Давньосхідні мудреці вважали, що душа людини знаходиться на кінчику середнього пальця. Коли народжується малюк, ручки стиснуті в маленькі кулачки. Дуже важливо, що пізнають від навколишнього світу ці пахнуть ніжністю долоньки. А для правильного програмування розвитку малюка необхідно знати, що таке дрібна моторика рук і чому так важливо її розвивати.

Що таке дрібна моторика рук?

Якщо звернутися до тлумачного словника, то ви знайдете наступне визначення: «Дрібна моторика — сукупність скоординованих дій людини, спрямованих на виконання точних дрібних рухів кистями і пальцями рук і ніг. Досягається скоординованих функціонуванням нервової, м’язової та кісткової систем, а також, зазвичай, зоровою системою. У застосуванні до моторних навичок руки і пальців часто використовується термін «спритність».

У повсякденності звичніше співвідносити поняття дрібної моторики з появою і удосконаленням хватального рефлексу у малюків, умінням утримати і перекласти брязкальце, вивченням форм і розмірів, структури і температури предметів. Важливо, і це батьки поступово помічають, чим різноманітнішим буде тактильний світ навколо дитини, тим швидше дитина розвивається і навіть починає лепетати».

Спостереження за малюками в інституті фізіології дітей і підлітків АПН виявили безпосередній зв’язок між руховими імпульсами рук і розвитком мовлення. Ніж швидше розвивається моторика рук, тим швидше малюк заговорить.

Вікове розвиток моторики дитини

Вік Уміння дитини 8 міс. – рік великим і вказівним пальцем малюк підчіплює дрібний предмет 10 міс. – рік малюк розуміє, що тримаючи предмет-іграшку в руці можна ще з нею і грати 10 міс. – 1,3 року малюк копіює маніпуляції дорослих з предметами (заважає ложкою по каструлі) 11 міс. – 1,4 року малюк пробує себе у малюванні Рік – півтора малюк гортає сторінки (по кілька за раз), впевнено тримає олівець, може сам тримати чашку, ложку, розгортає упаковки; будує вежі з кубиків 1,4 – 1,6 року малюк починає розуміти принцип відкрутити-закрутити (кришка від пляшки, болти і гайки) 11,5 – 1,8 року малюк нанизує кільця на палицю пірамідки не дотримуючись послідовність 1,7 – 1, 10 року будує пірамідку і бурить її, старанно перевертає кожну сторінку книги 1,7 – 2 роки малюк ловить предмети в русі (мильні бульбашки) Півтора – 2 роки малюк співвідносить дрібні деталі з дрібними отворами, рве папір 1,10 міс. – 2 роки малюк вистачає м’яч у русі, продевает шнур в дірочки (шнуровка) 1,11 – 2 роки малюк переливає і розливає воду з ємкостей 2 роки малюк будує високі пірамідки з кубиків (до 6 деталей)

Звичайно дані таблиці – це не строгі рамки розвитку дитини. Не варто впадати в паніку, якщо малюк не цікавиться пірамідкою, може він просто обожнює нанизувати намистини або вкладати предмети в ємності. Однак якщо малюк зовсім неуважний, не бажає сприймати тактильні гри, це привід звернутися до фахівців.

Розвиваємо моторику: працюємо з долоньками малюка

Дитина – істота вкрай допитливе. Його цікавить ВСЕ! І насамперед дитина буде прагнути доторкнутися до улюбленого предмета. Чому? На подушечках пальців розташовані тисячі нервових закінчень. Торкаючись об’єкта уваги, ці закінчення тут же передають інформацію про предмет в головний мозок, де відбувається її обробка і оцінка. Який предмет: шорсткий або гладкий, теплий чи холодний, округлий або гострий, як реагують оточуючі.

З перших днів життя, коли мама погладжує долоньки дитини, вже йде активний розвиток мозку дитини. Вчені довели, що в перший рік життя маля сприймає стільки інформації, скільки ж за наступні сім.

Так само відомо, що нервові закінчення лівої руки з’єднані з правим півкулею головного мозку, а правої руки — з лівим. Якщо ви хочете розвивати у дітей мислення і прагнення до точних наук, приділяйте більше уваги правою долоньці. Виховати чуттєву натуру, схильну до мистецтв допоможе розвиток нервових закінчень лівої руки.

Найбільш прості та ефективні способи опрацювання дрібної моторики у дітей:

  • ігри-плекання (сорока-білобока, цей пальчик, три криниці);
  • спеціальні іграшки;
  • заняття з крупою;
  • ліплення (пластилін, спеціальне тісто, домашнє тісто);
  • пальчикові фарби (звертайте увагу на якість, малюк звичайно ж захоче їх продегустувати) та ін.

Послідовна турбота і тренування рук малюка – запорука правильного виховання й становлення особистості. Заняття з малюком принесуть величезне задоволення. Його перші відкриття і правильні дії доставлять невимовну радість, як малюкові, так і близьким. Якщо в дитинстві прищеплювати інтерес до всього нового через тактильну роботу, то і в майбутньому дитина буде прагнути до пізнання та самореалізації.