Харчова алергія у дитини діагностика, симптоми, профілактика

Харчова алергія у дітей стають все більш поширеним захворюванням, яке може ускладнити життя всієї родини. Тому про профілактиці алергії ми повинні подумати перш, ніж народиться дитина.

Харчова алергія у дитини діагностика, симптоми, профілактика
Різного роду алергії стають все більш поширеним захворюванням останнім часом. Вважається, що це захворювання пов’язане з розвитком цивілізації — збільшенням забруднення навколишнього середовища або споживанням продуктів з високим ступенем переробки. Парадоксально, але причиною проблеми може бути і більш високий рівень гігієни, що означає менший контакт з патогенними агентами, контрольованими імунною системою.

Профілактика харчової алергії у дитини

Зміст:

  • 1 Профілактика харчової алергії у дитини
  • 2 Коли проявляється алергія?
  • 3 Як запідозрити алергію?
  • 4 Симптоми харчової алергії у дитини
  • 5 Відвідування алерголога: як проходить діагностика?

Про профілактиці алергії батьки повинні подумати ще до того, як народиться дитина. Дуже важливо, щоб дієта майбутньої матері була різноманітною і багатою поживними речовинами. Однак варто пам’ятати про те, що немає необхідності усувати з меню всі алергени — це зовсім не знижує ризик виникнення алергії у дитини, а тільки зайво погіршує раціон матері.

Коли народиться дитина, кращою їжею для нього буде молоко матері. ВООЗ рекомендує грудне вигодовування протягом 6 місяців життя дитини. Пізніше, між 17-й і 26-й тижнями життя, ми починаємо продумане і заплановане розширення його раціону. Не варто “на всяк випадок” усувати алергенні продукти або затримувати їх введення, оскільки ризик розвитку алергії від цього не зменшиться.
На жаль, ніякі запобіжні заходи не дадуть нам гарантії, що алергія не з’явиться.

Тривожні реакції, що спостерігаються при вживанні деяких продуктів, що зустрічаються в їжі годуючої матері або введені в раціон дитини завжди викликають побоювання перед харчовою алергією. Поширеність алергічних захворювань дає батькам розуміння, наскільки бувають різні і в той же час важкі симптоми алергії.

На жаль, алергія позначається як на здоров’я дитини, так і на його добробут. Необхідність усунення деяких інгредієнтів з раціону є величезною жертвою для малюка — це ускладнює його функціонування в групі однолітків і сильно ускладнює повсякденне життя всієї родини. Пам’ятайте, що не всі побічні реакції на їжу є алергією

Непереносимість їжі пов’язана не з реакцією імунної системи, а з відсутністю, наприклад, травного ферменту і неможливістю засвоєння певного харчового інгредієнта (наприклад, до лактози). Будь-яка харчова алергія є патологічною реакцією імунної системи на білок. Це може бути білок як рослинний, так і тваринний.

Харчові алергічні реакції розрізняють як IgE — залежні (коли організм починає продукувати антитіла — імуноглобулін E, спрямований проти різних алергенів) та IgE — незалежні (у яких відсутня продукування імуноглобулінів).

Залежні алергії здатні виявити тести, що проводяться з кров’ю. Слід також пам’ятати, що підвищений рівень IgE може вказувати не тільки на алергію, але і на інші захворювання, наприклад паразитичні.
Харчова алергія у дитини діагностика, симптоми, профілактика

Коли проявляється алергія?

Харчова алергія найчастіше зустрічається у дітей грудного і раннього віку. Також може виникнути в будь-якому віці у людей, які раніше переносили певний харчовий інгредієнт. Згідно опублікованому фахівцями документу «Російське товариство лікарів з питань харчової алергії у дітей і підлітків», в даний час від алергії страждає 6-8% дітей і 3-4% молодих людей.

Серед дорослих — 1-3% населення. У разі діагнозу, поставленого у найменших пацієнтів втіхою є статистичні дані, які говорять про те, що близько 85% дітей з вираженою в дитинстві харчовою алергією виростають з неї в перші роки життя.

Читайте також: Харчування годуючої мами, що можна і не можна

На жаль, харчова алергія у дитини також може бути першим сигналом схильності організму до інших алергічних захворювань. Деякі діти, мають так званий алергічний марш — тобто зміна курсу алергічних захворювань по мірі його зростання: запальний процес переноситься в інші місця і органи, а також збільшується кількість сенсибилизирующих алергенів.

Найнебезпечніша реакція на харчовий алерген — загрозливий життя анафілактичний шок.

Як запідозрити алергію?

Через незрілість травної та імунної систем на ризик виникнення алергії найбільше схильні маленькі діти. Дуже важливо враховувати генетичний фактор. Сприйнятливість до алергії є спадковою, тому побоювання батьків щодо алергії можуть бути повністю виправдані.

Ймовірність виникнення алергії у дитини, у разі якщо алергію мають обоє батьків, складає 40-60%, але якщо у мами і тата однаковий тип алергічної реакції — ризик збільшується до 50-80%.

Щоб оцінити ризик розвитку алергії у дитини, коли від неї страждають найближчі члени родини, можна використовувати калькулятори алергії», доступний в Інтернеті.

Симптоми харчової алергії можуть з’явитися ще до того, як ми почнемо розширювати раціон малюка, оскільки алергени, присутні в раціоні матері, можуть переходити в молоко.

Симптоми харчової алергії у дитини

Іноді алергічна реакція на їжу проявляється миттєво — одразу після вживання певних продуктів, що відчувається, наприклад, поколювання в роті, набряк горла або блювання.

Часто харчова алергія викликає симптоми за межами травної системи. Вони можуть впливати на все тіло (часто на шкіру і дихальні шляхи), тому виявити зв’язок між вживанням певного інгредієнта і появою неприємних симптомів може виявитися важким завданням.

Найбільш поширеними симптомами є жовті плями, кропив’янка і папули, видимі на щоках, ліктях і колінах. Шкіра в цих місцях дуже суха, дитина може відчувати сильний дискомфорт, плакати і розчухувати уражені ділянки шкіри.

Симптомами харчової алергії також можуть бути коліки, блювота, пронос з великою кількістю слизу або запори. Іноді ознакою харчової алергії є респіраторні симптоми: водянистий нежить і хронічний кашель.

Які інгредієнти їжі найчастіше сенсибілізують дітей? Білок коров’ячого молока, яєчний білок і пшениця.

Відвідування алерголога: як проходить діагностика?

Лікар починає діагноз з точного збору анамнезу. Йому необхідно докладно розповісти про всіх тривожних симптомах і про раціоні дитини. Алерголог запитає про випадки алергії в родині маленького пацієнта. Також він може призначити аналізи крові. Основним дією лікування харчової алергії у дітей буде введення спеціальної дієти, що означає повне видалення підозрілої їжі протягом 2-4 тижнів і спостереження за реакцією організму дитини.

Харчова алергія у дитини діагностика, симптоми, профілактика

Після цього лікар порекомендує так звану провокацію — в меню вводиться алергенний інгредієнт і перевіряється, чи з’являються у дитини аномальні симптоми. Якщо після видалення алергену наступає поліпшення, а після його введення симптоми повертаються, ми можемо говорити про харчової алергії.

Коли підтверджується підозра на алергію, залишається дотримуватися рекомендацій лікаря, який вирішує тимчасово виключити конкретний продукт харчування. Потім він проінструктує батьків про те, як скласти дієту при харчовій алергії, щоб вона як і раніше забезпечувала правильну поживну цінність.

Підтримання режиму дієти може бути складним для деяких алергенів і вимагає високої пильності і ретельного прочитання етикеток на харчових продуктах), щоб уникнути їх вживання навіть невеликих кількостей.

Після шести місяців застосування дієти під наглядом лікаря перевіряється, не зникли чи алергічні симптоми, що з’явилися раніше, після прийому певної їжі, і не «виріс» дитина з алергії.