його до себе в ліжко, дитина просто звикне спати з батьками і буде вередувати в своєму ліжечку, а прокидаючись ночами, переповзати до мами і тата.
 • Дитина часто не встигає дозріти для звичайної дитячої ліжка. Батьки, купуючи нове ліжко своєму малюкові, не враховують те, що дитина не готовий «переселитися» із своєї маленької ліжечка, і, засинаючи не на своєму місці, він прокидається вночі і йде в більш зручне місце для сну — в ліжко до батьків.

 

Неспокійний сон дитини, що робити

 

Причини неспокійного сну дитини

 

Якщо дитина не може заснути із-за фізіологічних потреб, раптом виникли перед сном, виправити це легко, але якщо мучить безсоння малюка вже не перший день, діяти треба рішуче. Головне, що слід зробити батькам — налагодити чіткий режим дня, щоб дитина лягала спати в один і той же час.

Заколисувати дитину потрібно щоб заспокоїти малюка, а не приспати, нічні заколисування малюка довгі місяці його життя можуть погано позначитися на його майбутньому. Малюка потрібно якомога раніше привчити спати в темряві, прибрати з поля зору дитини всі розважальні іграшки, брязкальця. Дотримання заспокійливого ритуалу дуже багато значить для дитини, тому не варто відмовлятися в ранньому віці.

Дозволяти дитині спати в батьківському ліжку потрібно якщо тільки малюк захворів або боїться чогось, але в звичайні ночі, дитині слід спати в своєму ліжку. Не потрібно «переселяти» малюка в нове місце для сну хоча б до трьох років, він може бути до цього ще не готовий.

Порушення сну дитини — проблема досить не проста, вимагає терпіння батьків, для її вирішення. Причиною нічних примх малюка можуть бути фізіологічні потреби в чому-небудь, а можуть бути помилки батьків. У будь-якому разі цю проблему треба вирішувати якомога швидше, для повноцінного росту дитини і гарного відпочинку батьків. Для того щоб малюк добре спав, слід виключити всі чинники, що заважають його спокійному відпочинку, і не робити помилок, від яких не завжди легко позбутися.

 

Що робити якщо дитина неспокійно спить

Радісне збудження з приводу появи малюка в сім’ї проходить. На зміну приходять одноманітні будні, в яких молодим мамам щодня потрібно вирішувати багато завдань, пов’язаних з повноцінним розвитком і здоров’ям новонародженого. Немовля перші місяці життя більшу частину доби спить. За цей час мама встигає зробити домашні справи і сама відпочити. Але що робити, якщо дитина погано спить, і як з’ясувати, чому це відбувається?

Для початку уточнимо, що для новонароджених дітей до 3 місяців нормою сну вважається 17-18 годин на добу. По мірі зростання кількість «сонних» годин зменшується. З 3 до 6 місяців дитина зазвичай спить не менше 15 годин на добу, а з півроку до року — 14 годин. Здоровий сон — важливий аспект у житті немовляти, так як за цей час він відновлює витрачені енергоресурси, а мозок малюка встигає переробити отриману інформацію під час неспання. Якщо він спить мало й погано, то це негативно впливає на загальний стан, дитина стає млявим і плаксивою.

Причини неспокійного сну дитини

 

Поширені порушення сну

Часто молоді матусі звертаються до лікаря з питанням: «Чому дитина погано спить?» При загальному підрахунку часу сну дитини виходить, що дитина спить достатню кількість часу. Але тут важливо відзначити, що показником здорового сну є не кількість снів за добу, а кількість годин. Адже якщо дитина півгодини неспокійно спить і півгодини не спить, то від такого режиму немає спокою мамі, так і малюкові дискомфортно. А якщо це відбувається вночі? Мучитися буде вся родина. З якими порушеннями сну немовляти можуть зіткнутися батьки?

1. Дитина погано засинає. Мамі доводиться довго качати малюка, носити на руках, включати музику і т. д.

2. Порушення часу сну і неспання. Іноді дитина багато спить вдень, а вночі гуляє і вередує.

3. Дитина часто прокидається. Добова норма сну при цьому може дотримуватися.

4. Дитина неспокійно спить і плаче уві сні.

5. Новонароджений мало спить.

У перший рік життя під час сну відбувається активний синтез гормону росту. Тому порушення сну можуть призвести не тільки до розладу нервової системи, але і до сповільнення зростання і розвитку малюка.

 

Читайте також: Дихання у дитини норма і відхилення

Причини порушення сну

Якщо дитина погано спить, перше, що потрібно зробити — з’ясувати, чому це відбувається. Батькам необхідно проявити достатньо терпіння і послідовності, щоб визначити причину неспокійного сну. Причина, як правило, досить банальна. Це може бути несприятливий мікроклімат в кімнаті малюка, порушення режиму харчування, неправильний догляд. Проблема може носити і більш серйозний характер — неврологічні порушення сну. У цьому випадку без допомоги фахівця не обійтися. У всіх інших випадках батьки цілком можуть впоратися самостійно.

Нічні кошмари

Найчастіше новонароджена дитина погано спить вночі, якщо не чує запаху і тепла мами. Адже він звик перебувати в замкнутому просторі живота, а з’явившись на світ, може боятися великого простору і відчувати занепокоєння. Якщо дитина, відчувши відсутність матері, розплачеться у сні й прокинеться, то не варто відразу брати його на руки. Потрібно дати можливість звикнути до того, що мама не буде кидатися до нього за першим покликом. Свою присутність можна позначити голосом. Коли дитина чує ласкаві слова мами, він зазвичай заспокоюється і знову засинає. Якщо цього не сталося, тоді слід взяти малюка на руки і приголубити.

Щоб вночі було легше заспокоїти малюка, ліжечко потрібно ставити ближче до своєї. Ще краще, якщо дитина засинає колисці, а не в ліжечку. Невеликий простір люльки для нього більш комфортно. Забезпечити уявний контакт немовляти, і мами вночі допоможуть покладені поруч речі: пелюшка або подушечка, від яких пахне маминим молочком, улюблена іграшка.

У більш старшому віці причиною нічних кошмарів у дітей може стати надлишок інформації, емоційні переживання протягом дня, стреси. Всі хвилювання, пов’язані зі спілкуванням у дитячому садку, переглянутими телепередачами, комп’ютерними іграми, психологічна обстановка в сім’ї відображаються в нічних кошмарах. Немає приводу для занепокоєння, якщо це трапляється рідко. А от якщо дитина погано спить вночі і причиною цьому регулярні кошмарні сновидіння, то це серйозний привід звернутися до психолога або психоневролога, а також переглянути режим дня і оточення малюка.

Харчові причини

Якщо дитина погано спить, то можливою причиною можуть бути коліки і газики у животі. Це явище досить поширене серед малюків у віці від народження до трьох місяців. Щоб уникнути таких проблем рекомендується викладати малюка на животик перед годуванням. Щоб краще відходили гази, дитині потрібно робити легкий масаж животика і гімнастику. Після годування дитина повинен побути на руках у мами у вертикальному положенні. Зригування допоможе уникнути кольок. Благотворно впливає на стан маленького чоловічка і тепла ванночка, кропова водичка або аптечні крапельки.

Вважається, що дитина, яку мама годує грудьми, рідше страждає від болів в животику. Якщо з якоїсь причини у мами немає молока, то важливо правильно підібрати суміш. Пребіотики та пробіотики в складі суміші допомагають поліпшити мікрофлору кишечника, дитина менше страждає від болів в животику, а значить краще спить як вдень, так і вночі.

Малюк голодний

Ще одна причина, з якої дитина погано спить, — голод. Новонароджений може часто прокидатися вночі і погано спати вдень, якщо він голодний. У перші тижні життя часті прийоми їжі просто необхідні. А деяким малюкам і надалі потрібно більш часте годування через прискореного метаболізму. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, то перед сном його обов’язково потрібно погодувати. Якщо малюк переведений на штучне вигодовування, то він краще засинає, якщо після пляшечки дати йому соску. Дитина неспокійно спить вночі? Погодуйте малюка і перевірте підгузник.

Пора міняти підгузник

Ще однією банальною причиною того, чому дитина мало або погано спить, може стати повний памперс, мокрі підгузки та пелюшки. Ця проблема ускладнюється тим, що шкіра дитини дуже тонка, тому рецептори розташовуються дуже близько до поверхні. Продукти життєдіяльності немовляти містять токсичні речовини, які дратують ніжну шкіру. Тому, якщо дитина спить неспокійно, часто прокидається вночі, перевірте, чи не пора поміняти підгузник.

Порушений температурний режим

Новонароджений неспокійно спить з-за того, що в кімнаті дуже жарко або, навпаки, занадто холодно. Оптимальна температура в кімнаті повинна бути 20-24 градуси.

Грудничок також реагує на вологість повітря, яка може бути як великою, так і недостатньою. Підвищена вологість посилює вплив температури на шкірні рецептори новонародженого. Тому, навіть якщо температура в приміщенні відповідає нормі, маляті буде жарко або холодно.

Терморегуляція у новонароджених дітей ще не налагоджена. Тому, якщо в приміщенні дуже жарко або дитина тепло одягнений, то температура його тіла буде підвищуватися. Малюкові буде некомфортно, він буде мало і погано спати як вдень, так і вночі. Знижена температура і занадто легкий одяг також не сприяють здоровому сну малюка. Слідкуйте за тим, як одягнений дитина, яка температура і вологість повітря в його кімнаті.

Причини неспокійного сну дитини

 

Методи налагодження режиму сну

Якщо ви змогли визначити, чому дитина погано спить, то проблему буде нескладно. Підводячи підсумки, спробуємо перелічити всі складові здорового сну немовляти і перерахувати методи, які допоможуть молодим батькам уникнути труднощів. Щоб малюк вночі добре спав, слід дотримуватися такі правила:

 • Вдень обов’язково потрібно гуляти з дитиною на свіжому повітрі. Якщо ви ввечері пограєте з малюком і забезпечите достатній період, протягом якого він буде спати, то він легше засне і вночі буде менше турбувати батьків.
 • Коли дитина засинає, у нього повинні бути сухі памперси і пелюшки. Вночі він буде менше турбувати вас.
 • Вечірня тепла ванна допоможе розслабитися малюкові і звільнити кишечник. Цьому сприяє і легкий масаж. Дитина підготується до сну, його не будуть турбувати коліки і вночі він буде прокидатися нечасто.
 • Якщо дитина поїв мало або, навпаки, занадто багато, то спати він буде погано. Слідкуйте за режимом харчування новонародженого.
 • Не варто заколисувати малюка. Краще привчати його самому засипати в ліжечку або колясці. Можна покласти поруч улюблену іграшку, теплу пелюшку або подушку. Багато батьки роблять помилку, коли укладають дитину спати в своєму ліжку, а потім переносять його в дитячу. Під час перекладання дитина може прокинутися і тоді його вже буде важко укласти, а вночі він буде погано спати.
 • У той час, коли дитина засинає, бажано усунути джерела шуму і яскравого світла. Гучні розмови, шум телевізора, яскраве світло можуть з’явитися причиною занепокоєння і поганого сну вашого малюка.
 • Дотримуйтесь температурний режим у приміщенні, де спить дитина. Правильно підбирайте одяг малюкові.
 • Про те, що дитину турбують болі, що він себе погано почуває, можуть свідчити його плаксивий стан протягом дня. Якщо не усунути причини, то це буде впливати не тільки на стан здоров’я, але й на сон дитини. У разі, якщо не вдається самостійно визначити причину, слід звернутися до фахівця.
 • Якщо ви визначили, чому ваш новонароджений малюк спить мало й погано, то з легкістю усуньте причини. Дотримуючи названі вище правила, ви і в більш старшому віці зможете створити сприятливі умови для здорового сну дитини і свого відпочинку.

  Дитина вночі погано спить Як поліпшити сон малюка і виспатися Доктор Комаровський