Шизофренія у дітей ознаки, симптоми, лікування

Ознаки шизофренії у дітей

Зміст:

  • 1 Ознаки шизофренії у дітей
  • 2 Шизофренія у дітей симптоми і ознаки
  • 3 Як лікується шизофренія у дітей?
  • 4 Дитяча шизофренія — симптоми і діагностика (Відео)

Шизофренія у дітей ознаки, симптоми, лікування

Шизофренія у дітей — це особлива форма існування особистості. Медичне визначення шизофренії таке: хронічна психічна патологія, яка характеризується поєднанням специфічних особистісних змін з різними продуктивними психопатологічними розладами.

Шизофренія у дітей зустрічається значно рідше, ніж у дорослих. За різними даними показники поширеності шизофренії у віці до 14 років становлять від 1,5 до 6 на 1000 дитячого населення і значно поступаються відповідним показникам серед загальної популяції.

Причини, що викликають шизофренію, а також патогенетичні механізми її розвитку ще недостатньо вивчені. В основі захворювання лежать психотравмуючі фактори, які діють в ранньому дитячому віці, також несприятливі соціальні умови розвитку дитини.

Генетичні фактори відіграють свою роль при виникненні шизофренії і дозволяють встановити високий поріг ризику захворювання для різних груп родичів хворого. Ризик захворювання шизофренією для родичів першого ступеня споріднення (батьки, діти, брати і сестри) збільшується приблизно в 10 разів.

У той же час немає ніяких підстав вбачати спадкову обтяженість шизофренії як вирішальний фактор у виникненні хвороби, оскільки реалізація спадкових детермінант відбувається у взаємодії з низкою негативних зовнішніх факторів.

Шизофренія у дітей симптоми і ознаки

Шизофренія у дітей ознаки, симптоми, лікування

Симптоми і синдроми, які складають клінічну картину шизофренії у дітей, настільки різноманітні, що практично при ній спостерігаються всі наявні психопатологічні розлади. Вікові особливості клінічної картини шизофренії у дітей значною мірою обумовлені порушенням психічного розвитку дитини під впливом хворобливого процесу.

У більшості хворих шизофренією дітей чітко виражені зниження психічної активності, аутизм, емоційне виснаження, неадекватність поведінки, часто агресія, недостатність інтелектуального розвитку.

Необхідно відзначити, що основні закономірності шизофренії у дітей характеризуються зрушенням психопатологічних розладів менш глибоко, на цілий психотичний рівень, ніж у дорослих. Продуктивна симптоматика шизофренії в дитячому віці характеризується проявами, що характерні для цього захворювання у дорослих, проте окремі симптоми і синдроми проявляються в незавершеній формі.

Є ряд чинників, які провокують шизофренію в дитячому і підлітковому віці:

— Пубертатний період — як фактор ризику при виникненні шизофренії;

— Лихоманка, різні вірусні інфекції, які можуть спровокувати шизофренію;

— Черепно-мозкові травми — пізніше можуть дати наслідки;

— Соціальні фактори, психічні травми (смерть рідних, насильство), соціальна відчуженість від однолітків, суспільства;

— Прийом великих доз алкоголю і наркотичних засобів.

Ключовим моментом шизофренії є розпад психічної діяльності, в результаті чого відбувається втрата внутрішньої єдності інтелекту, емоцій і вольових функцій, також втрачається зв’язок особистості із зовнішнім світом.

Такі діти втрачають контакт з навколишнім світом, вони стають відчуженими, замкнутими, майже не спілкуються з однолітками, нічим не цікавляться. Вони знаходяться в своєму внутрішньому світі, іноді їх «Я» роздвоюється.

Все це призводить до труднощів у навчанні, не повного взаєморозуміння з оточуючими людьми. Якщо батьки вчасно не звернеться до лікаря за допомогою, протягом шизофренії може бути важким і прогресуючим, мати несприятливий прогноз захворювання. У хворих дітей можуть з’явитися галюцинації, нав’язливі думки або стану. Нерідко бувають випадки суїциду.

Шизофренія у дітей ознаки, симптоми, лікування

Як лікується шизофренія у дітей?

Що робити батькам?

Є підтримуюча терапія, яку призначить лікар і яка пізніше призведе до ремісії — тимчасовому поліпшенню психічного стану дитини. Ремісія може тривати від кількох тижнів до кількох років, залежно від сприятливих чи несприятливих зовнішніх факторів.

Що робити батькам — однозначної відповіді немає на це питання. Тільки одна незаперечна істина: варто любити свою дитину і приймати його таким, який він є. Одна з проблем сучасного суспільства — нетерпимість до психічно хворим, антигуманне ставлення до них, одночасно є страх і недовіру громадськості до психоневрологічним установ, зокрема до лікарів-психіатрів.

Адже головним лейтмотивом медичної психіатричної допомоги є примусові дії щодо такої категорії пацієнтів.

Однак, незважаючи на наявні в суспільстві негативні стереотипи щодо психіатричної служби, держава надає повною мірою допомогу всім, хто її потребує, особливо дітям. У будь-якій розвиненій країні світу діє закон про психіатричну допомогу, який регламентує правила надання допомоги психічно хворим пацієнтам, захищає їх права, чітко визначає правила госпіталізації хворих у психіатричні установи.

Держава гарантує забезпечення психіатричною допомогою та соціального захисту психічно хворим, визначає конфіденційність відомостей про стан психічного здоров’я. Держава всіляко сприяє збереженню психічного здоров’я нації, оскільки це одна з першочергових задач, що стоять перед ним, адже соціальне значення охорони психічного здоров’я неможливо переоцінити.

Дитяча шизофренія — симптоми і діагностика (Відео)