Розвиток дитини першого року життя

Перший рік життя дитини є дуже важливим для його розвитку. Саме в цей час у нього активно розвиваються здібності слухати, розглядати, тактильні відчуття і смакові рецептори, моторика і поведінкові особливості. Для малюка все є новим і самі звичайні предмети, звуки або явища викликають сильне цікавість і породжують наступний висновок про те, що відбувається у підсвідомості. Для правильного розвитку новонародженого в перший рік життя батькам необхідно з усією відповідальністю підійти до його розпорядку дня і виховних моментів.

Розвиток дитини першого року життя

Періоди розвитку дитини в перший рік життя

Зміст:

  • 1 Періоди розвитку дитини в перший рік життя
  • 2 Перший рік життя дитини по місяцях
  • 3 Перший рік життя дитини поради батькам:
  • 4 Перший рік життя. Навчальне відео

Швидкі темпи розвитку дітей викликають зміни в їх загальному поведінці. Виділяють кілька етапів по місяцях: до 3, 3-6, 6-9, 9-12. На кожному з цих етапів стоять різні завдання розвитку та виховання дитини, різний режим дня.

Основні завдання організації життєдіяльності дітей у віці до 3-х місяців:
— організовувати сон, годування, активне неспання з певним режимом;
— вчити засипати без додаткових впливів;
— розвивати органи чуття зорових і слухових;
— формувати загальний емоційно-позитивний стан дитини і голосові реакції;
— розвивати моторику дитини;
— запобігати виникненню негативних звичок (смоктання пальців, засинання на руках та інше);
— здійснювати оздоровчі та загартовуючі процедури.

Перший рік життя дитини по місяцях

Режим дня складається з наступних елементів: активне неспання, сон, годування. Правильним є таке чергування: після сну — годування, після годування — активне неспання. До трьох місяців дітей годують кожні 3 години. Тривалість сну повинна складати близько 1,5 години. Спати потрібно 4 рази.

 

З 3 місяців дитина повинна спати при відкритій фрамуги, потім на веранді (температура не нижче 10°). У період неспання проводяться з дітьми заняття: розвиток предразговорных голосових реакцій, розвиток слухової і зорової зосередженості в спеціально відведений для цього час (через 15-20 хвилин після годування і за 20-25 хвилин до дітей укладання спати). З 2,5 місяців в манежі або ліжку до спеціальних стійок розміщують іграшки, зручні для захоплення дитиною (кільця з прив’язаними до них дрібними іграшками або брязкальця). В цей час малюк намагається тримати голову, вчитися розрізняти емоції, робить активні рухи руками і ногами, реагує на мамин голос, і найприємніше — усміхається.

З 3-х до 6 місяців годують дитину кожні 3 години: кількість годувань – 6 разів. Загальна кількість сну 16,5-16 годин. В період активного неспання з дітьми проводяться в ігровій формі індивідуальні ігри-заняття. Малюк намагається самостійно перевертатися і повзати на животі. Батькам у цей період життя малюка необхідно особливу увагу приділяти його фізичного розвитку та практикувати масаж і зарядку.

Організація життя дітей з 6-7 місяців до 9 місяців відбувається за режимом з триразовим, 10 – з дворазовим денним сном. В цей час необхідно почати вводити прикорм. У дитини почнуть активно розвиватися смакові рецептори. Малюк вже впевнено сидить, повзає на четвереньках, що допомагає йому відкривати все нове і нове. Необхідно продовжувати розвивати рухи, робити масаж і гімнастику, розвивати дії з предметами (іграшками), розвивати мовлення (звуконаслідування), проводити заняття з картинками, розігрувати жарти, допомагати спостерігати за навколишнім світом, влаштовувати музичні заняття, а також дидактичні ігри по сенсорному розвитку.

У період 9 -12 місяців більшість дітей вже починають ходити, що, безперечно, радує, але і доставляє багато клопоту батькам. У дитини зросла працездатність і зміцніла його нервова система, що позначилося на час його неспання. Малюк починає проявляти інтерес до об’єктів живої і неживої природи. В цей період у дитини закріплюються всі вміння, набуті раніше. Розвивається мова, спочатку звуки, а потім і слова все частіше можна розрізнити в мові маляти.

Розвиток дитини першого року життя

Перший рік життя дитини поради батькам:

— стимулюйте дітей до самостійного ходіння;
— виховуйте сміливість ходити, бігати;
— залучайте дітей до різноманітних дій з предметами: тримати ложку, чашку, гребінцем причісувати волосся, нанизувати кільця на пірамідку, брязкати брязкальцями, дзвонити дзвіночком та інше;
— заохочуйте дітей до багаторазового повторення одних і тих же дій: закривати коробку кришкою, кидати і піднімати м’ячик, качати ляльку, годувати зайчика та інше;
— навчайте дитину діяти з двома предметами одночасно виконувати дві дії;
— розвивати координацію рухів рук і ніг;
— вчіть контролювати свої дії: стукати предмет про предмет, нанизувати або збирати намистини, камінці;
— залучайте дітей до обстеження предметів: обмацувати, розглядати з різних сторін, стукати, нюхати, пробувати;
— називайте всі дії дитини словами;
— стежте за дотриманням правил безпеки життєдіяльності (не давайте дрібних іграшок, надійно ховайте ліки, миючі засоби, парфумерію тощо);
— заохочуйте дитину до самообслуговування: повторювати дії дорослого в одяганні, роздяганні, вмиванні, прибирання іграшок, триманні ложки, користуванні серветкою, носовою хусткою;
— організуйте різноманітні мовні ігри: звуконаслідування («Як нявчить кошеня?», «Хто гавкає?», «Скажи, як я», «Хованки»), на активізацію словника («Чарівний коник», «Хто в будиночку живе?», «Дізнайся, що це?»);
— показуйте предметні та сюжетні картинки (з двома дійовими особами: дівчинка і кошеня, хлопчик і собака);
— читайте пісеньки, віршики, стимулюйте виконання рухів за їх змістом;
— заохочуйте дітей називати знайомі предмети і дії словами (дай, на, молоко, мама, баба, тато);
— називайте правильні слова (собачка, кішечка), а потім звуконаслідування (гав-гав, кіс-кіс);
— не повторюйте за дитиною її власних звуконаследований, примітивних слів-складів;
— розглядайте з дитиною ілюстрації в дитячих книжках великого розміру;
— не давайте дитині одночасно багато іграшок (не більше 2-3), вчіть їх порівнювати за розміром, кольором;
— залучайте дітей розглядати себе в дзеркалі, одяг, взуття, частини тіла;
— привчайте до охайності, дотримуватися чистоти рук, обличчя, одягу;
— розповідайте казки «Дід і баба», «Ріпка», «Колобок»;
— співайте кожен вечір на ніч колискові пісні;
— дотримуйтеся постійного режиму дня.

Батькам необхідно оточити дитину увагою, турботою і любов’ю. Це три найголовніших складових правильного розвитку малюка і його психічного стану в перший рік життя. Вам разом з дитиною доведеться дізнатися багато нового і цікавого.

Перший рік життя. Навчальне відео