Образи дисків являють собою точні копії оптичних носіїв і, як правило, вони використовуються для запису ігор і програм, але, в принципі, можуть мати будь-яку інформацію. Найбільш частим форматом образів є ISO, дещо рідше MDF і NRG.

Так як по своїй суті образи — архівні файли, звичайні архіватори успішно справляються з відкриттям файлу ISO, але для того, щоб розпакувати файли формату MDF знадобляться вже інші спеціальні програми, зорієнтовані на роботу саме з образами.

Alcohol 120% Free Edition

Безкоштовна програма Alcohol 120% Free Edition спрямована на вирішення трьох головних завдань:

  • як відкрити файли-образи;
  • як самостійно зробити точну копію диска і як;
  • як записати або, як часто говорять, «пропалити» образ на диск.

Насамперед варто зупинитися на принципі роботи цієї програми при відкритті файлу. Оскільки файли образів призначені для їх запису на оптичний диск, що буває важко, так як вимагає наявність чистого диска, Alcohol 120% створює віртуальні приводи, які дозволяють працювати безпосередньо з образами. Ви створюєте привід, додаєте в нього образ і виконуєте всі дії таким же точно чином, як якщо б образ був переписаний на оптичний носій.

Друга важлива функціональна можливість Alcohol 120% — створення образів дисків формату ISO, NRG і MDF. Принцип простий: в дисковод ви вставляєте оптичний диск, з якого хочете зняти копію, запускаєте Alcohol 120%, вибираєте розділ «Створення образів», вказуєте формат образу і запускаєте процес копіювання. Також дана програма дозволяє записати, тобто «пропалити» на оптичний диск будь, вже існуючий образ, що знаходиться на вінчестері або знімному диску.

CDBurnerXP

CDBurnerXP також безкоштовне додаток, призначений для роботи з образами. Дана програма не монтує віртуальні приводи, але зате включає в себе цілий ряд інших цікавих і корисних функцій. З величезного переліку можливостей CDBurnerXP, мабуть, особливої уваги заслуговує створення образів з файлів, розміщених на жорсткому диску. Тобто ви можете створити ISO-образ з будь-яких файлів вашого комп’ютера, також програма допоможе записати відео або аудіо для відтворення на DVD або CD пристроях. Саме з допомогою CDBurnerXP можна створити завантажувальний диск, попередньо скачавши з сайту розробників програми всі потрібні для цієї мети утиліти.

При запису будь-якого типу диска його можна доповнити такими необхідними даними, як заголовок, дата запису, ім’я виконавця, назва альбому та інше. Корисною функцією є повне стирання диска, а також розбиття файлу на кілька частин і їх подальша запис на диски. Програма вміє і просто якісно переписувати файли на диск, створюючи попередньо проект, що дозволяє згодом зробити вам ще й інші точні копії диска або, навпаки, створити новий проект, додати інші файли і зберегти повну інформацію і про попередньому переліку файлів і новому. Як і Alcohol 120%, CDBurnerXP вміє робити точні копії дисків і зберігати їх у різних форматах образів. Наостанок, не можна не згадати і про те, що CDBurnerXP конвертує файли-образи різних форматів, перетворюючи їх у більш поширений ISO.

Як бачимо, хоча обидві програми мають ряд дубльованих функцій, кожна включає в себе і власні можливості. Потрібно відзначити, що якість виконання дій у обох програм на висоті і вибір програми залежить тільки від специфіки роботи. Alcohol 120% допоможе швидко змонтувати в віртуальний привід і запустити програму або гру прямо з «образу». CDBurnerXP стане у нагоді, якщо потрібно створити завантажувальний диск або образ з файлів, розташованих на вашому ПК, а також DVD-диск або MP3. У підсумку, можна сказати, що програми відмінно доповнюють один одного, і в комплекті цілком можуть стати альтернативою платним софту, призначеному для роботи з образами.