Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth — все про команду

Операційна система Віндовс може похвалитися розмаїттям інструментів, що дозволяють відновити функціонал даної ОС при виникненні різних проблем. Одним з таких інструментів є DISM (акронім від «Deployment Imaging and Servicing Management»), який не тільки перевіряє образ ОС Віндовс на наявність пошкоджень, але і відновлює його функціонал за допомогою ефективної команди Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth. Нижче ми розберемо особливості даної команди, а також докладно розповімо, як її використовувати.

Розбираємо функціонал і особливості даної команди

Зміст статті:

  • Що це за команда DISM?
  • Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth – особливості функціоналу
  • Як користуватися командою Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • Висновок

Що це за команда DISM?

Інструмент «Deployment Image Servicing and Management» (Обслуговування та управління розміщеннями образів) також відомий як DISM з’явився у функціоналі сімейства Віндовс починаючи з версії Віндовс Віста (SP1).

Спочатку DISM позиціонувався як інструмент для створення і управління образами Віндовс на основі файлового формату .wim (скорочено від «Windows image» – образ Віндовс). З впровадженням у функціонал Віндовс 8 зашифрованого і компресованого файлового формату .esd (акронім від «Electronic Software Download») DISM отримав можливість безпосередньо працювати з файлами цього формату.

Використання слова «обслуговування» (servicing) у функціоналі DISM включає широке розмаїття функцій, зокрема:

  • Захоплення образів дисків (розділів);
  • Використання образів дисків;
  • Установка і модифікація образів;
  • Створення образів 32 або 64-бітної Віндовс в єдиному .wim файлі;
  • Створення образів сепаратних даних і інші можливості.

Нині можливості DISM дозволяють проводити операції по перевірці, сканування і відновлення файлів образу Віндовс, зменшення розмірів інсталяційних файлів Віндовс (відзначу роботу з компонентом WinSXS), додавання в ручному режимі апдейтів до Віндовс 10, ідентифікацію образів Віндовс et cetera.

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth – особливості функціоналу

При появі на ПК різних помилок файлової системи, ми часто звертаємося до утиліті SFC для аналізу і відновлення цілісності системних файлів. У деяких випадках SFC виявляється неефективна, що може бути пов’язано з пошкодженням образу Віндовс на жорсткому диску нашого ПК. Тоді ми задіємо команду DISM, що використовує Центр оновлення Віндовс (Windows Update) для завантаження відсутніх системних файлів. Зазвичай після виконання даної процедури SFC може далі ефективно працювати.

Команда DISM зазвичай має три основні форми:

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth – виявляє пошкодження або модифікацію способу Віндовс;

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth – сканує образ Віндовс на наявність пошкоджень.

Ну і найбільш важлива для нас DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth використовується для відновлення образу ОС Віндовс з допомогою оновлень. Крім залучення останнього ви можете самі вказати DISM де саме шукати файли для відновлення образу Віндовс.

Як користуватися командою Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Для використання команди DISM/RestoreHealth запустіть командний рядок від адміна, і в ній наберіть зазначену вище команду:

Після чого натисніть enter. В процесі виконання процедури ви будете бачити прогрес виконання у відсотковому відображенні.

Відображення прогресу при виконанні процедури

Дочекайтеся закінчення процедури. Остання може зайняти приблизно 10-20 хвилин, після чого ви отримаєте повідомлення про вдале закінчення операції.

Закінчення процедури перевірки

Крім традиційної форми реалізації даної команди, ви можете також вказати DISM де брати файли для відновлення образу Віндовс. Якщо за замовчуванням DISM черпає файли з Центру оновлення Віндовс, то оператор /source дозволить вам вказати, звідки брати зазначені файли.

Зазвичай для цього знадобиться образ Віндовс тієї ж асамблеї, що і встановлена Віндовс на вашому PC. З цього образу зробіть копію файлу install.wim, і додайте її в зручній директорії на жорсткому диску.

Далі запустіть командний рядок від адміна, і в ній наберіть:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:ПАПКА ВІДНОВЛЕННЯinstall.wim

Замість «ПАПКА ВІДНОВЛЕННЯ» ви повинні вказати шлях до папки, де знаходиться файл install.wim, наприклад, D:sources. Тепер команда буде виглядати як:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:D:sourcesinstall.wim

Вкажіть директорію, в якій знаходиться файл wim

Для блокування доступу DISM до сайту Віндовс Update ви можете використовувати оператор /LimitAccess, тоді команда буде виглядати як:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:ПАПКА ВІДНОВЛЕННЯinstall.wim /LimitAccess

У цьому випадку DISM буде звертатися тільки до зазначеної вами папці відновлення, і не задіює Центр оновлення.

Також ви можете використовувати розглянуту команду з зашифрованими образами .ESD, в цьому випадку команда буде мати наступний вигляд:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:ПАПКА ВІДНОВЛЕННЯInstall.esd

Вкажіть шлях до файлу Install.esd

Врахуйте, що DISM завжди створює log-файл по дорозі %windir%/Logs/CBS/CBS.log, в якому можна знайти перелік виявлених і виправлених утилітою проблем.

Висновок

Команда Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth використовується у функціоналі ОС Віндовс для відновлення працездатності образу ОС Віндовс, з якого різні системні інструменти (зокрема, SFC) черпають робочі версії системних файлів. Задійте DISM при пошкодженні системних файлів, осыпании диска та інших аналогічних дисфункцій, і в більшості випадків працездатність вашої системи ефективно відновлена.