Розвиток самостійності у дітей молодшого дошкільного віку

Розвиток самостійності у дітей молодшого дошкільного вікуКожен батько мріє розвинути самостійність у дітей. Соціальна адаптація, контроль і відповідальність за свої вчинки слід прищеплювати дитині з ранніх років. Своє «я» маленька людина починає усвідомлювати вже до трьох років. А до п’яти йому стає важлива думка оточуючих, як він виглядає і якої він статі. Часто батькам здається, що їх малюк росте дуже впертим і незговірливим. Це не так. Це лише період становлення вашого крихти. Які ж справи вже можна доручати такій дитині? І коли слід починати?

Розвиток самостійності у дітей молодшого дошкільного віку

Розвиток самостійності у дошкільника справа непроста, вимагає терпіння і розуміння. Не варто забувати, що все колись робили перші кроки, вперше чистили зуби і зав’язали шнурки самі. Заохочення і підтримка найважливіше на даному етапі. Чого ж можна навчити дитину?

Формування самостійності

Зміст:

 • 1 Формування самостійності
 • 2 Навчальна самостійність
 • 3 Пізнавальна самостійність
 • 4 Як і коли виховувати самостійність в дитині? (Відео)

Розвиток самостійності у дітей молодшого дошкільного віку

 • Розвиток мовлення – важливий етап у розвитку самостійності у дитини. Книжки – забавлянки для найменших, прості веселі вірші та загадки, різнокольорові кубики з літерами – все це можна придбати в найближчому книжковому. Азбука для дошкільнят, казки і малювання з елементами маленьких історій – допоможуть розвинути фантазію і захопити новими видами творчості.
 • Можна підібрати прості вправи в ігровій формі для розвитку аналітичних і математичних здібностей. Зараз існує маса додатків для планшета або ноутбука, де можна потренуватися у додаванні і відніманні, вивчити усний рахунок.
 • Для гармонійного росту дитини потрібно починати ранок з зарядки і водних процедур. Два ці нескладні заходи допоможуть виробити режим сну-пробудження і зміцнять організм. Прекрасним придбанням також стане велосипед. Після садка і у вихідні дні так здорово прокотитися з батьками в парку!
 • Що стосується домашніх обов’язків, у цьому віці дитина вже цілком може самостійно вимити за собою чашку і тарілку після їжі, застелити постіль, прибрати іграшки. Під наглядом батька розмістити речі в шафі. Важливо показати малюкові, що його допомога дуже важлива і похвалити. Якщо не виходить – допомогти.
 • І ось, режим дня дитини сформований, він росте веселим і здоровим і самостійним – не за горами перший клас. Як підготувати дитину до школи, щоб він справлявся з домашніми завданнями і не перевтомлюватися? Міг сам приймати рішення і ділитися з батьками накопичилися за день враженнями?

  Навчальна самостійність

  Розвиток самостійності у дітей молодшого дошкільного віку

   

  • Не варто забувати, що сім років – це ще не дорослий. Яким би самостійним не здавався маленька людина – а вислухати і підтримати завжди потрібно. Прості питання, які здаються незначними, допоможуть зрозуміти, що відчуває дитина, чи не занадто сильно втомлюється під час занять і чи все добре у нього складається у відносинах з класом і вчителями. Наприклад, «З ким ти сидиш за однією партою?», «З ким вже подружився?», «Є улюблений викладач і який урок він веде?»
  • Заняття з дитиною до школи вже дають свої плоди. Він допитливий і цікавиться навколишнім світом. Важливо зберегти цей інтерес – придбання розвиваючих дитячих іграшок типу «Шпитальці» або «Модель сонячної системи» допоможуть більш наочно засвоїти матеріал, який рано чи пізно будуть давати дітям у школі. Сам батько також може безпосередньо брати участь у процесі – показати цікаві досліди або розповісти для чого потрібен той чи інший предмет, припустимо, набір юного фізика.
  • Не варто бути занадто нав’язливим – уроки школяр повинен робити сам. Від родичів потрібна лише періодична перевірка.
  • І знову домашні обов’язки. Дитина підріс – відповідно він може і вміє набагато більше. Наприклад, допомогти мамі накрити на стіл, почистити картоплю, прибрати у своїй кімнаті. Навантажувати звичайно не варто – але і той необхідним мінімум, що в його силах – буде неоціненною допомогою, особливо у великій родині.
  • Коли дитина буде стикатися з тим, що у нього щось не виходить, чути можливі негативні відгуки про своїх діях важливо пам’ятати – все що він робив, робив він сам. Слід надати йому можливість подумати про наслідки своїх вчинків і слів, і зробити висновки про ситуацію, що склалася.

  Читайте також: Що подарувати дитині на день народження

  Пізнавальна самостійність

  Розвиток самостійності у дітей молодшого дошкільного віку

 • Зручним прийомом для розвитку самостійності в будь-якому віці служить плакат з нагадуваннями. Можна розкреслити аркуш ватману по дням тижня, прикрасивши його малюнками та кольоровими наклейками. Скласти невеликі нагадування з урахуванням того, чим би хотів займатися дитина.
 • Окремо виділити дні, присвячені позакласним заняттям – гурткам або тренувань. До речі, вони як раз є окремою темою для розмови. Уважне спостереження за тим, що цікаво для школяра, які у нього улюблені предмети та іграшки дадуть підстави для вибору цікавого і корисного проведення часу після школи.
 • Вироблення самостійності у дитини – запорука того, що він виросте креативним, сильною і незалежною людиною, здатним тверезо оцінювати свої вчинки і будувати плани.

  Як і коли виховувати самостійність в дитині? (Відео)