Запор у дитини сиптомы, лікування. Засоби від запору .

Кожна мама знає, що робота травної системи — важливий показник здоров’я малюка. Що робити, якщо у новонародженого запор? Можна будь-відсутність стільця вважати запором у дитини чи існують варіанти норми? Коли потрібно просто почекати, а коли варто допомагати дитині? Дуже важливо добре вивчити цю тему, щоб не пропустити проблему у малюка, але і не залікувати непотрібними засобами.

Запор у дитини сиптомы, лікування. Засоби від запору .

Симптоми запору у дитини

Зміст:

 • 1 Симптоми запору у дитини
  • 1.1 Дані симптоми вказують на те, що затримка стільця не є нормою і дитині потрібна допомога:
 • 2 Як допомогти при запорі дитині?
 • 3 Кошти від запорів для новонароджених
 • 4 Доктор Комаровський про запорі у грудних дітей (Відео)

Норма частоти випорожнень при грудному і штучному вигодовуванні різниться. Наприклад, для немовлят на природному вигодовуванні нормою є як випорожнення після кожного годування, так і раз на кілька днів. Стілець з перервою в 2-3 дня говорить про те, що грудне молоко повністю засвоюється і бити на сполох не варто.

Головним показником здоров’я є самопочуття дитини. Якщо він веде себе як зазвичай і ви бачите, що дитину нічого не турбує, значить, з животиком все в порядку. На штучному вигодовуванні стілець повинен бути раз на добу, зазвичай він більш щільної консистенції.

Дані симптоми вказують на те, що затримка стільця не є нормою і дитині потрібна допомога:

 • дитина турбується, плаче, підтягує ніжки до живота;
 • живіт у немовляти здутий, твердий;
 • дефекація супроводжується плачем, дитина тужиться, явно докладає зусиль;
 • твердий або ущільнений стілець;
 • відмова від їжі.

Як допомогти при запорі дитині?

Перед тим як використовувати будь-які лікарські засоби, потрібно спробувати допомогти дитині самому впоратися з проблемою. Малюкам добре допомагає викладання на животик після годування.

Рухова активність може простимулювати роботу кишечника, позаймайтеся з малюком гімнастикою. Дитині на штучному вигодовуванні потрібно запропонувати води, а після 6 місяців можна спробувати відвар з чорносливу. Малюка на природному вигодовуванні, необхідно частіше прикладати до грудей.

Масаж животика за годинниковою стрілкою — старий і перевірений спосіб, що допомагає вирішувати проблеми з запором у немовляти. Погладжуйте животик дитини 5-10 разів, після цього можна зробити вправу «велосипед». По черзі згинайте і розгинайте ніжки, притискаючи їх до животика, зробіть 5 повторень.

Додатково можна покласти на животик немовляті теплу пелюшку або грілку, але не гарячу! Контакт з мамою «живіт до живота» також буде дуже корисний. Всі ці заходи можуть використовуватися як профілактичні.

Запор у дитини сиптомы, лікування. Засоби від запору .

Кошти від запорів для новонароджених

Перш ніж застосовувати будь-які ліки від запору для новонароджених, переконайтеся, що проблема саме в затримці стільця. Якщо є сумніви, то краще порадитися з вашим педіатром. Не вдавайтеся до «бабусиних методів», не варто дратувати задній прохід дитини спринцовками і ватяними паличками, є небезпека пошкодити слизову оболонку прямої кишки дитини.

Також не варто використовувати свічки з мила, дорослі препарати і краплі. Існують перевірені м’які засоби від запорів саме у новонароджених дітей, варто віддати перевагу їм.

Наприклад, загальновідома клізма для новонароджених при запорі «Микролакс». Звичайна клізма може вимивати мікрофлору кишечника, при неправильному застосуванні є небезпека завдати більше шкоди, ніж користі.

Читайте також: Температура у дитини

Запор у дитини сиптомы, лікування. Засоби від запору .

«Микролакс» простий у використанні, безпечний для малюків, дозволений до використання з перших днів життя, компоненти препарату не проникають у кров і діють виключно місцево. Виключена можливість надлишкового введення ліків, кожна мікроклізма містить рівно 5 мл препарату.

Дія заснована на розм’якшення калових мас, полегшення настає через 5-15 хвилин. Микролакс — препарат для екстреної допомоги, коли не допомагає викладання на животик і масаж, дитина турбується, плаче. Не варто робити клізми, якщо немовля бадьорий і у відмінному настрої, почекайте, поки його організм сам впорається з проблемою.

Від запору у немовлят можна використовувати і дитячі гліцеринові свічки (Глицелакс). Плюси даного препарату в тому, що гліцерин, що входить до їх складу, не всмоктується в стінки кишечника, діють вони швидко і ефективно. Однак використовувати будь-які свічки від запору для новонароджених (як і мікроклізми) можна не частіше, ніж раз на 3 дні.

Запор у дитини сиптомы, лікування. Засоби від запору .

При постійному застосуванні рецептори прямої кишки можуть звикнути до подразнення і перестануть реагувати, також у дитини може виникнути печіння і неприємні відчуття, а безсистемне використання препарату може спровокувати лікарську діарею. Застосовувати свічки для новонароджених потрібно з обережністю, дотримуючись рекомендації педіатра.

Одним з найпопулярніших засобів від запорів у новонароджених є на сьогоднішній день сироп лактулози (Дюфалак, Нормазе, Нормолакт). Лактулоза — дисахарид, який синтезується організмом людини, у живій природі це речовина відсутня. Саме тому лактулоза ніяк не всмоктується в тонкому кишечнику людини, адже ферментів для перетравлення нашим організмом не передбачено.

Запор у дитини сиптомы, лікування. Засоби від запору .

Натомість, потрапляючи в товстий кишечник, вона стає відмінним живильним середовищем для кисломолочних та біфідобактерій. Проносні на основі сиропу лактулози затримують в кишечнику воду, це викликає розм’якшення і збільшення об’єму калових мас, що, в свою чергу, активізує перистальтику кишечника. Дія препарату відбувається протягом 1-2 діб.

Мінусом може стати тільки те, що при активному розмноженні бактерій в кишечнику може спостерігатися підвищене газоутворення. Тому для лікування запору у немовлят рекомендується розпочинати з невеликої дози, поступово збільшуючи її.

Препарат має солодкий смак, абсолютно не токсичний. Краще всього приймати його 1 раз на добу, зранку. Немовлятам простіше буде дати ліки до сніданку, для цього зручно використовувати одноразовий шприц без голки. На відміну від свічок і мікроклізм, лактулозу приймають курсом, відміняти препарат потрібно так само поступово, як і починати.

Сироп лактулози можна приймати досить довго, тривалість прийому порекомендує вам ваш педіатр. Одним з позитивних моментів прийому цього засобу є нормалізація мікрофлори кишечника, що, звичайно ж, покращує його роботу. Так що дію сиропу лактулози згодом дасть стійкий і тривалий результат.

Перед тим як допомогти малюкові і дати йому який-небудь препарат, обов’язково проконсультуйтеся з педіатром. Незалежно від того, який засіб від запору ви оберете, завжди дотримуйтеся дозування і правила застосування, які написані в інструкції до препарату. Ознайомтеся зі списком протипоказань. І нехай животик вашого малюка працює як годинник!

Доктор Комаровський про запорі у грудних дітей (Відео)