Для новоспечених батьків важливий кожен день малюка. Чергове ранок може принести зміни в навичках і уміннях. Дуже важливо розвиток дитини 4 місяці життя – фізичне, психічне. Масаж, таблиця зріст і вагу, харчування і режим дня – ось про що розповість вам ця стаття.

Фізичний розвиток дитини в 4 місяці життя

 • Велика частина діточок до чотирьох місяців втрачає новонароджені рефлекси. І це нормально. Малюк вже не піднімає ручки при несподіваному бавовні. Але якщо у вашій ситуації ще є рефлекс Моро, то не варто сильно переживати. Педіатри допускають згасання і в 5 місяців.
 • Чотиримісячний малюк щохвилини намагається контактувати з навколишнім світом. В його ручках вже немає гіпертонусу. Тому дитина зводить долоньки і розглядає їх. Якщо запропонувати дитині іграшку, то він буде намагатися захопити її. До п’яти місяців дитина вже повинен впевнено брати брязкальця.
 • У цьому віці дитина перевертається на животик і назад. Він утримує голівку. Якщо вкласти в його долоні пальці – малюк буде намагатися підняти торс і сісти. Але для цього навику ще дуже рано.
 • Спинка у малюка ще не зміцніла, тому не поспішайте з присаживаниями. В положенні на животі малюк піднімає голову і передню частину тулуба. Він впирається долонями і може розглянути все навколо себе. Пам’ятайте про те, що чотиримісячну дитину не можна залишати одного на пеленальному столику чи ліжка.

Психічний розвиток дитини в 4 місяці

 • Психіка малюка в 4 місяці ще дуже недосконала. Однак щодня вона змінюється і розвивається. У цьому віці дитина вже дуже добре впізнає близьких людей. Малюк повністю уособлює себе з мамою. Тому йому так потрібна турбота і любов.
 • При появі сторонньої людини малюк може насторожитися. Деякі діти в цьому віці опираються тому, щоб їх брали на руки незнайомці. Це вже говорить про формування характеру, особистості.
 • В 4 місяці дитина вже може розуміти причинно-наслідкові зв’язки. Якщо дитина бачить воду у ванні, то розуміє, що зараз його будуть купати. При появі пляшечки дитина налаштується на годування. Якщо дати дитині іграшку, але після чого її забрати – малюк забуде про цей предмет. Але коли дитина зіткнеться з ним знов – у нього спливуть спогади.
 • Дитина 4 місяців починає видавати нові звуки. Серед його промови можуть прослизати букви б, п, м. Більшу частину вигуків крихітки складають голосні звуки.

Дитина 4 місяці: розвиток і догляд (дівчинка)

Багатьох матусь хвилює питання гігієни статевих органів у дівчаток. Підмивати маляток потрібно виключно у напрямку спереду-назад. Для цього ви можете використовувати дитяче мило або спеціальний засіб. Регулярно міняйте підгузник. Інакше шкіра може почервоніти і запалитися.

Розвиток дівчаток у 4 місяці практично нічим не відрізняється від хлопчиків. Але лікарі категорично забороняють садити дитину до досягнення 6 місяців. Педіатри говорять про те, що це може мати свої наслідки. Тому не треба квапити події.
Дитина в 4 місяці: розвиток і догляд (хлопчик)

Чотиримісячного хлопчика батьки можуть почати присаживать. Але потрібно пам’ятати про те, що спинка малюка ще дуже слабенька. Якщо у вас їсть стрибуни, що відповідають даному віку, то можна користуватися ними.

Гігієна статевих органів хлопчика практично нічим не відрізняється від дівчаток. Не варто проводити якісь особливі маніпуляції. Ніколи не намагайтеся самостійно відсунути крайню плоть. Якщо у малюка є якісь тривожні симптоми, зверніться до педіатра або хірурга.

Таблиця співвідношення зросту і ваги дитини

У цьому віці у дітей ще не дуже активне життя. Тому надбавка у вазі може залишатися великою. Але вже з наступного місяця малюк буде набирати менше. Нижче наведені показники, яким повинен відповідати дитина.

Чотиримісячна дитина Зростання Вага Хлопчик 60-67.8 см 5.6-8.6 кг Дівчинка 58-67.2 см 5.1-8.1 кг

Надбавка у вазі за 4 місяць не повинна бути менше 500 грам. Верхня межа зазвичай позначається 750 гр. У зростанні малюк додасть від 2 до 3 сантиметрів.

Живлення і режим дня на четвертому місяці

 • Чотиримісячна дитина вже не проводить більшу частину часу уві сні. Малюк може спати протягом двох годин поспіль. Але після цього йому потрібен повноцінний відпочинок і здоровий сон. Вночі малюк як і раніше прокидається на годування. Але він потребує їжі вже рідше.
 • При грудному вигодовуванні кількість прийомів їжі повинна встановлювати мама. Зазвичай жінки воліють прикладати дитину до грудей на першу вимогу. Такий підхід вважається правильним. Якщо ж малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, то в 4 місяці вже можна задуматися про додаткової їжі.
 • В якості першого прикорму педіатри радять використовувати гіпоалергенні продукти: каші, фруктові соки та пюре. З чого будете починати ви – залежить від малюка. При великому наборі ваги дитячий лікар може порадити соки і пюре. Коли мова йде про недостатній масі тіла, то потрібно спочатку вводити каші.
 • Режим дня дитини в 4 місяці змінюється. Він вже стає більш стабільним. Але протягом наступних місяців будуть відбуватися інші зміни.

Масаж і зарядка

Дуже важливо приділяти увагу розвитку крихти. В 4 місяці можна провести курс масажу, якщо ви ще цього не зробили раніше. Рекомендації з його виконання повинен дати педіатр або дитячий невролог. Самостійно розминати м’язи дитини не рекомендується.

Зарядку, на відміну від масажу, мама може проводити самостійно. Створіть для малюка звичний ритуал. Після пробудження помийте крихітку і проведіть кілька вправ. Обов’язково потрібно приділяти увагу ручкам і ніжкам дитини. Покладіть малюка на животик і зробіть опору біля ніжок. Малюк буде намагатися повзти. З положення на спині допоможіть дитині піднятися і сісти. Але не давайте перебувати в цьому стані довго. Завершіть масаж розминкою пальчиків на ручках. Ці вправи будуть стимулювати дрібну моторику.

Протягом четвертого місяця ви помітите за своєю дитиною великі зміни. Деякі діти в цьому віці починають повзати. Однак це виняток, а не правило. Піклуйтеся про своє маля, успіхів!