При виборі нового ноутбука (зазвичай це бренд «Acer» або «Asus») користувач може зіткнутися з встановленою на такому ПК незнайомій системою «Endless OS». Творці продукту обіцяють дружню користувачеві платформу, високу швидкість її роботи, безкоштовний характер і фактичну несприйнятливість системи до вірусів. Так все райдужно, і які реальні переваги даного продукту? Нижче розберемо, що таке Endless OS, в чому переваги і недоліки даної системи, і варто робити вибір на користь даної ОС на вашому ПК.

Зміст статті:

 • Що це Endless OS?
 • Системні вимоги Endless OS
 • Endless OS – перший погляд
 • Висновок

Що це Endless OS?

«Endless OS» (дослівно — «Нескінченна операційна система») – це заснована на Linux операційна система, що працює на основі Linux Kernel і інших відкритих технологій (Chromium, GNOME, GTK, PulseAudio, Rufus, Systemd, XOrg, Yelp і ін). Як і в більшості дистрибутивів Лінукс, коренева файлова система тут використовується тільки для читання, а для доставки та оновлення додатків задіють «OSTree» і «Flatpak». Користувальницький інтерфейс заснований на серйозно модифікованої середовищі робочого столу GNOME».

Розробник «Endless OS» — американська компанія «Endless Mobile, Inc» позиціонує своє дітище як зручний інструмент для розвитку комп’ютерної грамотності жителів країн, що розвиваються. Крім країн рівня Бразилії і Гватемали, ми можемо зустріти встановлену «Endless OS» на ноутбуках виробників ASUS і ACER, які продаються у багатьох магазинах електроніки Росії, України і низки інших країн пост СРСР.

Перший публічний реліз Endless OS (версії 2.1.0) відбувся в липні 2014 року, а з травня 2018 року доступна найсвіжіша версія 3.4.0.

Нині актуальною є версія ОС 3.4.0

«Endless ОС» представлена в двох основних модифікаціях:

 • «Endless Lite», розміром близько 2 Гб. Потребує підключення до мережі Інтернет;
 • «Endless Full», розміром близько 15 Гб. Включає безліч встановлених безкоштовних програм (більше 100) і велика кількість збережених веб-сторінок, включаючи Вікіпедію. Інтернет тут не настільки необхідний.

  «Endless ОС доступна в двох основних версіях

Нині кожен бажаючий може вільно завантажити дистрибутив «Endless OS» на свій ПК з сайту розробника store.endlessm.com. При цьому доступна установка продукту як в якості основної операційної системи, так і паралельно з вже встановленою на ПК ОС «Віндовс».

Системні вимоги Endless OS

Незважаючи на свою простоту і безоплатний характер, Endless OS піде далеко не на кожному ПК. Давайте розберемо, які мінімальні вимоги до апаратної частини ПК у даної ОС, що дозволить нам доповнити відповідь на питання про те, що таке Endless OS.

Мінімальні вимоги у даної ОС такі:

 • 64-бітний процесор на 32-бітних працювати не буде). Процесори ARM не підтримуються;
 • 2 Гб пам’яті і більше;
 • 32 Гб жорсткого диска (може працювати і на 16, але без встановлення нових додатків);
 • Буде працювати і на інтегрованої відеокарти;
 • Стандартна мережева карта (підтримує більшість карт від Інтел і Atheros)

На Хромбуках і продуктах Apple дана ОС зазвичай не працює.

Endless OS – перший погляд

Після того, як ми розібрали, що означає «Endless OS» та які її системні вимоги, розглянемо також, що в цілому являє собою зазначена система. Вперше запустивши цю ОС, користувач може зловити себе на думці, що її робочий стіл схожий на робочий стіл якогось планшета на ОС «Android». Кілька іконок і папок на робочому столі рядок пошуку (здійснює пошук на диску і в Гугл), панель завдань з набором системних значків. Все звично і знайомо.

Робочий стіл Endless OS

В системі вже встановлено ряд програм, доступ до яких можна отримати за допомогою кліка на іконці Центру Додатків. Завдяки останньому ви також можете додавати в систему Додатки, Папки та Веб-сайти (в останньому випадку це буде посилання на потрібний вам веб-сайт).

Натискання на «Користувальницьке меню» внизу зліва дозволить зробити налаштування вашої системи, змінивши її персональний, апаратний і системний функціонал.

На панелі завдань розташовані годинник і календар, іконки звуку і мережі, швидкий доступ до системного меню та інші схожі (і звичні користувачам ОС Віндовс) інструменти.

Якщо все так просто і зручно, то як бути з вадами Endless OS? Вони приблизно такі:

 • Незважаючи на можливий вибір російської мови при вході в систему, більшість компонентів меню і операцій доступно англійською;
 • Є обмеження підтримки мультимедіа. Якщо файли mp3 підтримуються добре, то для відтворення mp4 і ряду інших відеоформатів знадобиться купівля кодека вартістю 3$ на endlessm.com;

  Купівля потрібного кодека обійдеться вам в 3$

 • Брак гнучкості налаштувань. Особливо цей пункт буде значущий для фанатів Лінукс, звикли до великої кількості можливостей з налаштування своєї системи. Функціонал «Endless OS» в цьому плані серйозно обмежений.

В цілому ж це простий, функціональний і, головне, безкоштовний продукт, який є зручним базисом для осягнення основ комп’ютерної грамотності.

Висновок

Вище ми з’ясували, що це за ОС «Endless OS», і які основні переваги та недоліки даної системи. Дана ОС стане зручним інструментом для тих людей, які роблять перші кроки на ниві комп’ютерної грамотності, і при цьому обмежені в коштах на покупку ліцензійного софту. Також вона сподобається користувачам, що бажають познайомитися з функціоналом Лінукс, але яких може налякати велика кількість налаштувань. У цьому плані «Endless OS» стане ефективним проміжною ланкою, що дозволяє поєднати функціонал Лінукс і зручність десктопного управління системою.