Стрептококова інфекція у дітей симптоми лікування профілактика

Стрептококова інфекція групи B викликається бактеріями Streptococcus agalactiae. Вони відносяться до загальної флори шлунково-кишкового тракту, геніталій у чоловіків і жінок, а іноді і до горла. Стрептококова інфекція передається, зокрема, через статевий акт. Носіями цієї бактерії є 35% вагітних жінок, що призводить до частих зараженням новонароджених (до 40%).

Стрептококова інфекція у дітей симптоми лікування профілактика

Джерелом інфекції новонародженої дитини зазвичай є мати-носій, чиї сечостатеві органи колонізовані бактеріями. Іноді причиною можуть стати внутрішньолікарняні інфекції викликані недотриманням санітарно-епідеміологічних правил, таких як зараження від інших новонароджених або персоналу. Ось чому так важлива гігієна, насамперед рук медперсоналу в акушерських та неонатальних відділеннях.

Як часто зустрічається інфекція стрептокока у новонароджених?

Зміст:

 • 1 Як часто зустрічається інфекція стрептокока у новонароджених?
 • 2 Які симптоми інфекції стрептокока у новонароджених?
 • 3 Що робити, якщо у вас є симптоми неонатальної інфекції стрептокока групи B?
 • 4 Як лікар визначає діагноз неонатального сепсису стрептококів групи B?
 • 5 Які методи лікування інфекції стрептокока у новонароджених?
 • 6 Що робити, щоб не заразитися стрептококом групи B?
 • 7 Стрептокок — Школа доктора Комаровського (Відео)

Стрептококова інфекція зустрічається всередині статевих органів, приблизно у 35% вагітних жінок. Зараження новонароджених найчастіше відбувається під час проходження через родовий канал. Ризик передачі інфекції від матері, у якої присутня інфекція в піхві, становить 70%. У свою чергу, передача інфекції шляхом прямого контакту з інфікованими коливається між 17-45%. Грунтуючись на дослідженні, в середньому 10-20% новонароджених є носіями стрептокока, а ризик інвазивного захворювання становить 1-4%.

Які симптоми інфекції стрептокока у новонароджених?

Стрептококова інфекція у дітей симптоми лікування профілактика

В результаті зараження інфекція може проявлятися у вигляді безсимптомного або гострого захворювання. Як правило, симптоматична інфекція звичайно проявляється при ослабленій імунній системі. До факторів ризику при інфікуванні плода і новонародженого відносяться:

 • передчасні роди,
 • мала вага новонароджених,
 • підвищена температура тіла під час пологів,
 • інфекції сечових шляхів, цукровий діабет у матері.

 

Можливими шляхами передачі бактерій від матері до плоду є плацента, або проходження бактерій із статевих шляхів через ембріональні мембрани. Стрептококові інфекції у новонароджених типу B можна розділити на ранні і пізні.

Рання інфекція має внутрішньоутробне походження і проявляється до 7 днів після народження відбувається як сепсис (наявність бактерій у крові, що викликають генералізоване запалення тіла). Це пряма загроза життю немовляти. Може статися септичний шок, під час якого виникає лихоманка, артеріальний тиск значно падає. Іноді в ході цієї інфекції виникає вроджена пневмонія. У важких випадках вона проявляється, як важка респіраторна недостатність (RDS). Рання інфекція пов’язана з найвищою смертністю (15%) і дуже серйозним клінічним перебігом. Пневмонія зустрічається приблизно у 35-55% новонароджених з септицемією, викликаної бактерією Streptococcus agalactiae. Часто симптоми з’являються в перші години після народження.

Пізня постнатальна стрептококова інфекція зазвичай виникає після першого місяця життя дитини, іноді до 3-місячного віку. Вона проявляється в генералізованому запаленні, викликаному наявністю бактерій у крові, менінгіт, остеоартритом (частіше зміни локалізуються в стегнової або плечової кістки).

Що робити, якщо у вас є симптоми неонатальної інфекції стрептокока групи B?

Діагностика стрептококової інфекції зазвичай проводиться в акушерському та неонатальному відділенні під час постнатального спостереження за матір’ю і дитиною. Матері, у яких були виявлені позитивні культури стрептококової агалактии(Streptococcus agalactiae), та які отримали перинатальні профілактичні антибіотики, вимагають лише 24-годинного спостереження. Те ж саме стосується їх новонароджених дітей.

Однак, якщо виникнуть які-небудь скарги або тривожні симптоми, рекомендується тривала госпіталізація з метою проведення додаткових досліджень. Найбільш важливим дослідженням є аналіз крові новонародженого, який виключить або підтвердить розвивається сепсис. Також знадобиться взяти мазок з пупка, вуха, зробити морфологію крові.

При зміні слуху під час фізичного обстеження новонародженого, рекомендується провести рентгенограма легенів для діагностики пневмонії. Іноді необхідно зробити аналізи спинномозкової рідини. Порушення, які спостерігаються у цьому дослідженні, вказують на менінгіт.

Якщо ваша дитина має симптоми стрептококової інфекції, потрібна госпіталізація, внутрішньовенні антибіотики і ретельний нагляд за дитиною. Звичайно таке лікування запобігає подальшому прогресуванню захворювання та ускладнень.

Виникнення лихоманки і супутніх симптомів (наприклад, схожих на запалення дихальних шляхів) або без них, у новонароджених і дітей віком до 3 місяців, завжди повинно викликати підозру на інвазивну бактеріальну інфекцію (сепсис/септицемія). Це вказує на дуже термінову медичну консультацію у відділенні невідкладної допомоги, де дитина повинна обстежитися педіатром. Підозра на сепсис є показником негайного початку антибактеріальної терапії.

Як лікар визначає діагноз неонатального сепсису стрептококів групи B?

Деякі аналізи неонатальної стрептококової інфекції (Streptococcus agalactiae) засновані на виконанні мазка. У разі сепсису — кров, а в разі менінгіту — спинномозкова рідина, отримана під час поперекової пункції. Також можливе проведення експрес-тестів на наявність антигену Streptococcus agalactiae в будь-якому біологічному матеріалі, такому як: кров, сеча, спинномозкова рідина.

Ваш лікар може підозрювати зараження стрептококом на підставі симптомів та аномалій, виявлених у тесті. Виявлення інфекції базується на культурі та ідентифікації бактеріальних мазків з піхви і ануса, узятих у пацієнтів.

Які методи лікування інфекції стрептокока у новонароджених?

Кожна симптоматична неонатальна стрептококова інфекція небезпечна для життя, і тому завжди повинна лікуватися в лікарняних умовах. В процесі лікування використовується внутрішньовенна антибактеріальна терапія. Також доступно підтримуюче лікування, залежно від симптомів. Сепсис і важкий менінгіт необхідно лікувати у відділенні інтенсивної терапії.

Можна повністю вилікувати інфекцію стрептокока у новонароджених групи B?

Неонатальна стрептококова інфекція характеризується високою смертністю і дуже серйозним клінічним перебігом. Раннє використання антибіотиків і підтримуюча терапія істотно поліпшують прогноз. Ускладнення стрептококових інфекцій дуже небезпечні.

Що потрібно робити після закінчення лікування стрептококової інфекції групи B?

Наявність симптоматичної неонатальної інфекції вимагає більш детального дослідження ускладнень, яке зазвичай виконується під час перебування пацієнта у лікарні. Хвора дитина буде мати потребу в регулярній педіатричній консультації під час одужання і після виписки з лікарні.

Що робити, щоб не заразитися стрептококом групи B?

Стрептококова інфекція у дітей симптоми лікування профілактика

Ризик зараження новонароджених Streptococcus agalactiae можна значно мінімізувати, виконавши скринінг вагітних жінок на наявність цієї бактерії. Це дослідження проводиться між 35-й і 37-м тижнями вагітності. Для майбутньої матері, воно безболісно і абсолютно безпечно, і може допомогти запобігти серйозні ускладнення у новонародженого.

Тест включає мазок піхви і ануса. За короткий час (зазвичай кілька днів) вагітна жінка отримує результат. Позитивний результат вказує на наявність бактерій в статевих шляхах, в той час як негативний — відсутність стрептококів.

Колонізація піхви бактерією стрептокок, не завжди означає, що дитина може заразитися. Однак у матерів з позитивними результатами посівів зазначається, що ризик сепсису у новонароджених у багато разів вище, ніж у матерів з негативними результатами.

Якщо результати мазка, зроблені на 35-37 тижні вагітності, будуть позитивними, лікар може призначити профілактичне застосування антибіотиків, щоб запобігти зараження майбутньої дитини.

Профілактична антибактеріальна терапія застосовується у вагітних жінок, які почали народжувати передчасно — до 35-37 тижні вагітності, тобто до дати проведення скринінгу на стрептокок. Антибіотики застосовуються за кілька годин до пологів.

Профілактика також рекомендується в тих випадках, коли результати невідомі, а у вагітної висока температура тіла. Профілактичну антибіотикотерапію можна також використовувати у жінок з негативними результатами, але в минулому народили дитину з неонатальної стрептококової інфекцією. У цій ситуації безпечніше застосовувати антибіотики, а не ризикувати важкими ускладненнями у новонароджених.

Важливо запобігти передачі інфекції шляхом дотримання гігієни рук і оточення для медперсоналу. Для цього слід використовувати одноразові рукавички і фартухи. Щоб запобігти інфекційні захворювання, хворі новонароджені повинні бути ізольовані.

Стрептокок — Школа доктора Комаровського (Відео)