Як прищепити дитині любов до читання?

Як прищепити дитині любов до читання?Читання в наш час змушений конкурувати з телебаченням, інтернетом і комп’ютерними іграми. Проте любов до читання можна прищепити будь-якій дитині.

Читати малюкові можна починати мало не з народження. Спочатку він буде сприймати інтонацію, потім усвідомлювати сенс слів. Помічено, що маленькі діти краще сприймають вірші. Приблизно з віку один рік багато дітлахи вже досить свідомо слухають, коли їм читають.

 

Читання дитині від 2 до 3 років

Зміст:

  • 1 Читання дитині від 2 до 3 років
  • 2 Читання: дитині 5-6 років
  • 3 Якщо не читає школяр
  • 4 Раніше навчання читання
  • 5 Методика навчання читання
  • 6 «Місто довіри»: Як прищепити дитині любов до читання

 

У віці 1,5 — 2 років малюк сам бере в руки книгу. Звичайно ж, в першу чергу дитину цікавлять ілюстрації. Він може розглядати їх досить довго, цікавитися деталями. Багато діти звуками емітують читання. У цьому віці починають з’являтися прихильності — дитина може кілька разів на день, тижнями безперервно просити прочитати одну і ту ж книгу. Краще проявити стійкість і прочитати книгу стільки разів, скільки попросить чадо. Повторюючи багаторазово знайомий текст, дитина запам’ятовує окремі слова, а іноді через деякий час може приголомшити батьків тим, що розповість якийсь вірш, яке не вчив, напам’ять. Слід зазначити, що для більшості дітей в період з 1,5 до 3-4 років потрібні міцні книги, щоб дитина їх не порвав випадково або навмисно. Їх може бути небагато, але вони повинні відповідати віку і смаків дитини.

 

Читання: дитині 5-6 років

 

Сучасні діти рано опановують навичкою читання. До 5 — 6 років починають читати багато хлопці. Батьки зазвичай в цей час намагаються ухилятися від читання, пропонують дитині почитати самому або купують аудіокниги, що може відбити у дитини любов до читання. Не варто цим зловживати. Зовсім скоро дитина навчиться читати швидко і буде робити це сам, і тоді вже ви самі будете нудьгувати по вечірніх казок. У цьому віці діти дуже добре сприймають авторські казки та оповідання про пригоди дітей свого віку, дуже захоплюються науково-популярною літературою.

 

Якщо не читає школяр

 

Буває так, що з-під палиці змусиш дитину прочитати мінімум, необхідний в школі і все. Більше дитина книг в руки не бере. Як вести себе в цьому випадку?

Перш за все, в будинку завжди повинні бути хоча б кілька книг, відповідних віку дитини і вони повинні знаходитися у вільному доступі. Згадайте, що ви самі любили читати в дитинстві або вивчіть статті по даній темі. Не обов’язково купувати дорогі видання. В крайньому випадку, в інтернеті або у спеціалізованих магазинах можна придбати книги, колишні у вживанні.

Якщо дитина не любить читати, подаруйте йому книгу про те, чим він цікавиться. Якщо він спортсмен — купіть видання про тому виді спорту, яким він захоплюється. Якщо малює, можна придбати навчальні посібники з малювання або біографію улюбленого художника.

Любов до читання можна прищепити за допомогою журналів. Зараз багато цікавих і якісних видань. Вони барвисті, часто не перевантажені текстом — самий підходящий варіант для «проміжного періоду».

Так-же прищепити любов до читання можна за допомогою кіно або мультфільмів. Якщо дитині вже подобаються якісь фільми, у багатьох випадках вони знято на основі книги або, навпаки, про фільмі випущена книга. Купіть її дитині. Може бути він захоче прочитати всі томи або інші твори того ж автора.

Читайте також: Що подарувати дитині на день народження

 

Раніше навчання читання

 

Як прищепити дитині любов до читання?

В наказовому порядку навряд чи вдасться змусити дитину читати. Читають діти в сім’ях, де книга не є рідкістю. Зазвичай знайомство з книгою відбувається само собою. Прості рекомендації, викладені в даній статті, допоможуть виправити ситуацію, якщо щось пішло не так.

Кожна людина в унісон з автором відомих рядків може підтвердити: «Як добре вміти читати!». Мрія батьків – читає дитина. Він зайнятий корисною справою, стає грамотним, вихованим, тямущим. Тим не менш, раннє навчання читання є непростим процесом з однозначно рекомендованим фахівцями посилом.

 

Методика навчання читання

 

Методик раннього навчання читання розроблено на даний момент чимало. Деякі з них, такі як звукобуквенная система, створена Борисом Элькониным, отримали широку популярність. Хлопці спочатку знайомляться зі звуковим аналізом букв, що входять до складу слова. Дошкільнята пізнають, що звуки бувають різні: голосні — їх можна співати, і приголосні – вони вимовляються коротко.

Інші, наприклад, методика Глена Домана, викликають масу суперечок у колі педагогів, але приголомшують приголомшливими результатами читають малюків. Їх технологія навчання читання полярна попередньої, тобто процес рухається від загального до приватного. Хлопцям підносяться слова цілком. Побачивши їх багато разів, малюкам вдається візуально запам’ятати, потім виділити в них склади і звуки.

У будь-якому випадку, існують чинники, що надають вирішальне значення на ефективність навчання дитини читання:

По-перше, це повинен бути бажаний, а не примусовий процес.

По-друге, відбуватися з урахуванням індивідуальних і вікових особливостей дитини.

По-третє, впливає навчальне середовище, створена навколо малюка.

Навчальні посібники та засоби для навчання читання

— Дорослі навчають дитину користуватися ротиком як особливим інструментом, який потребує настроювання розташувати правильно губки, користуватися язичком, верхнім і нижнім небом).

— Для навчання слоговому читання вчать складати окремі склади. Знадобляться кубики з зображеними складами, які зливаються в слово; фішки, що позначають слова, з’єднуються в пропозиції.

— Щоб наслідувати звуків використовують буквені таблиці з барвистими картинками, на яких намальовані предмети, добре відомі дитині («А» — кавун, «Б» — барабан, «В» — горобець).

— На допомогу приходить комп’ютер, малюки з задоволенням знайомляться з літерами на клавіатурі. Заняття тривалістю 10 хвилин не зашкодять здоров’ю дитини.

Упередження дорослих

*Бажання дорослих навчити свою дитину читати повинна бути здорова мотивація, а не амбіції похвалитися перед друзями, родичами, колегами по роботі. У навчально-виховному процесі не завжди працює мудре правило «чим раніше, тим краще», швидше — «всьому свій час».

*Від швидкого читання повинен бути толк. Який сенс від рано засвоєного вміння малюка, якщо він до кінця не розуміє значення слів, речень, тексту.

*Необхідно поповнення словникового запасу дитини, знайомство з мовою, як головною предтечею читання (колискові пісні, казки, прислів’я, скоромовки, вірші, читання дитячих книжок вголос).

Світ звуків, букв і слів – це дивний безмежний океан і занурюватися в нього варто повільно, насолоджуючись його багатством, осягаючи принади і користуючись щедрими дарами. Малюк повинен відчути користь від уміння майстерно «плавати» в ньому, щоб у певний час щиро вигукнути: «Як добре вміти читати!».

 

«Місто довіри»: Як прищепити дитині любов до читання