Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

Ваш ноутбук вимикається сам по собі? Це тривожний дзвіночок, який говорить про те, що з лептопом є якісь проблеми. Адже в більшості випадків ноутбук самостійно відключається через спрацювання захисту від перегріву. Це запобігає ймовірність поломки пристрою або його комплектуючих.

Хоча існують і інші причини, по яким ноутбук сам вимикається. Тому нижче розглянуті найбільш поширені проблеми, а також способи їх вирішення.

Наведені поради є універсальними і підходять для будь-яких лептопів – Asus, Acer, Lenovo, Sony Vaio, Samsung, HP Pavilion. Адже подібна проблема трапляється у всіх.

Зміст статті

 • 1 Перегрів лептопа
 • 2 Засмічення пилом
 • 3 Ноутбук раптово вимикається при роботі від батареї
 • 4 Зараження вірусами
 • 5 Несправність материнської плати
 • 6 Ноутбук часто вимикається сам: інші причини

Перегрів лептопа

Одна з класичних причин. Ноутбук вимикається сам по собі, оскільки з-за компактних розмірів швидко нагрівається. Особливо, якщо навантажувати його іграми або важкими програмами. І тим більше, якщо користуватися лептопом на дивані, ліжку або сидячи в кріслі.

Справа в тому, що у нього є спеціальні отвори, крізь які циркулює повітря. Саме таким чином забезпечується охолодження лептопа. А якщо поставити його на ковдру або щільну скатертину, то отвори перекриваються, і циркуляція повітря порушується. Система охолодження не справляється зі своєю роботою, тому в критичні моменти ноутбук відключається мимовільно. Як згадувалося вище, це спрацьовує захист від перегріву.

Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

Типові ознаки, що ваш ноут перегрівається:

 • не включається відразу після відключення (потрібен час, щоб комплектуючі охололи – потім він запуститься);
 • автоматично вимикається при великому навантаженні – під час гри, кодування файлів або при запуску одночасно декількох програм (чим більше навантаження на процесор, тим швидше він гріється);
 • занадто гарячий корпус (ви це відчуєте з кнопок на клавіатурі – до них неможливо буде торкатися).

Вирішити цю проблему просто: користуйтеся лептопом тільки на столі. Або на іншій рівній поверхні. А якщо придбати охолоджуючу підставку – взагалі супер. Адже з нею можна сидіти на дивані, ліжку, в кріслі. До того ж вона має невеликий нахил (зручно працювати) і оснащена додатковими вентиляторами, які допоможуть охолодити лептоп.

Але це працює тільки в тому випадку, якщо перегрів походив із-за порушення циркуляції повітря. Якщо ж причина в іншому (пил, термопаста), то і рішення буде іншим.

У разі перегріву рекомендую прочитати цю статтю – Ноутбук гріється і вимикається: що робити?

Засмічення пилом

Ще одна причина, чому ноутбук сам вимикається під час роботи – пил. Це, мабуть, сама банальна проблема. І найбільш поширена – користувачі рідко чистять лептопи, в результаті чого вони постійно запилені. Якщо ноутбук став вимикатися сам по собі – в 90% випадків причина саме в пилу.

Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

До речі, ця проблема дуже тісно пов’язана з попередньою. Адже пил накопичується скрізь: на процесорі, відеокарті і в системі охолодження. А якщо користуватися лептопом на ворсистом ковдрі, тоді він засмітиться ще швидше.

Як результат – система охолодження не справляється зі своїм завданням:

 • порушується циркуляція повітря (в запущених випадках шар пилу становить 5-10 мм);
 • голосно гуде вентилятор;
 • лептоп починає перегріватися, гальмувати, зависати.

А через деякий час ноутбук вимикається сам по собі. І це знову спрацьовує захист від перегріву.

Рішення тут теж просте – почистити лептоп від пилу. Рекомендується доручити чистку фахівцям, особливо, якщо ви в цьому нічого не розумієте (чистити ноут складніше, ніж системний блок комп’ютера).

Ці дві причини є найбільш поширеними. Якщо почистити лептоп від пилу і переконатися, що температура нормальна, то в більшості випадків проблема буде вирішена. Але є ще й інші.

До речі, не зайвим буде почитати: Як визначити температуру ноутбука?

Ноутбук раптово вимикається при роботі від батареї

Якщо ноутбук вимикається сам по собі без перегріву, то в першу чергу слід перевірити стан акумулятора. Для цього підключіть ноутбук до мережі і попрацюйте за ним пару годин. Якщо він більше не відключається – значить, проблема в акумуляторі.

Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

Справа в тому, що батареї зазвичай вистачає на 2-3 роки. У той час як лептопи служать 5-7 років. Це звичайна справа: акумулятори завжди швидко виходять з ладу.

Типовими ознаками їх несправності є:

 • некоректне визначення рівня заряду;
 • миттєве вимкнення лептопа при висмикуванні шнура живлення (батарея вже повністю неробоча);
 • «відсутність» акумулятора (лептоп не може його визначити, вважаючи, що акумуляторної батареї немає зовсім).

Рішення тут одне – замінити акумулятор. Ремонту він, як правило, не підлягає.

Зараження вірусами

Ще одна причина, чому вимикається ноутбук сам по собі – віруси. Їх досить багато, але в цьому списку є така зараза як майнеры. Вони використовуються для майнінг (заробітку) биткоинов – популярної нині віртуальної валюти. Це досить підступний вірус, який навантажує процесор і відеокарту на 100%. Так треба, щоб майнить (заробляти) биткоины.

Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

В результаті навіть на робочому столі ваш лептоп буде сильно грітися, гальмувати і зависати. А якщо відкрити диспетчер завдань, то там буде висока навантаження ЦП (центрального процесора). Навіть за умови, що ніяких важких програм ви не включали.

Тому, якщо ноутбук постійно вимикається сам по собі – має сенс перевірити на віруси. Для цього встановіть будь-антивірус (Kaspersky, Avast, Avira), а заодно перевірте систему Windows спеціальною утилітою для видалення шкідливих програм.

Вибрати їх можна тут:

 • Кращі безкоштовні антивіруси для ноутбука
 • Утиліти для видалення шкідливих програм
 • Несправність материнської плати

  Ще одна причина того, що ноутбук несподівано вимикається – поломка материнської плати (материнки). Це головний компонент, на якому встановлені інші комплектуючі (відеокарта, оперативна пам’ять, процесор), тому навіть мікротріщини можуть привести до несподіваних наслідків.

  Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

  Типові поломки материнки:

  • механічний вплив (випадково упустили лептоп, вдарили важким предметом і т. д.);
  • залиття водою, чаєм, кавою;
  • некоректні дії (розбирання і неправильна збірка).

  Також можуть бути проблеми з USB-портами, системою охолодження (перегрів мостів), відеоадаптером.

  Вирішити цю проблему допоможуть майстри. Після діагностики вони скажуть, чому раптово вимикається ноутбук, і якщо причина була в материнці – запропонують вам полагодити або замінити її.

  Ноутбук часто вимикається сам: інші причини

  Якщо ноутбук вимикається сам по собі, і температура нормальна, то іноді причина криється в драйверах. З-за них буває багато проблем, в тому числі і мимовільне вимикання пристрою. Перевірити їх вручну не вийде, тому тут краще використовувати спеціальну програму, яка визначить актуальність і працездатність драйверів. І в разі потреби – запропонує їх відновити.

  Вибрати безкоштовний софт можна тут: Програми для пошуку і оновлення драйверів

  Ще одна причина, чому ноутбук вимикається сам по собі – BIOS. Помилки в прошивці можуть призвести до вимикання пристрою. Якщо ви поставили нову прошивку, і вона працює нестабільно, рекомендується відкотити її на колишню. В деяких випадках допомагає скинути налаштування Біоса.

  Чому вимикається ноутбук сам по собі: 9 причин

  Є ще дві причини, чому вимикається ноутбук сам по собі. Вони досить рідкісні, але іноді трапляються. Перша – проблема з блоком живлення. З-за постійних перепадів напруги ноутбук часто вимикається сам. А друга – проблеми з оперативною пам’яттю. Тут найпростіше її поміняти (адже вона коштує недорого), хоча можна і віддати лептоп на діагностику – можливо, її полагодять.

  На цьому все. Вище були перелічені основні причини, коли сам ноутбук вимикається під час роботи або запуску гри. Тому, якщо ви зіткнулися з цією проблемою, пройдіться за списком та спробуйте усунути проблему самостійно. Тут головне визначити, з якої причини ноутбук сам вимикається. А далі залишиться лише виправити проблему – самостійно або звернувшись за допомогою до майстра.