Психічне здоров’я дітей і підлітків

Психічне здоровя дітей і підлітків

Що таке психічне здоров’я? Найпростіша відповідь на це питання — «почувати себе добре і бути повноцінною частиною суспільства». Психічне здоров’я — це не просто відсутність психічного захворювання, але і загальний добробут, розвиток свого потенціалу, насолода життям, бути повноцінним членом сім’ї, друзів і товариства, розуміти і виражати різні емоції.

Психологічні та емоційні проблеми завдають більшої шкоди, ніж будь-які проблеми зі здоров’ям. Традиційно ми не приділяємо багато уваги психічному здоров’ю, поки все не виходить з-під контролю. Деколи психологічні проблеми у дітей часто інтерпретуються як частина характеру.

Як батькам розпізнати перші ознаки і дзвіночки того, що з дитиною відбувається щось недобре?

Аутизм

Зміст:

  • 1 Аутизм
  • 2 Дефіцит уваги і гіперактивність
  • 3 Тривога і неспокій
  • 4 Обсесивно-компульсивний розлад
  • 5 Дитяча депресія
  • 6 Біполярний розлад
  • 7 Шизофренія
  • 8 Психічне здоров’я дитини і фактори ризику його порушення (Відео)

Психічне здоровя дітей і підлітків

У віці 2-5 років проявляються перші симптоми аутизму у дітей. Діти, які страждають аутизмом, живуть як би в своєму власному світі, і навіть голосні звуки і сторонній шум не може привернути їх увагу.

Такі діти, як правило, уникають візуального контакту з людьми, вони можуть грати з однією і тією ж іграшкою годинами. Дії дитини з симптомами аутизму часто одноманітні, що повторюються, наприклад, розмахування руками, рухи тілом вперед або назад, постукування.

Дитина починає почувати себе погано і некомфортно в галасливих і багатолюдних місцях — парки розваг, великих торгових центрах, а також у місцях з високою освітленістю.

Дефіцит уваги і гіперактивність

Психічне здоровя дітей і підлітків

У віці 6-8 років у дітей з’являються перші симптоми такого розладу як дефіцит уваги і гіперактивність. Зазвичай такій дитині дуже важко зосередити свою увагу протягом тривалого часу на якому-небудь виді діяльності.

В школі у дитини, як правило, починаються проблеми – вчителі нескінченно скаржаться батькам на непосидючість і неуважність. Гіперактивність більш виражена у хлопчиків, у той час як у дівчаток проблема не так сильно виражена.

Загальним симптомом для цих дітей є імпульсивність, схильність діяти по першому ж спонукання, під впливом емоцій.

Тривога і неспокій

Психічне здоровя дітей і підлітків

У шкільному віці батькам необхідно приділяти більше уваги своїй дитині — часто цікавитися, як пройшов день, чи є у дитини друзі в школі, які відмітки він отримує і т. д. Завдання батьків – зробити так, щоб дитина був максимально відвертим з ними і міг поділитися не тільки своїми успіхами, але і переживаннями. Підтримка з боку мами чи тата дуже важлива для дітей шкільного віку.

Обсесивно-компульсивний розлад

Психічне здоровя дітей і підлітків

У дітей і підлітків перші симптоми обсесивно-компульсивного розлади та панічних атак пов’язані з високим ступенем тривожності і накопиченими страхами. Клінічний психолог або психотерапевт може розпізнати і діагностувати це розлад. Як правило, напади паніки супроводжуються тривогою, підвищеною пітливістю, прискореним пульсом і диханням.

Читайте також: Аутизм у дітей ознаки, симптоми, діагностика, лікування

Дитяча депресія

Психічне здоровя дітей і підлітків

Дитяча депресія є надзвичайно серйозною проблемою, яка часто виражається незвичайними фізичними проявами — скарги на головний біль або біль в животі без особливих причин. Діти з депресією часто кажуть: «Мені сумно, і я не знаю, чому». Вранці вони прокидаються без бажання що-небудь робити і спілкуватися з однолітками та друзями.

Самотність і негативні думки призводять до різкого зниження самооцінки, з’являється почуття провини. Найчастіше депресія — це крик про допомогу, консультації з психологом тут не уникнути. Закривання на проблему очі з плином часу погіршує душевний і психічний стан.

Біполярний розлад

Психічне здоровя дітей і підлітків

Біполярний розлад зустрічається у дітей і частіше в підлітковому віці. Найбільш ранні симптоми можуть виникати приблизно в 8 років і характеризуються дуже швидкими і частими змінами маніакально-депресивних фаз. Найпростіший спосіб описати це розлад — під час маніакальної фази дитина відчуває себе всемогутнім, розмовляє з пафосом, починає розбиратися в багатьох нових речах, володіє невичерпною енергією і мало спить.

Раптово ейфорія замінюється депресією, і у дитини немає ніякого бажання ні на що, виникають часто необґрунтовані скарги на біль і дискомфорт, що змушує батьків шукати фізіологічну причину. У деяких випадках підлітки вдаються до вживання наркотиків, щоб якимось чином відчути себе краще. Захворювання вимагає лікування в кабінеті психотерапевта, а також важлива підтримка сім’ї і друзів.

Шизофренія

Психічне здоровя дітей і підлітків

Шизофренія найчастіше розвивається у віці 18-20 років, але перші прояви можна спостерігати у віці 6-8 років. Ознаки і симптоми у дітей проявляються поступово: слухові і візуальні галюцинації, неправдоподібні переконання і уявлення, які не пов’язані з реальністю, дивні дії, часто пов’язані з параноєю або одержимістю.

Далі зазначається соціальна ізоляція, труднощі в процесі навчання, не логічне мислення, незв’язана мова і т. д. Якщо ви помітили, що дитина перестає спілкуватися з іншими людьми, має агресивну поведінку, не підтримує особисту гігієну, негайно зверніться до фахівця-психотерапевта.

Більше 30% всіх психічних проблем виникають у дитинстві та підлітковому віці. 10-15% школярів страждають від психоемоційних проблем, таких як занепокоєння, стрес, переїдання і розлад харчової поведінки.

Будьте уважні до здоров’я своїх дітей!

Психічне здоров’я дитини і фактори ризику його порушення (Відео)