Стоматит у дітей – симптоми, причини, діагностика, профілактика та лікування

Стоматит у дітей — група досить поширених захворювань, які лікують стоматологи, становлять захворювання ротової порожнини.

Стоматит у дітей  симптоми, причини, діагностика, профілактика та лікування

Назва ця походить отлатинского слова «стома», що означає «рот». Стоматит — це захворювання запаленої слизової ротової порожнини. Ці запалення виникають як самостійні або супроводжують інші хвороби, наприклад грип, кір, дифтерію, скарлатину, запалення легенів.

Стоматит буває в основному у дітей молодшого віку. Причому нерідко важко. Молоді батьки не можуть правильно організувати допомогу дитині в домашніх умовах. Недооцінюють вони і наслідки самолікування або несвоєчасно розпочате лікування стоматиту, а тому не завжди звертаються до лікаря, що посилюють перебіг хвороби.

Найбільш поширені стоматити у дітей — захворювання інфекційні. Персоналу дитячих садків та батькам важливо знати, що хворої дитини слід ізолювати, а заодно провести профілактичні заходи серед здорових дітей.

Для кращого розуміння особливостей перебігу захворювань, про які буде розказано, коротко про зміст поняття «ротова порожнина». Якщо встати перед дзеркалом і заглянути собі в рот, то видно, що губи, щоки, ясна, язик, піднебіння мають гладку, блискучу, зволожену поверхню. Ось ця внутрішня вистилання порожнини рота і називається слизовою оболонкою. Вона має ряд особливостей. На мові їй надає білястий колір велика кількість так званих сосочків, Ці утворення виконують різні функції — захисні, смакові і т. д.

Вологість ротової порожнини надає слина, що виділяється численними залозами. Якщо у дорослої людини слизова оболонка має ряд захисних властивостей, то у дітей, особливо молодшого віку, вона ще остаточно не сформована, легко ранима і не здатна надати повноцінного опору впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища. З іншого боку, слизова оболонка у дітей володіє більш високими відновними здібностями, ніж у дорослих.

Стоматит у дітей  симптоми, причини, діагностика, профілактика та лікування

Кандидозний стоматит (Молочниця)

Зміст:

 • 1 Кандидозний стоматит (Молочниця)
  • 1.1 Кандидозний стоматит симптоми
  • 1.2 Кандидозний стоматит лікування
  • 1.3 Молочниця у дітей профілактика
 • 2 Гострий герпетичний стоматит у дітей
  • 2.1 Гострий герпетичний стоматит симптоми
  • 2.2 Гострий герпетичний стоматит лікування
  • 2.3 Гострий герпетичний стоматит профілактика
 • 3 Інші види стоматитів
 • 4 Стоматит у дитини. Як розпізнати і лікувати Комаровський (відео)

Найбільш поширеними стоматитами у дітей є кандидоз гострий герпетичний стоматит. Кандидозний стоматит в побуті називають «молочницею» (через нальоту, схожого на кисле молоко).

Кандидозным стоматитом — хворіють діти раннього віку. Причина її виникнення – дріжджоподібні гриби. Ці гриби мають повсюдне поширення. І ротова порожнина здорової людини може їх містити, але вони не виявляють своїх хвороботворних властивостей. Хворіють ж молочницею слабкі діти або страждають яким-небудь іншим недугою.

Крім того, практично здорові діти можуть бути заражені грибом при недотриманні гігієни дитини — можливий перехід грибів від матері, через соски грудей, «пустушки», пелюшки, сорочечки та інше, за допомогою чого здійснюється догляд за дитиною.

Можуть уражатися молочницею і більш дорослі діти, після важкої і тривалої хвороби і якщо лікувалися антибіотиками. При цьому в порожнині рота розвивається так званий дизбактеріоз: багато мікробів під дією антибіотиків гинуть, а гриби, не маючи суперників, починають бурхливо розмножуватися.

Кандидозний стоматит симптоми

Спочатку захворювання ніяк не дає про себе знати. Надалі діти стають неспокійними, починають погано спати, мляво беруть груди. Більш старші діти відчувають неприємний смак у роті, відчуття гіркоти, печіння, потім може з’явитися біль при прийомі їжі, до того ж якщо вона гостра і гаряча. Зазвичай діти не температурят. В ротовій порожнині, особливо мову, щоки, губи, небо вкривається нальотом білуватого кольору. На початку захворювання цей наліт можна легко зняти.

Стоматит у дітей  симптоми, причини, діагностика, профілактика та лікування

Так як захворювання зазвичай проходить швидко і в легкій формі і за типовим ознаками легко діагностується, батьки часто не звертають особливої уваги і не поспішають до лікарів, що лікують його домашніми засобами. Часом успішно, у легких випадках його перебігу.

Однак слід пам’ятати, що не завжди в домашніх умовах можна справитися із захворюванням. При цьому гриб повністю не гине, продовжує рости і розмножуватися, проростає товщу слизової оболонки. Наліт стає більш щільним і товстим, в результаті важко знімається.

В подальшому може статися проростання гриба в стінки кровоносних судин, Гриб потрапляє в кров і розноситься в різні органи, такі як легені, печінка та ін Крім того, при рясному нальоті гриб через дихальні шляхи або стравохід може потрапити в легені, шлунок, кишечник і викликати захворювання цих органів. Ураження грибом внутрішніх органів є дуже серйозним захворюванням і вкрай важко піддається лікуванню.

Кандидозний стоматит лікування

З цих причин лікування кандидозного стоматиту, навіть у випадках легкого перебігу хвороби, необхідно проводити під наглядом лікаря-стоматолога. Лікування повинно бути спрямоване, насамперед, на ретельне видалення нальоту і створення в порожнині рота лужного середовища, так як кисле середовище створює сприятливі умови для росту і розмноження гриба.