Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

Для процесу словотворення необхідні розвинені м’язи губ, щік, мови і рота в цілому. Саме тому розвиток мови слід починати з раннього віку, а не з того моменту, коли дитина починає говорити свої перші аму. Для цього роботу слід проводити за різними методиками: розвиток правильного дихання, гімнастика для губ і язика, збільшення словникового запасу з кожним днем. Навіть активні ігри сприяють розвитку основ для мови.

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

 

Методика розвитку промови дітей дошкільного віку

Зміст:

  • 1 Методика розвитку промови дітей дошкільного віку
  • 2 Як навчити дитину вимовляти літери Р, Л, Ш, Ж
  • 3 Підступні звуки Л, Ш, Ж, Р
  • 4 Повторюша. Мультфільм на звуконаслідування і розвиток мови у дітей (Відео)
  • 5 Розвиток мовлення. З чого почати? Каже експерт(Відео)
  • 6 Як виправити вимови звуку «Р» у дітей дошкільного віку. (Відео)

 

 

1. Дихальна гімнастика.

 

За допомогою спеціальних вправ мами розвивають у своїх дітей силу голосу, м’язи рота, правильні ритми дихання, а також гімнастика покращує роботу серця і органів кровообігу. За рахунок правильного дихання можна підвищити резистентність організму до різних простудних захворювань. Контролюйте вдих і видих дитини. Потрапляти повітря в організм через ніс, а виходити – через рот.

 

2. Ігри з мильними бульбашками.

 

Мильні бульбашки викликають захоплення у людей всіх віків, тому їх доцільно використовувати в якості гри і для розвитку мовлення. За рахунок видування бульбашок через колечко, соломинку або трубочку у дітей розвиваються м’язи губ і щік. Взагалі, з мильним розчином можна просто грати.

 

3. Заняття з дудочками.

 

Використання музичних інструментів, звук яких з’являється за рахунок дихання, – вдалий спосіб навчити дитину говорити правильно. Саме дудки і свистки розвивають не тільки м’язи рота, але і процес дихання в цілому. Можна придумати завдання з виконанням різних звуків. Для цього дітям доведеться використовувати різні типи дихання, а подих – і є основа для мови.

 

4. Вправи зі свічками.

 

Звичайна свічка є незвичайним атрибутом різних урочистостей. Задути свічку для дитини є цілим ритуалом, а головне, це вправа корисно для губ і органів дихання. Можна не просто задувати полум’я, а, навпаки, намагатися дути так, щоб вогник не погас. Можна контролювати своє дихання, відходячи від свічки все далі і далі. Завдання з вогнем можуть бути які завгодно, але все це має відбуватися під суворим контролем дорослого.

 

5. Ігри з легкими предметами.

 

В якості допоміжних предметів для розвиваючих ігор можуть слугувати кульки пінопласту або зім’яті паперові кульки. Завдання можуть бути різними: можна побудувати ворота і намагатися задути в них паперовий м’яч, а також спробувати зрушити пінопластові кульки з місця. При цьому, як і у вище описаних завданнях, розвиваються органи дихання та м’язи рота.

 

6. Звуконаслідування.

 

Улюблене вправу для розвитку мовлення у дітей – це звукова гімнастика. Познайомте дітей з тваринами і з їх голосами, можна показувати картки з картинками, відвідувати звіринці і зоопарк, використовувати іграшки, різні ілюстровані журнали та інші відповідні предмети. Показуючи тварина, називайте його і зображайте звуки. Коли дитина запам’ятає більшість, можна просто попросити показати, як «говорить» той чи інший звір. Інтерес буде викликаний у дитини однозначно!

Розвиток мовлення дітей дошкільного віку

 

7. Вправи зі звуками.

 

Суть полягає в умінні правильно говорити. Вивчати букви та звуки можна в ігровій формі. Для цього необхідно придумати кілька завдань. Прикладом можуть служити наступні:

• Як гарчить тигр? Відповідь: Р-Р-р

• Як сичить змія? Відповідь: Ш-ш-ш.

• Як ми дивуємося? Відповідь: О-О-о.

Таких питань можна скласти безліч. Допомагайте дітям, подыгрывайте, веселіться разом, а головне – з користю!

 

Як навчити дитину вимовляти літери Р, Л, Ш, Ж

 

Часто у дітей виникають проблеми саме з цими звуками. Батьки впадають у паніку, починають шукати дорогих логопедів. Але часто ця проблема досить просто вирішується, і залучення професіонала не вимагає. Логопед необхідний у тому випадку, якщо ні які дії батьків не допомогли.

Для початку варто усвідомити, що постановка правильної і грамотної промови дітей залежить від того, наскільки часто з ними розмовляють дорослі. Батьки повинні просити дитину коментувати все, що він робить або бачить, виправляючи помилки у вимові звуків і закінчень.

При цьому і самі дорослі повинні проговорювати свої дії. Необхідно зацікавити дитину в розмові, підтримувати діалог і спонукати розповісти щось ще.

Читання книг і спів дуже добре впливає на розвиток мовлення. Ці заняття допоможуть дитині запам’ятати правильну вимову слів і звуків.

Обов’язково потрібно займатися з дитиною артикуляційною гімнастикою. Вводити ці вправи для заняття з малюком треба ще в дитинстві. Дитина повинна бачити і намагатися повторити за дорослим рухи язика, губ і щік.

Старші діти можуть грати в спеціальні ігри, розроблені логопедами. Можна попросити малюка:

— облизати губи по колу, неначе він поїв смачного варення;

— погудіти як паровоз, склавши губи трубочкою;

— облизати тарілочку, як це робить кішка;

— показати мовою чашечку: покласти язик на нижню губку, розширити його, піднявши кінчик і краї язика у формі чашки, все це допоможе у розвитку мовлення дітей.

 

Підступні звуки Л, Ш, Ж, Р

 

Звук Л.

 

Цей підступний звук діти часто замінюють звуком Ст. Відбувається це із-за порушень в проходженні повітряних потоків і поганий еластичності мови. В цьому випадку допоможе цокання мовою і видування повітря з силою через трубочку з губ.

 

Звук Ш.

 

Для того щоб дитина навчилася говорити шиплячі звуки треба показати йому вправи спрямовані на розтягування губ і імітацію жувальних рухів.

 

Звук Ж.

 

Потрібно вивчити декілька віршиків з цим звуком. Слова треба вимовляти повільно, промовляючи «ж». Можна просто дзижчати, зображуючи жука.

 

Звук Р.

 

Цей звук є найпоширенішим, серед підступних букв. Тут може допомогти тільки правильне розташування мови і губ. І часте повторення слів, віршів і скоромовок з цим звуком.

 

Показання для звернення до логопеда

 

До фахівця необхідно звернутися:

1. Якщо дитина 8 місяців не показує на маму, коли його про це просять і не відволікається сам, коли його кличуть.

2. До двом року дитина так і не почав розмовляти.

3. У 2,5 роки малюк не може висловлюватися дитячими елементарними фразами, наприклад, міша бух – ведмідь упав.

4. У три роки у дитини сильне слиновиділення або він не може утримувати губи в усмішці.

5. Після трьох річного віку дитина продовжує спрощувати і перекручувати слова, наприклад, гулі-гулі замість гуляти.

6. До чотирьох років дитина спотворює склади до невпізнання, говорить занадто м’яко або дуже твердо.

7. При вимові з’являються хлюпають звуки, повітря як би йде в бік, або дитина говорить в ніс.

8. Дитині не вистачає повітря при розмові, і малюк вдихає повітря на середині слова.

Важливо не упустити момент і під час звернутися до логопеда. Виправити дефекти мовлення краще до поступлення в школу. Так дітям буде простіше засвоювати новий матеріал, не відволікаючись на заняття з логопедом.

 

Повторюша. Мультфільм на звуконаслідування і розвиток мови у дітей (Відео)

 

Розвиток мовлення. З чого почати? Каже експерт(Відео)

 

Як виправити вимови звуку «Р» у дітей дошкільного віку. (Відео)