Розвиток усного мовлення дитини

Розвиток усного мовлення дитиниЯк зрозуміти, про що говорить малюк? Чи варто звертатися увагу на дитячі крики? Чи розуміє дитина мова дорослих? Цими питаннями задаються багато батьків. Слід детальніше розповісти про розвиток усного мовлення у дитини з моменту народження і до двох років.

Етапи розвитку мовлення у дітей:

Зміст:

  • 1 Етапи розвитку мовлення у дітей:
  • 2 Форми розвитку мовлення дитини
  • 3 Гри на розвиток мовлення у дітей від 1 до 2 років

Період криків у немовляти. З народження і до трьох місяців дитина спілкується з допомогою крику. Основна функція крику – висловити дискомфорт. В основному, це холод, біль, потреба поспати, поїсти. Малюк приваблює мамине увагу. Варто мамі підійти, крик посилюється. Отримавши бажане, малюк заспокоюється. Так у неї формується вміння спілкуватися.

Мамі не слід бути мовчазною і думати, що малюк нічого не розуміє. Все, чого навчається дитина, він отримує від мами і дорослих в цей віковий період. Зір і слух в нього активні з перших днів життя. Тому мама може промовляти всі дії словами.

Дитина намагається висловити свої емоції, у віці одного місяця він вже здатний посміхатися. Далі з’являються мімічні вирази емоцій. Малюк піднімає брови, махає ручками і ніжками.

 

Період дитячого гуління це наступний етап розвитку мови – з 3 місяців до півроку. З’являються звуки, звані гулением. У промові багато голосних. Мама продовжує говорити з дитиною у відповідь на його гуління, повторюючи його нескладні склади. Дитина із задоволенням йде на такий діалог. Добре співати дитині пісні, потішки, розповідати віршики та казки. Малюк з цікавістю оглядає іграшки, тепер їх можна вішати над ліжечком. Розвивається хапальний рефлекс, дитині важливо маніпулювати іграшками, перекладати їх.

Форми розвитку мовлення дитини

Ранній лепет — з 6 до 10 місяців. Дитина почав з’єднувати склади, з’явився лепет. До 6 місяців у багатьох малюків формується перший склад ма або ба. Малюк продовжує вести діалог з мамою, наслідуючи їй. Можна грати в ладушки. Необхідно також дитині розповідати про предмети в його полі зору, описувати їх. Дитина намагається кинути іграшку. Малюка можна попросити сісти, лягти, взяти іграшку, він із задоволенням відгукується на прохання. З’являється здатність показувати на предмети пальчиком.

Дитина знає, як його звуть, відгукується на ім’я.

Період лепетних слів це наступний етап розвитку мови – з 10 місяців до року. Дитина продовжує лепетати, але тепер вже з наголосом і з інтонацією. Спілкування як і раніше дуже важливо для дитини. Можна гратися в сюжетні ігри – покласти ляльку спати, одягнути ведмедика. Малюки вже добре розуміють, про кого з родини йде мова. Дитина сам може вимовляти перші звуконаслідувальні слова: га-га, ав-ав. З’являються свідомі жести, дитина розуміє прохання – «погладь кицю», «помахай бабусі ручкою».

Період пізнього лепету – з року до півтора-двох років. В цьому віковому періоді важливо вправлятися у розвитку дрібної моторики. Малюк може м’яти пластилін, займатися малюванням, перебирати в руках дрібні предмети. Важливо також тренувати артикуляційні м’язи щік і губ. У цьому допоможуть різні свистячі іграшки, губні гармошки, мильні бульбашки. Після лепетних слів у дитини починає формуватися мова.

Мова – це новий період розвитку, і при появі мови дитина як би починає своє мовленнєвий розвиток з нуля. Батькам навіть може здатися, що дитина зовсім перестав говорити. У цей період корисно читання і обігрування віршів разом з дитиною, використовуючи різні жести й інтонації.

Запропонована періодизація розвитку мови дуже приблизна. Не варто забувати, що формування мови у кожної дитини – процес дуже індивідуальний. Але багато чого при становленні мови залежить від батьківського активності. Тому батькам варто звернути увагу на розвиваючі заняття з малюком з моменту народження.

Ігри на розвиток мовлення у дітей від 1 до 2 років