Як відучити дитину гризти нігті

Як відучити дитину гризти нігті

Дитина гризе нігті — наукова назва проблеми — «онихофагия». Тобто неконтрольоване бажання обкушувати нігтьову пластину. Закінчується все однаково: обгрызанные до підстави нігтів, неприємні задирки, ранки на шкірі навколо нігтя. Саме з цією проблемою батьки часто звертаються до дитячого психолога, оскільки найпоширеніша думка про причини обкусаних нігтів — нервове напруження. Дійсно, це не тільки не естетично, і не гігієнічно, але і виступає тривожним сигналом проблем з психоемоційним станом дитини.

Чому дитина гризе нігті

Зміст:

 • 1 Чому дитина гризе нігті
 • 2 Як відучити дитину гризти нігті
 • 3 Як швидко відучити дитину гризти нігті (Відео)

Серед батьків існують дві думки щодо того, як сприймати обкусані нігті дитини: як погану звичку, з якою потрібно боротися, або хвороба, яку потрібно лікувати. Спочатку виникає звичка, яка, під тривалим впливом певних факторів і відсутність уваги до неї, здатна перерости в розлад, у боротьбі з яким не обійтися без допомоги лікарів.

Причини виникнення онихофагии:

 • Стрес. Дитина може переживати стан стресу з багатьох причин. Деякі діти переживають з-за поганої успішності в школі і бояться, що за чергову двійку їх покарають. Для інших стресовим фактором виступають не складаються взаємини з вчителями і однокласниками;
 • Спадковість. Багато в чому, в тому числі і в поганих звичках, діти копіюють батьків. Можливо, аналогічні проблеми є у мами або тата дитина просто повторює те, що бачить;
 • Внутрішня агресія. Це вже більш глибока причина виникнення онихофагии. Коли дитина з якихось причин незадоволений собою, у нього може розвинутися комплекс неповноцінності, сильно занижується самооцінка. Причиною цього знову ж таки можуть бути проблеми і конфліктні ситуації в школі або в оточенні однолітків і вдома;
 • Фізіологічна причина зустрічається не так часто, однак іноді вона більшою мірою сприяє тому, що дитина починає гризти свої нігті. Можливо, внаслідок генетичних особливостей, нестачі вітамінів або ослабленого імунітету, у малюка відбувається відшарування нігтьової пластини, нігті ламаються, задираються по краях, доставляючи дискомфорт. У цьому випадку найбільш простим способом вирішити проблему для дитини стає відгризти зубами заважає шматок;
 • Якщо дитині нудно і нецікаво на уроках, він не зайнятий додатковими розвиваючими заняттями в позаурочний період, звичка гризти нігті може розвинутися у нього на несвідомому рівні, у прагненні чимось себе зайняти.

Іноді причини, з якої у дитини розвивається онихофагия, знаходяться буквально на поверхні. Батькам варто проявити більше уваги, придивитися до дитини, частіше розмовляти з ним. Бувають випадки, коли проблеми настільки глибоко знаходиться в душі дитини, що потрібна допомога дитячого або сімейного психолога. Він не тільки зможе встановити причину розладу психіки малюка, але і допоможе скоректувати лінію поведінки та методи боротьби з шкідливою звичкою комплексно з участю всіх членів сім’ї.

Як відучити дитину гризти нігті

Як відучити дитину гризти нігті

Помітивши обкусані пальчики, батьки відразу починають лаяти малюка, або навіть гірше — бити по руках, чого робити ні в якому разі не можна. Оскільки проблема знаходиться на стику психології і фізіології, батькам рекомендується дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Не лаяти і не акцентувати увагу дитини на проблемі. Ця рекомендація базується на те, що на рівні підсвідомості дитині часто хочеться робити те, що йому забороняють. Як кажуть, заборонений плід солодкий.
 • Якщо дитина не страждає алергією, вдома можна проводити сеанси ароматерапії. Лаванда, меліса, м’ята, володіють заспокійливим ефектом. Можна додавати в чай, так і використовувати при купанні дитини.
 • Чай або тепле молоко з ложкою меду перед сном так само здатні надати розслаблюючу, зігріваючий і заспокійливу дію;
 • Можна спробувати навчити дитину легким способів зняття стресу. Наприклад, при виникненні дратівливих або тривожних ситуацій, потрібно глибоко дихати, стискати і розтискати кулаки.
 • На сайтах, присвячених манікюру, міститься велика кількість фотографій красивих нігтів. Там можна знайти варіанти як чоловічого класичного манікюру, так і жіночого, що відрізняється різноманітністю дизайну і квітів. Їх потрібно показати дитині, пояснивши, що акуратні нігті — ознака доглянутості як чоловіки, так і жінки. З дівчинкою можна сходити до майстра манікюру, де зробити гарний непомітний дизайн нігтів, показавши, як красиво він може виглядати на акуратні нігтики, коли вони не обкусаны.
 • У більшості випадків дитина «тягне пальці в рот» несвідомо. Помітивши цей момент, можна відвернути його, заговорити з ним, попросити щось зробити або принести. Разом можна знайти якесь захоплююче заняття, пограти в цікаву гру, подивитися, які гуртки та секції можуть зацікавити дитину.

Як зазначено психологами, діти, які виховуються у сприятливому психологічному кліматі сім’ї, менше схильні до шкідливих звичок. Необхідно бути більш чуйними до своїх дітей, не допустивши, щоб тривалий стрес і переживання оселилися в дитячій душі.

Як швидко відучити дитину гризти нігті (Відео)