Туберкульоз у дітей перші ознаки і симптоми

Туберкульоз у дітей вже у перші дні свого розвитку первинний туберкульоз характеризується так званої функціональної фазою розвитку, до недавнього часу невловимою сучасними методами дослідження. Під час предаллергического періоду, тобто до здійснення організмом імунітету та алергії і до того, як виникли доуловимые клінічно морфологічні зміни, клініка захворювання виражається різними функціональними розладами.

Туберкульоз у дітей перші ознаки і симптоми

Симптоми туберкульозу у дітей

Зміст:

 • 1 Симптоми туберкульозу у дітей
 • 2 Алергічний період
 • 3 Туберкулінові проби у дітей
 • 4 Рентгенологічні ознаки туберкульозу у дітей
 • 5 Туберкульоз і вакцинація БЦЖ — Школа доктора Комаровського

У заражених вперше дітей, які до цього були здоровими, спостерігаються: раптове підвищення температури до 38-39С протягом різного за тривалістю часу, зміни самопочуття, занепад сил, дратівливість, неспокійний сон, головний біль, втрата апетиту, тахікардія, гіпотонія, збільшення мигдаликів, гепатомегалія, підвищення ШОЕ.

Всі ці функціональні порушення оформляють клінічну картину ранньої туберкульозної інтоксикації. Перераховані токсико-алергічні функціональні розлади, які у багатьох хворих дітей передують віражу алергії і майже завжди посилюються з його наступом, можна і слід вважати вираженням розвивається туберкульозної інфекції.

До недавнього часу вважали, що точно довести їх етіологію можна лише після прояви першої позитивної туберкулінової проби — віражу алергії, і одночасного або більш пізнього появи легеневих і позалегеневих осередкових змін.

Нерідко спостерігається, що туберкулінову реакцію можуть випередити за часом своєї появи так звані параспецифические тканинні зміни: фликтенулезный кон’юнктивіт, вузлувата еритема, деякі кісткові зміни, spina ventosa і, насамперед, легеневі вогнищеві зміни.

В інших випадках, особливо у дітей раннього дитячого віку, що знаходяться в умовах масивного контакту, туберкулінова реакція може взагалі не виявитися, а клінічна картина захворювання може відображати деякі важкі форми — гострий міліарний туберкульоз, важкий масивний бронхоаденіт або туберкульозний менінгіт. Таким чином, при негативних туберкулінових пробах не завжди можна з легкістю заперечувати наявність туберкульозу.

В останні роки з допомогою нових більш чутливих імунологічних тестів — реакції на бласттрансформацию, міграції лейкоцитів, утворення розеток та ін — діагноз специфічного захворювання може бути поставлений значно раніше.

Отже, в основі вищевказаних функціональних розладів лежить початкова бактеріємія, яка разом з органної фіксацією і настала біологічною перебудовою організму і є сутністю предаллергического періоду, обумовлюючи початок первинної туберкульозної інфекції з її найбільш раннім предболезненным проявом — ранній туберкульозною інтоксикацією.

Виявити туберкульозне захворювання під час предаллергического періоду або до його початку — значить поставити справжній ранній діагноз з усіма сприятливими наслідками своєчасно застосованого лікування.

Туберкульоз у дітей перші ознаки і симптоми

Алергічний період

Алергічний період є якісно новим станом реактивності зараженого організму, зреалізований в наявності позитивних імунологічних тестів — позитивної туберкулінової проби, посилення токсико-алергічних функціональних розладів та появою клінічно доуловимых специфічно відокремлених морфологічних змін.

Сучасна найбільш загальна характеристика структури окремих клінічних форм істотно відрізняється від такої, даної двадцять років тому. Існують ясні якісні і кількісні відмінності. Найбільш яскраво ці сприятливі зміни наступають в картині туберкульозу у дітей.

Значно меншу частку займають: первинний комплекс з генералізацією всіма можливими шляхами, важкі форми бронхопневмонических і гематогенних дисемінованих форм, бронхоадениты з тотальною казеификацией лімфатичних вузлів, туберкульозний менінгіт, виникає найбільш часто як атипова форма, фистулизирующий туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів, так само, як і кістково-суглобові поразки.

Разом з цим виявилася значно слабше вираженою і клінічна симптоматика: не завжди і нелегко пояснити субфебрильну температуру з незначним кашлем або навіть відсутністю його, задовільний загальний стан, обмежені вогнищеві зміни без схильності до генералізації і розпаду, зосередження процесу переважно в лімфатичних вузлах і т. д.

Ці нові сприятливі зміни виникнення та перебігу первинного туберкульозу викликані поліпшенням соціально-побутового стану, підвищенням загальної опірності дитячого організму, імунопрофілактикою БЦЖ-вакциною, химиопрофилактикой, але в основному — хіміотерапією зі значним обмеженням трансмісії туберкульозної інфекції внаслідок зменшення джерел туберкульозних бактерій.

В результаті цих сприятливих чинників все більше зростає відносна частка обмежених вогнищевих змін в легенях або так званих малих форм, що є відмітною ознакою сучасного первинного і вторинного туберкульозу. У більшій частині випадків сучасний первинний туберкульоз протікає як «иммуноаллергическая реакція».

Читайте також: Температура у дитини

У клінічному розвитку первинного комплексу можна встановити два основних напрямки:

 • зворотне неускладнене розвиток і
 • прогресування.
 • Для непрогрессивно розвивається первинного комплексу характерна бідна дискретна симптоматика. Зазвичай діти скарг не пред’являють, та й батьки не помічають нічого турбує.

  Протягом цих «прихованих» форм у більшості інфікованих є цілком доброякісним. Прояви туберкульозної інтоксикації відсутні або виражені в слабкої ступеня. Слідом за короткочасним і незначним підвищенням температури залишається субфебрилітет, який також зникає за кілька тижнів.

  У цих випадках первинні вогнища й осередки в лімфатичних вузлах настільки малі, що майже ніколи не дають ясних фізикальних даних. Об’єктивно встановлюють позитивні туберкулінові проби, значення яких тим більше, чим вони ближче до віражу алергії. Тільки при бічному просвічуванні і на томограмах можуть бути помічені невеликі початкові морфологічні зміни.

  При прогресуючих формах інтоксикація виражена значно сильніше. Нерідко захворювання починається з грипоподібного синдрому, фебрильною або субфебрильної температури, що не перевищує 38-39С, загального занепаду сил, відсутність апетиту, гастроінтестинальних розладів, потіння, слабкого кашлю.

  Туберкульоз у дітей перші ознаки і симптоми

  Туберкулінові проби у дітей

  Туберкулінові проби відображають гиперергическая стан, часто сопутствуемое вузлуватою еритемою, фликтенулезным кон’юнктивітом, а у більш старших дітей і плевритом. Для цього етапу розвитку характерне перифокальне запалення навколо обох основних осередків первинного комплексу, рентгенологічна картина якого уподібнюється картині гостро протікає туберкульозного захворювання легенів. У нелікованих хворих спалаху захворювання більш часті і тривалі інтервали мовчання менш часті і більш короткі.

  У маленьких дітей фаза інфільтрації триває довше. Створюються умови для генералізації процесу гематогенним і бронхогенним шляхом, що може призвести до гострого милиарному туберкульозу, туберкульозного менінгіту або казеозної бронхопневмонії, тобто до якісно нових форм. Хоча і рідко, захворювання у цих хворих може протікати як хронічний сепсис, токсикоз неясного походження з різко вираженими симптомами туберкульозної інтоксикації.

  При фізикальному дослідженні грудної клітини виявляються більш виразні дані: посилене тремтіння голосу, притуплення і бронхо-везикулярне дихання. При починається розпад можна встановити дрібні вологі хрипи. У такому разі мізерна фізикальна знахідка при чітко виражених рентгенологічних змінах говорить на користь туберкульозного захворювання і часто служить диференційно-діагностичною ознакою для його відмежування від неспецифічних легеневих захворювань.

  Рентгенологічні ознаки туберкульозу у дітей

  Туберкульоз у дітей перші ознаки і симптоми

  Рентгенологічні ознаки прогресивно розвивається первинного комплексу набагато різноманітніше і деякі з них, як біполярна тінь, характерні тільки для первинного туберкульозного комплексу.

  У початкових стадіях перифокальне запалення навколо первинних осередків та регіонарних лімфатичних вузлів видно при рентгенологічному дослідженні як велике, м’яке або більш інтенсивне затемнення без чітко окреслених меж, пов’язане широко з прикореневою тінню.

  При первинному комплексі спостерігаються також характерні трикутні тіні Слука, причому основа трикутника звернена до прикореневої частини легенів, а верхівка до їх периферії. Зворотне розташування займає тінь Гейтча. При зворотному розвитку помітна характерна біполярна тінь Редекера, а після завершення процесу одужання і звапнення первинного вогнища — вогнище Гона і безліч звапніння в прикореневій зоні з однієї або двох сторін після згасання процесу в лімфатичних вузлах.

  У картині крові при наявності свіжого первинного комплексу спостерігається незначний транзиторний лейкоцитоз, слабо виражений зсув вліво і зменшення числа лімфоцитів.

  Остаточний діагноз ставиться при виявленні туберкульозних бактерій у харкотинні і промивних водах бронхів або шлунка. Захворювання слід диференціювати з грипом, грипозну пневмонію, крупозною пневмонією, сезонними катарами верхніх дихальних шляхів, гіперплазією тимуса, ехінококової кістою.

  Диференціальну діагностику первинного туберкульозного комплексу іноді проводять і з вторинними вогнищевими змінами у підлітків, оскільки маленькі діти і діти шкільного віку не хворіють вторинною формою туберкульозу.

  При вторинних формах туберкульозу у підлітків є дані давно існуючу туберкулінову чутливість, немає збільшених прикореневих лімфатичних залоз і спостерігаються звапніння, що вказують на перенесений у минулому туберкульоз.

  Туберкульоз і вакцинація БЦЖ — Школа доктора Комаровського