Скарлатина у дітей симптоми, лікування, профілактика, ускладнення

Скарлатина у дітей — кожен відповідальний і добропорядний батько переживає за своїх дітей та їх здоров’я. У ранньому віці імунітет дитини дуже слабкий, і він легко піддається різним вірусним та інфекційним захворюванням. Дані захворювання дуже шкідливі і небезпечні для ще незміцнілого організму.

Однією з найпоширеніших і неприємних хвороб є скарлатина. Це гостре вірусне захворювання, що зустрічається переважно у маленьких дітей до 10 років. Існує так само можливість сприйняття і у дорослих людей, але така ймовірність захворювання значно знижується через протиборства з організму збудниками.

Скарлатина у дітей симптоми, лікування, профілактика, ускладнення

Що це за хвороба?

Зміст:

 • 1 Що це за хвороба?
 • 2 Як поширюється
 • 3 Джерела зараження
 • 4 Інкубаційний період
 • 5 Скільки днів заразний дитина
 • 6 Може заразитися дорослий
 • 7 Симптоми скарлатини
 • 8 Як виглядає і проявляється висип
 • 9 Скільки тримається температура
 • 10 Тяжкість хвороби
 • 11 Нетипова скарлатина
 • 12 Скільки разів хворіють
 • 13 Лікування скарлптины і режим
 • 14 Лікарська терапія
 • 15 Можна купати дитину
 • 16 Ускладнення
 • 17 Наслідки
 • 18 Профілактика

Скарлатина у дітей виникає внаслідок ураження організму гемолітичного стрептокока групи А Потрапляючи в кров людини, організм починає виробляти активне виділення эритротоксинов – отруйна речовина, яка миттєво розноситься по клітинам людини. Саме ці елементи викликають токсичну і септичну інтоксикацію тіла, залишаючи негативні та несприятливі наслідки для хворого.
Інфекція супроводжується виникненням відмінних і хворобливих симптомів: лущення шкіри, висип, головний біль і висока температура. Найчастіше, на перших етапах хвороби її так само плутають з ангіною і не надають належної уваги, призначаючи помилкове лікування і прописуючи непридатний курс.

Як поширюється

Передача збудника відбувається безпосередньо повітряно-крапельним шляхом – при чханні або кашлі. Існує можливість зараження і при контакті з речами, куди попало забруднення і інфекція (одяг, меблі, посуд, іграшки). Батьки або інші знайомі, які знаходяться поблизу хворого і мають контакт з ним, так само мають ризик бути ураженими бактеріями.

 

Джерела зараження

Стрептококи викликають вірус і хвороба, потрапляючи в організм дитини від безлічі різних джерел, різного рівня та структури захворювання, таких як:

 • Хворий на ранній стадії інкубаційного періоду.
 • Хворий фарингітом або ангіну, викликані стрептококом групи А.
 • Видужали людина, у якого з моменту поліпшення стану здоров’я не пройшло 3-х тижнів. Відбувається це із-за виділення бактерій в навколишнє середовище.
 • Людина, у якого повністю відсутні ознаки і симптоми захворювання. Мікроби можуть знаходитися на слизової носа і глотки, не викликаючи зараження у носія, але передаючись іншим.

Інкубаційний період

Початком виникнення хвороби і прояви симптомів служить відрізок часу в 3-7 днів, після етапу зараження. Так само існує ймовірність зниження цього періоду до одного або кількох годин. Ще рідше відбувається збільшення терміну інкубації – до двох тижнів.

За цей час єдиними і основними ознаками будуть служити – слабкість і роздратування дитини. Все це викликано внаслідок ураження нервової системи та порушення діяльності обміну речовин. Відбувається це безпосередньо до перших серйозних ознак вираження інфекції.

Скарлатина у дітей симптоми, лікування, профілактика, ускладнення

Скільки днів заразний дитина

Початок виділення збудника в навколишнє середовище відбувається з моменту прояву перших ознак. Заразний період може варіюватися від декількох днів до декількох тижнів. У разі ускладнень та погіршення імунітету, тривалість може зрости до 1 місяця. Етап повного одужання в середньому триває від 7 до 21 доби. Після чого походите різке згасання хвороби і відсутність ураження навколишніх.

Може заразитися дорослий

На щастя, новонароджені та діти до 6 років схильні до небезпеки вкрай рідко. Їх організм захищений клітинами матері, які передаються через грудне молоко і зміцнюють імунітет. Захворюють найчастіше діти переважно до 10 років, коли вони відмовляються від грудного вигодовування, і їх імунітет слабшає. Перехворівши на скарлатину, у хворого виражається довічна несприйнятливість до даних мікроелементів. Тому дорослі, які у дитинстві перенесли хворобу і інтоксикацію, мають захист, яка сприяє зниженню повторного захворювання. Проте така можливість існує з-за слабкого організму і здоров’я.

Симптоми скарлатини

Скарлатина у дітей симптоми, лікування, профілактика, ускладнення

Первинні симптоми ледь помітні і плутаються лише з нервовим розладом, звичайними головними болями і апатією. До цього не надають великої уваги, однак незабаром все це яскраво виражається візуальними і внутрішніми ознаками:

 • Висока температура і загальне нездужання, супроводжується — слабкістю, нудотою, неприємними відчуттями в м’язах і суглобах.
 • Висип на різних ділянках тіла: проявляється спочатку на шиї, а потім поширюється на спину, верхню частину рук, живіт, стегна і пахові складки.
 • Сильно виражена ангіна, яка може бути складніше і важче звичайного захворювання.
 • Візуальна зміна мови. Спочатку мова покривається білим нальотом, але незабаром стає яскраво-червоним, через що його часто називають «малиновим». Так само присутній зернистість і грубість поверхні ротової порожнини.
 • Сильне лущення шкіри уражених ділянок, яке змінює собою висип. Найбільше страждають стопи і долоні, так як шкіра там лущиться великими частинами. На шиї і тулуб пошкоджень менше – присутній висівкоподібному лущення.
 • Як виглядає і проявляється висип

  Візуально висипання схожі з численними точками блідого, червоного або яскраво-рожевого кольору. Розміщення висипки в основному представлені — щоки, пахові ділянки, згини поверхні кінцівок, бічні ділянки тіла і тулуба. На початковому етапі прояви її можна помітити лише у області зіву. Шкіра так само стає гарячою на дотик. В області ліктів, колін і під пахвами, висип дуже помітна і яскраво виражена симптомами Пастиа (освіта темно-червоних смуг згущення точок).

  Скарлатина у дітей симптоми, лікування, профілактика, ускладнення

  Через 3-7 дні після появи на заміну висипки приходить лущення шкіри на місці побледневших плям. Воно супроводжується сильною коростою і послідовним омертвлением шкіри. Його місцями є – вушні раковини, шия, лобкова область і пахвові западини. Особливо можуть постраждати долоні, пальці рук і ніг, так як шкіра там може сходити великими пластами. Повністю воно проходить через 14-21 днів, з моменту перших ознак скарлатини.

  Скільки тримається температура

  Температура і лихоманка є одними з первинних і найважчих ознак ураження. Вона з’являється дуже різко і піднімається до 38-40°С, супроводжуючись сильним головним болем і жаром. Можливі так само: марення, галюцинації і поява фебрильних судом. Зниження температури зазвичай відбувається після третього-п’ятого дня хвороби, і ще через 2-3 дні вона повністю проходить і слід поліпшення стану дитини.

  Тяжкість хвороби

  Від віку, стану імунітету, здоров’я та умовної сукупності різних факторів, скарлатина може виділятися по-різному і приносити різні тяжкості прояви. Існує всього 3 види тяжкості хвороби:

  • Легка. Симптоми інтоксикації і зараження виражені слабо і насилу помітні. Температура не піднімається вище 38 градусів, відсутні нудота, блювання і головний біль. Ангіна не супроводжується виділеннями гною, висип не так яскраво виражена, а на мигдалинах може бути відсутність нальоту. Легка форма протікає значно швидше і простіше – через 4-5 днів стан нормалізується, всі гострі симптоми почнуть різко знижуватися.
  • Середня. Скарлатина середньої тяжкості супроводжується підвищеною температурою до +39-40 градусів. У дитини з’являються головні болі, блювота, ознаки тахікардії і загальна слабкість. Висип стає більш щедрою і вираженою, забарвлення яскраве, а мигдалини і зів покриті гнійним нальотом. Іноді дитина може скаржитися на задишку, біль за грудиною – цей стан називають «Скарлатиновое серце». Зниження лихоманки і симптомів відносять до сьомого-восьмого дня хвороби.
  • Важка. Самої небезпечної і тривалої є важка форма захворювання. Фіксується вкрай рідко і завжди супроводжується повною госпіталізацією дитини. У цій формі хвороби, з-за високої інтоксикації організму і клітин, скарлатина може поділятися на септичну, токсичну і некротичну різновид. При останньої відбувається дуже небезпечне некротичне запалення мигдалин нагноєння лімфовузлів. Температура може піднімати до 40 градусів за Цельсієм, що часто супроводжується маренням і галюцинаціями, а так само може привести до летального результату.